Lidovky.cz

2. den Rathova procesu stručně: svědkyně posílá za mříže Pancovou

Česko

  15:39aktualizováno  18:56
Rath ve druhém dnu svého procesu zaskočil klíčovou svědkyni Ivanu Salačovou. Nepomohlo to. Stavařka Salačovou svou výpovědi - zjednodušeně řečeno - posílá za mříže minimálně Rathovu pravou ruku Kateřinu Pancovou.

Jednatelka jedné ze stavebních firem Ivana Salačová (uprostřed) vstoupila jako první do jednací síně Krajského soudu. foto: ČTK

Všichni očekávali, že David Rath ve čtvrtek naváže na svůj řečnický výkon z úvodního dne hlavního líčení, jenže on po dvou hodinách požádal, zda může přerušit výpověď. Prý aby si uspořádal myšlenky. Opravdu mu došel dech, anebo to byla taktika? Minimálně tím překvapil státního zástupce Petra Jiráta a spolupracující obviněnou Ivanu Salačovou, kteří dostali slovo místo něj. Jirát přiznal, že musel improvizovat.

ČTĚTE TAKÉ

Ještě před tím však Rath dvě hodiny podrobně mluvil o rekonstrukci Buštěhradského zámku. Obžaloba viní jeho, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou, že nechali jeho rekonstrukci předražit o 48 milionů korun, které si pak rozdělili mezi sebe. Rath se od většiny dění kolem zámku distancoval. "Mojí ambicí bylo, abychom před krajskými volbami 2012 začali stavět, protože o tu stavbu byl mimořádný zájem," vypověděl Rath. Projekt předělání zámku nedaleko Kladna na kulturní centrum se ale Rathovi zamlouval. 

"Vzhledem k minulosti Kladna, která z něho příliš hezké město nedělá, jsem cítil jistý dluh k tomuto městu, chtěli jsme mu dát perlu," vysvětlil a popsal problémy kolem projektu.  "Vy tam nemáte žádné sklepy. Ale sklepy nebyly součástí projektu," popsal hádku zástupců kraje a projektanta. Podobně to prý bylo i s nádvořím a zahradou.

Salačová: Chtěli provizi 24 milionů

Výpověď Salačové podle očekávání Ratha s Kottem a Pancovou nepotěšila. Podrobně totiž popsala, jak fungovaly cinklé zakázky na opravu Buštěhradského zámku i gymnázia v Hostivici.

"Od začátku mi bylo sděleno, že za celou zakázku požadují 20 až 24 milionů korun," uvedla k Buštěhradu. Peníze podle ní požadovali Petr Kott a Kateřina Pancová. David Rath přitom ve své výpovědi uvedl, že na tendry kraje ani jeden nemohl mít vliv.  

Salačová také popsala, jak "vyráběla" peníze na úplatky. "Její firma FISA za fiktivní práce inkasovala 13 milionů korun od Konstruktivy Branko, která vyhrála soutěž na rekonstrukci zámku v Buštěhradu. "Smlouvy byly podepsány, ale práce nebyly provedeny. Jak peníze Konstruktiva poslala, tak jsem je nosila zpět generálnímu řediteli Drážďanskému," vylíčila

O klíčové výpovědi Salačové jste si mohli přečíst:

V prvním textu jsme popsali mechanismus, který pracoval jako pračka peněz se zpětným chodem:

Kauza Rath: obvinění přinesli dvě krabice, v jedné bylo opravdu víno

V dalším textu Lidovky.cz upozornily, že Salačová nevypověděla vše. Až její společník odhalil další způsob praní peněz na úplatky:

Po propuštění chtěla Salačová peníze na úplatky, tvrdí svědek v kauze Rath

Nemoci stavební branže

Čtvrteční výpověď Ivany Salačové tak poskytla cenný vhled do zákulisí stavební branže. Už ze způsobu, jakým mluvila o úplatcích, bylo patrné, že to byl obvyklý způsob získávání zakázek. Ani jednou z jejich úst nezaznělo slovo úplatek, vždy důsledně o korupčních penězích mluvila jako provizi.

Běžně se na vítězství v tendrech domlouvala s ostatními stavebními firmami, které dělali pouze křoví. Běžně si nechala proplácet a sama proplácela fiktivní faktury. Buď když jí peníze posílala Konstruktiva Branko, anebo když pak miliony odesílala firmičce Vladimíra Kančeva. Vždy za fiktivní práce, které nikdy nebyly vykonány. Peníze prošly účetnictvím a pak je v hotovosti rozdělovala na úplatky, vyplynulo z její výpovědi, která podle žalobce souzní s ostatními důkazy - především odposlechy.

A konečně: Salačová se dostala do úzkých, když ji advokáti grilovali kvůli milionu, který si nechala. Prý jej rozdala zaměstnancům jako vánoční dárek. "Nebyly to prémie, ale dárky," zdůrazňovala, když měla odpovědět, zda i tyto peníze řádně zdanila.

Starší výpověď Salačové si můžete přečíst ZDE:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.