Lidovky.cz

Šlouf se vrací. Postavil se do čela kandidátky pražských Zemanovců

Česko

  7:04aktualizováno  13:29
PRAHA - Mimořádná krajská konference Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Praha zvolila ve středu do čela kandidátky pro předčasné sněmovní volby lobbistu Miroslava Šloufa, který byl během působení prezidenta Miloše Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců, sdělil místopředseda krajského výboru SPOZ Praha Vladimír Hönig. Po oznámení výsledku volby osobnosti v čele kandidátky zemanovci bez udání důvodu zrušili tiskovou konferenci naplánovanou na čtvrteční podvečer.

Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf dorazil odpoledne do volebního štábu prezidentského kandidáta Miloše Zemana foto: MAFRA- Jan Zátorský

Tisková konference byla přesunuta na páteční poledne. Setkání s médii mělo navázat na jednání předsednictva, které má potvrdit volební lídry v jednotlivých krajích, oznámil místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Důvod zrušení tiskové konference odmítl Kruliš jakkoli komentovat. Jednání předsednictva strany podle něj zatím přesunuto nebylo. Na setkání s novináři měli zemanovci definitivně oznámit jména kandidátů, kteří se v krajích utkají o poslanecká místa. V médiích se již objevily hlasy z vedení SPOZ, že se pokusí rozhodnutí pražské buňky změnit. "Sám jsem na ně zvědavý," řekl k tomu Šlouf. "Šel jsem do toho, že jsem chtěl straně pomoct," dodal.

Podle online vydání týdeníku Týden je skloňování Šloufova jména v souvislosti s předčasnými volbami jedním z reklamních triků zemanovců. "Mělo to jen zviditelnit kandidátku. Takové PR," řekl Týdnu zdroj blízký vedení strany.

Šlouf a Zeman

Šlouf se stáhl do ústraní na začátku letoška po zvolení Zemana prezidentem, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Zeman nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvojkou na kandidátce SPOZ v Praze je vysokoškolský pedagog Vladimír Hönig, který ve sněmovních volbách v roce 2010 kandidátku vedl. Před prezidentskými volbami byl Šlouf šéfem pražské organizace SPOZ, funkci ale neobhajoval.

Šloufův předchozí ústup do ústraní

Téma Miroslav Šlouf odrážel Miloš Zeman během prezidentské kampaně. Tehdy prohlašoval, že Šloufa si na Hrad nevezme. V závěru kampaně Zemana rozladila nahrávka hovoru mezi Šloufem a kmotrem Františkem Mrázkem. Ten odposlech vedl k tomu, že Miroslav Šlouf není mým spolupracovníkem," prohlásil Zeman.

Jenže, když slavil svůj triumf, přišel mu - k Zemanově malé radosti - Šlouf pogratulovat. A novinářům se svěřil, že ústup do pozadí byl jeho nápad (čtěte: Dvě hodiny po vítězství: Šlouf už radí, co s Temelínem.) Šlouf ovšem nepočítal s tím, že na něj po nástupu na Hrad Zeman "zapomene" a raději se spolehne na jiné tváře: Mynáře a Nejedlého.

Šlouf byl počátkem roku 2008 jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit expremiéra do politického života. Sdružení se nakonec přetvořilo ve SPOZ, která v minulých sněmovních volbách získala téměř pět procent hlasů. Šlouf o vstup do Parlamentu usiloval již předtím, v roce 2000 neúspěšně kandidoval na Chrudimsku do Senátu.

S kým se Šlouf utká?

Proti Šloufovi budou v Praze ve volbách jako lídři kandidátek stát předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nebo za ČSSD šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Kandidátku komunistů vede šéfka pražské stranické organizace Marta Semelová, lidovců bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Volebním lídrem hnutí ANO 2011 je v metropoli jeho šéf Andrej Babiš a zelených předseda strany Ondřej Liška.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.