Lidovky.cz

10 politiků, které už po volbách ve sněmovně zřejmě neuvidíte

Česko

  11:12
PRAHA - U některých je to už jisté. Rozhodli se, že v předčasných volbách kandidovat nebudou. Někteří exposlanci by se ale naopak rádi do sněmovny vrátili. Pro změnu jsou však jejich šance - alespoň podle volebních průzkumů - mizivé. Podívejte se na přehled politiků, pro které pravděpodobně poslanecká kariéra (prozatím) skončila.

Jiří Paroubek na tiskové konferenci LEV21 k rozpuštění Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Petr Nečas (vlevo) na jednání o rozpuštění sněmovny.

Petr Nečas (ODS)

Usilovat o post poslance už expremiér nebude. Ve chvíli, kdy byl kvůli kauze, která se přímo dotýká jeho partnerky Jany Nagyové, nucen podat demisi své vlády, prohlásil, že už kandidovat nehodlá. Kandidátka ODS ve Zlínském kraji tak bude po letech bez jeho jména. Nečas ve vrcholové politice končí po 21 letech. Na poslední schůzi sněmovny to ale nevypadalo, že by z toho byl smutný. Dorazil v nové image - s moderními brýlemi a pro něj nezvyklým strništěm na tváři - a rozdával kolem sebe úsměvy. 

Karolína Peake a spol. (LIDEM)

Karolína Peake

Už jen řadovou členkou strany chce zůstat donedávna vicepremiérka vlády Karolína Peake. Kandidovat v současných volbách nedoporučuje ani svým spolustraníkům. Podle ní by si strana měla dát pauzu a o hlasy voličů se ucházet až v příštím roce v evropských či obecních volbách. Například Viktor Paggio ale v médiích uvedl, že zvažuje spolupráci s LESem Martina Bursíka.

Vlasta Parkanová (TOP 09)

Vlasta Parkanová

Politička, kterou tíží obvinění v kauze nákupu armádních letounů CASA, si dá od veřejného života na čas oddych. Její návrat má - podle jejích slov - v rukou policie a státní zastupitelství. Počká na to, až v případu padne verdikt. Pokud bude v její prospěch, počítá s tím, že do politiky ještě promluví.

Josef Dobeš (nestr.)

Josef Dobeš

V jeden den skončil jako šéf hnutí Pro sport a zdraví, které sám založil, a v ten samý den se Dobešovi v podstatě rozplynula šance na návrat do sněmovny. Původně chtěl, aby jeho hnutí spolupracovalo se SPOZ. Jenže zemanovci si podle Dobeše chtěli jen "vyzobat" zajímavá jména z jeho hnutí na své kandidátky, bez ohledu na zájmy hnutí Pro sport a zdraví. Na funkci předsedy proto rezignoval. Přitom paradoxně jeho hnutí o spolupráci se SPOZ stojí dál.

Ivana Řápková (ODS)

Ivana Řápková

Bývalá chomutovská primátorka, která se do paměti voličů zapsala zejména řešením problémů s nepřizpůsobivými občany na severu Čech, už nechce být poslankyní. Místa na kandidátce se vzdala s tím, že necítí soudržnost v regionálním sdružení. Věnovat se tak bude zřejmě více účetnictví, které stíhala i vedle poslanecké funkce. Loni si tak přivydělala více než 1,5 milionu korun, informovaly už dříve Lidovky.cz.

Kandidovat v předčasných volbách už zřejmě nebude ani její stranická kolegyně Ivana Weberová, byť zájem má. Původně ale kandidovat nechtěla. Plánovala návrat ke své původní profesi - advokacii. Jak ale zjistily LN, straníci z Jablonce nad Nisou ji přemluvili, aby to ve sněmovně ještě jednou zkusila. Jenže nakonec stejně narazila. Jak sama potvrdila, nezbylo na ni ani místo mezi náhradníky.

Boris Šťastný (nestr., dříve ODS)

Boris Šťastný

Když koncem srpna vystoupil z ODS, byla ve hře šance, že do voleb promluví strana vedená exprezidentem Václavem Klausem. Jenže Klaus vstup do politiky před říjnovými volbami odpískal. A Šťastného naděje na rychlý návrat do sněmovny se tím pádem rozplynula. S politikou však nekončí. Stejně jako Klaus i Šťastný počítá s tím, že se po volbách znovu pustí do jednání o nové české pravici.

Jaromír Drábek (TOP 09)

Jaromír Drábek

Bývalý ministr práce a sociálních věcí skončil ve funkci poté, co policie obvinila jeho náměstka Vladimíra Šišku z korupce. A nakonec se Drábek rozhodl skončit ve vysoké politice zcela. "Považuji za vhodné dát příležitost dalším osobnostem TOP 09," nechal se před pár dny slyšet. Dodal, že svůj hlavní úkol v politice splnil: provedl sociální reformu.

       POLITICI, KTEŘÍ KANDIDUJÍ, ALE NEMAJÍ VELKÉ ŠANCE: 

Michal Doktor (Hlavu vzhůru)

Michal Doktor

V roce 2011 vystoupil z ODS, do voleb jde jako lídr jihočeské kandidátky bloku Hlavu vzhůru, za kterým stojí bývalá europoslankyně Jana Bobošíková. Uskupení je však ještě "v plenkách", navíc bez přímé podpory Václava Klause, o které se původně hovořilo. Takže přestože je Doktor jedničkou kandidátky, jeho šance na návrat do poslanecké lavice je minimální.

Vít Bárta a spol. (VV)

Vít Bárta a Kateřina Klasnová

Věci veřejné ve volbách kandidovat nebudou. V rozhovoru pro Lidovky.cz to řekl exposlanec Otto Chaloupka. Pár členů se ale chce do sněmovny probojovat na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie. Možná Vít Bárta či Radek John, ani tak ale křesla jistá nemají. Volební průzkumy nedávají Například volební průzkum agentury SANEP straně věští zisk 2,7 procenta. Bártova manželka a stranická kolegyně Kateřina Klasnová už se ale rozhodla: do sněmovny více nechce.

Jiří Paroubek a spol. (LEV 21)

Jiří Paroubek a Jiří Šlégr

V zatím posledních sněmovních volbách přivedl svou stranu k vítězství. Tehdy ale byla onou stranou ještě ČSSD. V nové formaci, které už skoro dva roky předsedá, to bude mít mnohem těžší. Volební průzkumy zatím pro LEV 21 nehovoří zrovna nadějně. Pravděpodobnost, že alespoň překročí pětiprocentní hranici, se zatím zdá být mizivá. A tím i Paroubkova šance na návrat do sněmovny. Už nyní je ale jisté, že se v politice neobjeví hokejista a exposlanec Jiří Šlégr, který do nedávna také hájil barvy LEV 21. Ten totiž už začátkem června oznámil, že se vrátí do "čistého prostředí mezi sportovce".

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.