Lidovky.cz

Kauza Bárty a Škárky půjde znovu k soudu. Benešová podá stížnost

Česko

  16:06aktualizováno  18:40
PRAHA - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá stížnost pro porušení zákona v údajné korupční kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Ministryně tak vyhoví podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými. Oba muže však musel následně zprostit obžaloby na základě rozhodnutí odvolacího soudu.

Marie Benešová foto: ČTK

Napsal to server Aktuálně.cz. "Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané," řekla Benešová serveru. Ředitel tiskového odboru úřadu přitom na dotaz ČTK ještě dnes dopoledne uvedl, že "ve věci zatím k žádnému posunu nedošlo". To, že uvažuje o podání stížnosti v neprospěch Bárty se Škárkou, avizovala ministryně již dříve.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona z judikatorních důvodů, neboť pociťovala potřebu do budoucna vyřešit řadu právních otázek," sdělil později úřad v tiskové zprávě.

Jednou z otázek je přípustnost či nepřípustnost trestního stíhání poslance či senátora za jinak protiprávní jednání, kterého se dopustí na půdě Parlamentu.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu

Benešová chce znát názor Nejvyššího soudu také na účelnost vrácení věci odvolacím soudem soudu prvního stupně za situace, v níž soud prvního stupně - tedy Obvodní soud pro Prahu 5 - neměl žádný prostor k novému a jinému posouzení a rozhodnutí ve věci, protože byl plně vázán názorem odvolacího Městského soudu v Praze.

Ministryni zajímá i problematika způsobu vedení soudního procesu za účasti novinářů, kteří z jednání pořizují online přenosy. Tento postup soudce obvodního soudu Šott při procesu Bárty a Škárky povolil a byl za to následně odvolacím soudem ostře zkritizován.

Z těchto důvodů ministryně stížnost v neprospěch politiků podala, ačkoliv případný výrok Nejvyššího soudu o porušení zákona může být pouze akademický a nemůže nijak zhoršit postavení obou mužů. "Akademický výrok Nejvyššího soudu ČR ve věci by měl podle ministryně spravedlnosti judikatorní přínos pro budoucí rozhodovací praxi státních zástupců a soudů," napsalo ministerstvo.

Zemanovo dovolání

Proti pravomocnému zprošťujícímu rozsudku se již dříve vymezil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případu podal dovolání. (ČTĚTE VÍCE) Podle něj měly soudy Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv. Navrhl proto Nejvyššímu soudu, aby osvobozující rozhodnutí soudů zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.