Lidovky.cz

Soud s Rathem, den VII. Úplatky? Chtěl jsem pomoct Dienstbierovi, tvrdí poslanec

Česko

  17:00aktualizováno  17:08
PRAHA - David Rath navázal sedmý den soudu na svůj řečnický výkon z prvních dní. Jeho projev zbral ve čtvrtek přibližně dvě a půl hodiny. Nejdříve si postěžoval, že nemá rovné podmínky s ostatními obviněnými, potom pochválil fungování zdravotnictví ve Středočeském kraji za jeho vedení a nakonec přirovnal okolnosti kauzy Rath ke Kunderově knize Žert.

David Rath ve sněmovně s Jiřím Dienstbierem a Bohuslavem Sobotkou foto: ČTK

'Posíláte mě do zatuchlého sklepa'
Ke slovu se sedmý den procesu u Krajského soudu v Praze opět dostal David Rath, který minulý týden kvůli únavě požádal o přerušení výpovědi. Ještě než začal mluvit na téma zdravotnických zakázek, které za jeho vedení středočeského hejtmanství podle něj byly ukázkové, neodpustil si další rýpnutí do soudce Roberta Pacovského.

Vyčetl mu, že přístup soudu k obviněným není rovný. Narozdíl od ostatních obviněných prý nemá dostatek času na poradu s advokáty.  "Paní Salačová se mohla v klidu a soukromí před výpovědí dvacet minut poradit s obhájci, mě naopak na hodinu pošlete někam do zatuchlého sklepa," postěžoval si Rath.

Stíhaný poslanec má během hlavního líčení na poradu s obhájci vždy jen pár minut v soudní síni, kde kolem stojí justiční stráž, za ním sedí veřejnost a místnost sledují bezpečnostní kamery. "Cítím se diskriminován proti těm, kteří nejsou vazebně stíháni," dodal Rath.

Tomu také vadí ztížený přístup k informacím, což přikládá i svému nedávnému přešlapu, kdy uvedl, že Salačová věnovala 10 tisíc korun TOP 09. "Ve vazbě nemám přístup k informacím. Čili, když mě někdy večer napadne, že jsem to někde četl, nemohu to ověřit. Některá média mě pak označí jako lháře," vysvětlil.

Rath ovládl odpoledne v soudní síni
Po obědě pak Rath dění v síni zcela opanoval. Chvílemi dokonce nebylo jasné, zda líčení vede on, nebo soudce Pacovský. Rath mluvil přes hodinu a půl a zastavila ho až bolest hlavy.

Naznačil, že peníze, o nichž se na odposleších baví s Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou, se ve skutečnosti týkaly politických aktivit, tedy ČSSD. Všichni tři se totiž ve straně aktivně angažovali. Rath chtěl prý například pomoct s kandidaturou do Senátu Jiřímu Dienstbierovi mladšímu poté, co zemřel jeho otec. "Dokonce jsem ho prosazoval i jako kandidáta na prezidenta, což si žádalo další prostředky," popisoval Rath.

Jiří Dienstbier však pro Lidovky.cz odmítl, že by od něj kdy nějaké peníze dostal. Peníze na senátní kampaň měl od ČSSD. A co se týče prezidentské kampaně, na jeho transparentní účet mu prý dominantí část financí poslala též jeho strana. "A sociální demokracie má jasné auditované účetnictví. Takže nevím, jak by se tam ty peníze dostaly. To je prostě nesmysl," reagoval Dienstbier.

O pomoci jeho otci ale Rath nelhal. "Je pravda, že s mým otcem měl přátelské vztahy a skutečně mu jednou, když se otec zranil na hlavě, poskytl první pomoc," uvedl Dienstbier.  

Rath u soudu také opět zpochybnil věrohodnost odposlechů mezi ním, Kottem a Pancovou, jejichž zveřejňování přirovnal ke Kunderově knize Žert. "Hovory ze soukromého prostředí vysílal Český rozhlas, aby znemožnil jejich aktéry. V této kauze jsme se posunuli, odposlechy vysílali v televizi, otiskovali v novinách. Úplně jak přes kopírák, co popisuje Kundera," míní Rath.

Plánuje také požádat soud, aby nechal přehrát veškeré nahrané záznamy a chce jejich autorizovaný přepis. Také prý požádá o předvolání nových svědků, například starosty Buštěhradu a "lidí, kteří ukáží, že do voleb šly nemalé finanční prostředky". V obou případech však Rath rovnou vyjádřil pochybnosti, že to soudce Pacovský dovolí.

Salačová chtěla pauzu
S překvapivým požadavkem přišla korunní svědkyně v případu, Ivana Salačová. Na konci ranní části čtvrtečního hlavního líčení její advokát Vojtěch Veverka požádal soudce, aby se jeho klientka v nejbližších dnech nemusela účastnit hlavního líčení, prý se necítí dobře kvůli zájmu veřejnosti a médií, točí se jí hlava, je rozlámaná z nepohodlných lavic a potřebuje vyšetření.

Soudce Robert Pacovský nicméně její žádosti nevyhověl. Jako spolupracující obviněná by podle něj hlavnímu líčení měla být přítomna, pokud jí to zdravotní stav dovolí. Navíc příští týden je plánována pauza.

David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje.
Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy ze Slaného FISA Ivana Salačová.

Pancová a Kott promluvili
Na začátku hlavního líčení Kateřina Pancová a Petr Kott jen odříkali několikavěté prohlášení, od té doby mlčeli. Ve čtvrtek si ale bývalá ředitelka kladenské nemocnice a její partner nenechali ujít příležitost zareagovat na výpovědi spolupracující obviněné Ivany Salačové.

A nutno dodat, že hlavně Pancová ji nešetřila, výpověď majitelky firmy FISA ji totiž potápí ze všech nejvíc. Podle Pancové se Salačová snaží před soudem vytvářet dojem altruistky, které šlo jen o získání práce pro svoje zaměstnance. Popřela také Salačové slova, že ji kvůli stavebním zakázkám Pancová kontaktovala. Bylo to prý právě naopak. Pancová se také snažila rozcupovat Salačové tvrzení, že ze zakázky na opravu Buštěhradského zámku chtěla odejít. "Měla obavy, že z akce vypadne," vypověděla.

Kott i Salačová potom upozornili na několik rozporů ve výpovědi Salačové. Kott se třeba pozastavil nad tím, jak mohla podnikatelka u soudu identifikovat krabici od vína, v níž měla s dalším obviněným Pavlem Drážďanským nést Pancové úplatky, když v červnu vypověděla, že ji ani pořádně neviděla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.