Lidovky.cz

Dobeš odchází z čela hnutí Pro sport a zdraví, do voleb nejde

Česko

  11:46aktualizováno  15:54
PRAHA - Exministr školství Josef Dobeš rezignuje na funkci předsedy hnutí Pro sport a zdraví, zdůvodnil to tím, že se většina grémia rozhodla obnovit jednání o společné kandidatuře se Stranou práv občanů - zemanovců. Dobeš zemanovcům na tiskové konferenci vyčetl jednání za zády. Do Sněmovny kandidovat nebude, chce se věnovat komunální politice.

Nově zvolený předseda Hnutí pro sport a zdraví Josef Dobeš. foto: MAFRA - Dan Materna

Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš řekl, že strana má zájem o některé sportovní osobnosti. O jejich angažmá prý jedná přímo s nimi, nikoli s představiteli sdružení, která je zastupují.

"Tato rozhodnutí jsou teď čerstvá, ač včera by mě ani jedno z nich nenapadlo," uvedl Dobeš s odkazem na pondělní jednání grémia hnutí. To napodruhé poměrem sedm ku pěti rozhodlo o dalším jednání se zemanovci. V minulosti přitom jednání skončila, aniž se obě strany dohodly na bližší předvolební spolupráci.

S takovým závěrem Dobeš počítal i v pondělí. "Nedokázal jsem přesvědčit sedm členů grémia, kteří vnesli nečekaný návrh, abychom opakovaně požádali SPOZ o jednání o společné kandidátce," řekl k údajně bouřlivému jednání. Nyní prý nemůže být garantem hodnot, na nichž je hnutí postaveno. V organizaci ale zůstává, angažovat se hodlá zejména komunitně. Věří, že v regionální politice zůstane i řada dalších členů.

Zájem o sportovní osobnosti je velký. Zatím ale bez úspěchu

Kruliš řekl, že sport je jednou z jejich priorit a mají zájem o spolupráci se sportovními osobnostmi. "Nemohu vyloučit, že tam ta jednání probíhají. Vyloženě s těmi lidmi. To znamená ne s žádným vedením, ale přímo s těmi lidmi," řekl Kruliš.

Podle něj zatím SPOZ žádnou osobnost "neulovil". "Ano, jednáme, ale nemůžu říct konkrétní jméno, se kterým probíhá jednání, protože žádný závěr z toho ještě není," tvrdí. SPOZ podle něj plánuje jít do předčasných voleb jako samostatný subjekt. S Dobešem prý původně spolupracovat chtěli. "Posléze se zjistilo, že ty programové průsečíky zase nejsou tak veliké," dodal Kruliš.

Přetahování lidí za zády

Kriticky hovořil exministr především o místopředsedovi hnutí Stanislavu Eichlerovi, který se prý mimo oficiální jednání dohodl se zemanovci na své kandidatuře, místopředsedovi René Novotném, který prý na grémiu hlasoval v rozporu s vůlí svého kraje, nebo Zdeňkovi Kubcovi, jenž "nabídl" zemanovcům "své sportovce". Naopak poděkoval Olze Charvátové, která byla prý kontaktována podobným způsobem.

Podle Dobeše byla vždy první volbou hnutí Pro sport a zdraví samostatná kandidatura, v níž měl voliče ve všech 14 krajích oslovit zejména sportovní program a zvučná jména sportovců. Právě díky nim se pak strana stala vyhledávaným partnerem v námluvách, je přesvědčen Dobeš, který vyjednával především se SPOZ.

Více o hnutí čtěte zde:

"Náš partner, s kterým jsme jednali a ukončili oficiální jednání, kdy on sdělil, že dále nechce jednat, my také ne, za našimi zády tyto lidi přetahoval. To si myslím, že do politiky nepatří," uvedl ke způsobu jednání zemanovců. Pozastavil se také nad tím, že se hrdý sportovec vrátí k jednání, když mu předtím partner řekne, že nemá zájem. Prý to není férové.

Způsob, jakým soupeří zemanovci, kritizují i další politici. V minulém týdnu tak učinil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož SPOZ dlouhodobě staví na přeběhlictví, které je podvodem na voličích. Prokazuje tím podle něj nedostatek slušnosti a malé sebevědomí. Sobotka tak reagoval na informace o tom, že senátor Jozef Regec odešel z ČSSD právě k zemanovcům.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.