Lidovky.cz

Počet zbraní roste a Češi častěji končí s kulkou v těle

Česko

  6:00
PRAHA - Původně chtěl jen polekat pár holubů. Místo toho omylem vystřelil na vlastního syna. Třináctiletý chlapec z Hoříkovic na Plzeňsku na místě vykrvácel. Nepomohli mu ani přivolaní záchranáři s vrtulníkem.
Zbraň

Zbraň foto: Shutterstock

Podobných případů podle lékařů přibývá. Třeba jen v pražské Všeobecné fakultní nemocnici napočítali za posledních deset let na 560 smrtelných střelných zranění. O pár kilometrů dál v motolské nemocnici jich ošetřovali 104. A chirurgové ze sotva čtyřicetitisícové České Lípy měli na sále patnáct postřelených.

„V posledních letech skutečně dochází k nárůstu střelných poranění,“ potvrzuje Leopold Pleva z traumatologického centra ostravské fakultní nemocnice, kde ošetřili na 300 lidí. Lékaři kvůli varovnému trendu dokonce uspořádali speciální seminář.

Celkové počty postřelených přitom nikdo nesleduje. Policie má kolonku jen pro případy, u kterých se prokáže úmysl nebo které skončily smrtí pacienta.

Pistole (ilustrační foto)

Důvod, proč střelných zranění přibývá, je podle odborníků jednoduchý: zbraně vlastní čím dál víc Čechů. Zatímco v roce 1998 bylo v celé zemi registrováno půl milionu legálně držených zbraní, o deset let později už jich bylo 666 tisíc – tedy o třetinu víc. A vloni počet vzrostl na 721 tisíc. „A nárůst pokračuje,“ podotýká Zuzana Součková z Policejního prezidia.

Lidé si podle obou pořizují hlavně zbraně na lov a sport. Přibývá ale i sběratelů nebo těch, kteří chtějí nosit zbraň na obranu. „Další lidé zbraň zdědili po předcích. Počty zvyšují také pravidelné amnestie zbraní,“ říká Milan Prchal z Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Policie podle Prchala pořádá amnestie právě proto, aby dostala zbraně pod kontrolu. Tisíce z nich se totiž stále povalují nelegálně na půdách.

„Třeba při poslední amnestii, která se konala v roce 2011, lidé přihlásili na šest tisíc kousků. Tím, že zbraně zlegalizovali, je mohou znovu začít beztrestně používat,“ říká.

Jenomže další zbraně si lidé drží bez povolení. Přihlásit je jednoduše nechtějí. I těch je podle odborníků stále víc, i když oficiální statistiky pochopitelně neexistují. O to větší škody však tyto zbraně napáchají.

Vraždy? Jen nelegální zbraní

Oběťmi jsou podle něj ve většině případů muži ve věku od třiceti do šedesáti let. Nejčastěji jsou zabiti pistolí, revolverem, případně jateční pistolí.

„Naopak pokud byla k činu použita legální zbraň, obvykle jde o sebevraždu,“ doplňuje Kudrna.

„Nelegálními zbraněmi se totiž vraždí. O úmyslu zabít svědčí fakt, že jsou oběti střeleny do hlavy,“ říká k tomu Karel Kudrna z I. chirurgické kliniky hrudní, břišní a úrazové chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.