Lidovky.cz

Armáda chce meteorologický radar. I kvůli sněžení v Afghánistánu

Česko

  7:00
PROSTĚJOV - Čeští meteorologové pracují na kábulském letišti od roku 2004. Předpovědi, které pak dostávají posádky letadel a vrtulníků, však nikdy nebudou tak přesné, jako kdyby je sestavovali doma. Ministerstvo obrany proto sonduje, kde a za kolik peněz by mohlo pořídit mobilní meteorologický radar. Má se stát nejdůležitějším prvkem moderní vojenské předpovědní služby.

Vojáci jsou na misi v Afghánistánu připraveni. foto:  František Vlček, Lidové noviny

V misi pod Hindúkušem se totiž musí obejít bez meteorologického radaru. Jejich předpovědi tak vznikají i díky modelům přicházejícím do Kábulu z pražské centrály a od spojenců. Takové předpovídání počasí je zvlášť náročné v zimě, kdy dorazí silné sněžení. Vybavení vojáků se ale v nejbližších letech změní. Pořízení mobilního radaru bude klíčovou součástí modernizace armádní hydrometeorologické služby s celkovým účtem jdoucím do stovek milionů korun.

„Je to jedna z možností, jak zajistit kvalitní poskytování informací v operacích i na území České republiky,“ prohlásil před zaměstnanci ministerstva obrany Jan Círek, náčelník hydrometeorologické služby.

Vojáci chtějí kvalitnější předpovědi počasí

Spolu s dalšími kolegy, vojáky a experty na prostějovském letišti minulý týden sledoval, jak vypadá převoz a montáž takového přenosného radaru. Jedna z firem sem přijela předvést svůj výrobek. Ministerstvo obrany právě provádí výzkum trhu před nákupem. Šance prezentovaného zařízení americké společnosti EWR jsou vysoké. Vyškovský Vojenský technický ústav totiž vyvinul nosič na podvozku, který by se mohl s tímto radarem propojit.

Vojenské "rosničky"

  • Armádní povětrnostní služba vznikla v roce 1919 jako reakce na zkušenosti z bojů první světové války. V letech 1939 až 1945 se rozpadla a řada jejích členů se zapojila do odbojové činnosti.

„Analyzují se možnosti. A to jak cenové nabídky, tak i technické a technologické parametry. Dosud jsme obdrželi informace od tří výrobců či dodavatelů,“ popisuje průběh průzkumu trhu Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu.

Nákup špičkového radaru má být přínosem především pro práci v polních podmínkách.
„Tímto prvkem bychom se mohli stát důstojným partnerem Českého hydrometeorologického ústavu, s nímž si zdarma vyměňujeme data. Teď je česká armáda v pozici slabšího a mladšího bratra,“ popisuje Círek.

To, že by ministerstvo nákladné oživení vojenské předpovědní služby odložilo nebo zastavilo, není reálné. Už strategický dokument Bílá kniha o obraně o ní mluví jako o jednom z nejdůležitějších prvků obrany České republiky. Masivní modernizaci naplánovali vojáci na nejbližší roky, například radar se má kupovat v roce 2017. Bude to období, kdy si vojenské „rosničky“ připomenou už stoleté výročí svého založení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.