Lidovky.cz

Vysokoškoláci si nehlídají své objevy. K vlastnímu byznysu jim pomůže úřad

Česko

  20:25
PRAHA - Nejúspěšnější v získávání patentů jsou vysoké školy. I tak ale podle Úřadu průmyslového vlastnictví nechávají jejich týmy zapsat své objevy velmi málo. Absolventi by se tím přitom mohli vyhnout úřadům práce a rozjet vlastní podnikání. Ročně školy přihlásí několik stovek vynálezů. Vloni získaly 140 patentů. Podle úřadu ale číslo neodpovídá tomu, kolik objevů vysokoškoláci učiní.
Studenti při výzkumu - ilustrační foto

Studenti při výzkumu - ilustrační foto foto: Shutterstock

I proto se do rostoucího počtu nezaměstnaných počítají ti, kteří během studia přišli s novým objevem, ale nenechali si ho zapsat.

Úřad průmyslového vlastnictví teď navázal spolupráci s českými univerzitami a představí jim výhody patentového systému. „Vysvětlíme jim, co mohou pro ochranu svého duševního vlastnictví udělat. Budeme také zdůrazňovat, že je dobré využívat patentové databáze, které jsou zdarma. Obsahují mnoho podnětů pro toho, kdo se chce motat v technickém oboru,“ vysvětluje Josef Dvornák z úřadu.

Vysokoškoláci nechrání své objevy. K vlastnímu byznysu jim pomůže úřad.

V nich podle něho studenti najdou odpověď i na to, jestli nevynakládají úsilí a peníze na vynalezení něčeho, co už si někdo jiný nechal patentovat. Vysoké školy už nabízí přednášky o tom, jak si chránit své duševní vlastnictví. Podle úřadu má ale výuka rezervy. „Pokud jsme se setkali s veřejností nejen studentskou, ale třeba i pedagogickou a akademickou, tak se nám zdálo, že je co dohánět,“ myslí si také Dvornák.

Popularizace výzkumu

Úřad by rád pro vysokoškoláky zorganizoval sérii přednášek a oslovil je přes sociální sítě. Doufá, že tím zpopularizuje výzkum a ukáže ho jako možný byznys.

K tématu

Vysoké školy mají ale za to, že studentům ohledně ochrany jejich vynálezu pomáhají dostatečně.  „Poskytování konzultací, právní a administrativní podpory je důležitou součástí činnosti Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice. Studenti tak mají možnost konzultovat své nápady včas,“ napsala LN marketingová manažerka centra Miriam Lukešová.

Na vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava jsou studenti zvyklí hlásit se o všechny typy průmyslových ochran svých vynálezů. 

Jen český patent nestačí

Jeden z letošních patentů ostravské univerzity: student doktorského studia Jakub Šmiraus spolu s kolegy vyvinul a zkonstruoval závěs předního kola motocyklu s měnitelnou geometrií.

„Studenti různých stupňů studia se také neomezují jen na české přihlášky,“ řekla Táňa Kantorková, manažerka pro vnější vztahy univerzity. Podle odborníků na průmyslovou ochranu jde ale o ojedinělé případy. Čeští vynálezci přicházejí o značné sumy kvůli tomu, že se nechrání před zloději nápadů celosvětově.

Studenti by se tak měli dozvědět i to, že jen český patent ve světě jejich vynález neochrání. „Je nutné podotknout, že tento typ ochrany se vztahuje jen na naše území. Všude jinde na světě má pak toto řešení k dispozici každý zadarmo,“ sdělil předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl. Čeští vynálezci se navíc rádi chlubí svými objevy v odborných časopisech, aniž by je už měli zapsané.

Tuzemsko ve srovnání s vyspělými zeměmi ve využívání celosvětové ochrany zaostává. Čeští vynálezci se dostali až na 36. místo.

Úspěšných vynálezců máme přitom podle ředitele Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů Pavla Dlouhého hodně. A kdyby využívali celosvětové ochrany jako zahraniční firmy, nepřicházeli by o miliardy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.