Lidovky.cz

Arbitráže proti Česku: solárníci chtějí 3,3 miliardy

Česko

  14:20aktualizováno  15:07
PRAHA - Čtyřicet tuzemských i zahraničních provozovatelů žaluje Českou republiku kvůli změnám podmínek provozování solární energie. Po státu chtějí kompenzaci v celkové výši 3,3 miliardy korun, uvedl ministr financí v demisi Jan Fischer v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Náhradu škody chtějí kvůli 26procentní dani z výnosů solárních elektráren.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před uvedením do provozu, bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle Fischera jsou arbitráže v různé fázi. "Ministerstvo financí se bude vůči všem vymezovat, protestovat, takže máme myslím dobře nabito, aby to dopadlo dobře," řekl Fischer.

Omezení podpory fotovoltaiky schválili poslanci v listopadu 2010. Novela příslušného zákona mimo jiné stanovila, že elektřina z elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

Rozpočet 2014 podle Jana Fischera

Schodek státního rozpočtu na rok 2014 by mohl dosáhnout až 112 miliard korun. Řekl to ministr financí v demisi Jan Fischer. Původně vláda počítala se schodkem 110 miliard korun.

Podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie dále omezuje i aktuální novela, kterou v pátek schválil Senát. Tato novela však podle Fischera "dramatický nárůst" požadavků na kompenzaci nepřinese.

Senátem schválená novela ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku. Příjemci dotací také budou muset odkrývat své vlastníky. Snižuje i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny. Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu, zatímco letos lidí platí 583 korun.

O solární dani:

  • Solární daň se bude odvádět z elektřiny vyrobené od 1. ledna příštího roku, a to po tu dobu, po kterou bude trvat právo na podporu výroby elektřiny.
  • Její sazba klesne z dosavadních 26 na deset procent.
  • Vztahovat se bude na elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, kdy vrcholil solární boom.

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce jde o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Štědrou podporu solární energie prezident Miloš Zeman už dříve nazval "solárním tunelem".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.