Lidovky.cz

ČSSD má dvakrát dražší kampaň než ODS. Musela se zadlužit

Česko

  13:14
PRAHA - V letošních volbách se hraje nejen o hlasy voličů a potažmo křesla ve sněmovně. Stranické pokladnice zejí prázdnotou. Dobrý výsledek ve volbách je ale brzy může naplnit. ČSSD investuje do kampaně asi 90 milionů korun, dvakrát více než ODS. Pokud ale uspěje u voličů, může obratem inkasovat stamiliony.

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Bohuslav Sobotka na setkání během předvolební kampaně ČSSD v Ostravě.

ČSSD: 90 milionů

Zdaleka nejvyšší rozpočet na probíhající kampaň mají sociální demokraté. "Náklady na volební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny by neměly přesáhnout 90 milionů," uvedl pro Lidovky.cz Martin Starec, místopředseda ČSSD pro hospodaření.  

Balónky už se rozdávají. ČSSD zahájila předvolební kampaň.

I v jejím případě je však zřejmé, že oproti volbám v roce 2010 strana šetří. Tehdy vydala za volby přes 180 milionů. Letos ČSSD osekala náklady na polovinu a stejně si na kampaň musela půjčit. "80 milionů korun je z kontokorentního úvěru u Fio banky, 10 milionů z prostředků ČSSD," upřesnil Starec.

ODS: 40-50 milionů

Obdobně jsou na tom občanští demokraté, avšak na kampani chtějí ušetřit ještě více. "Do volební kampaně vložíme 40 až 50 milionů korun. Financovat se bude z našeho stálého kontokorentního účtu," řekl mluvčí ODS Jiří Sochor. Před třemi roky strana do kampaně vložila čtyřnásobek - přes 200 milionů korun.

I tak ale nakonec na volbách vydělala. Jak strana vyčíslila pro Lidovky.cz, za utržené hlasy a získané mandáty obdržela od státu celkový příspěvek ve výši 250 milionů korun. "Přičemž v této částce je započítán i jednorázový příspěvek za hlasy ve výši 105 milionů korun," dodal Sochor. ČSSD coby vítěz minulých voleb a strana s nejvíce mandáty ve sněmovně získala během tří let ještě o několik milionů více.

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 09: 50 milionů korun

Podobný rozpočet jako ODS si pro letošní kampaň stanovila i strana TOP 09. "Náklady TOP 09 na kampaň by neměly přesáhnout 50 milionů korun," uvedla mluvčí Martina Týblová. Jak doplnila, 30 milionů korun má strana k dispozici, na dalších 20 milionů si vezme překlenovací úvěr.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg při předvolební kampani v tramvaji.

Zatím ale strana žádný nemá. "Plánujeme čerpání úvěru až po volbách na překlenutí období do okamžiku, kdy obdržíme příspěvek za hlasy. Vyjednáváme s Českou spořitelnou, která má oddělení specializované na politické strany. Úroková sazba ještě není dohodnuta," uvedla mluvčí.

I ve volbách před třemi lety utratila TOP 09 za kampaň něco přes 50 milionů korun. Strana vzápětí inkasovala přes 16 procent hlasů voličů, což straně ve výsledku přineslo státní příspěvek ve výši 230 milionů korun, z toho 87 milionů korun dostala strana za obdržené hlasy.

KSČM: 30 milionů

Pro srovnání: kolik stála prezidentská kampaň?

  • Miloš Zeman - 37,2 milionu
  • Karel Schwarzenberg - 36,3 milionu
  • Jan Fischer - 28 milionů
  • Jiří Dienstbier - 16,9 milionu
  • Přemysl Sobotka - 14,9 milionu

Jedinou donedávna parlamentní stranou, která se ve volbách obejde bez půjčky, jsou komunisté. "Žádný úvěr si KSČM nesjednala, náklady na kampaň uhradíme z vlastních zdrojů," tvrdí místopředsedkyně strany Miloslava Vostrá.

Náklady KSČM na kampaň podle ní letos nepřevýší částku 30 milionů korun. V minulých volbách strana získala přes 11 procent hlasů, za což jí stát na úhradu nákladů spojených s volbami zaslal bezmála 60 milionů korun. Obdobnou částku pak strana inkasovala každý rok za získané mandáty.

KDU-ČSL: 30 milionů

Sněmovní volby v roce 2010 dopadly pro lidovce fiaskem. Strana nejenže nepřekročila pětiprocentní práh pro vstup do sněmovny, navíc se nízký zisk hlasů projevil i v částce, kterou strana dostala za účast ve volbách. Lidovci skončili v dluzích. Nyní strana tvrdí, že už je na tom finančně lépe. "V tzv. černých číslech zatím KDU-ČSL není, ale svůj dluh zásadním způsobem snížila a s velkou pravděpodobností v černých číslech budeme v srpnu roku 2014," řekl Lidovkám generální sekretář strany Pavel Hořava.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli letošním volbám se strana opět zadlužila. Předvolební průzkumy jí ale dávají naději, že dopadne lépe, než v minulých volbách. "KDU-ČSL si vzala volební úvěr výši 22 milionů korun. Jméno banky i úrok je věcí dvoustranného obchodního vztahu a bez souhlasu banky je nebudeme sdělovat," reagoval Hořava na dotazy týkající se volebního úvěru. Celkové výdaje na kampaň lidovci odhadují na zhruba 30 milionů korun.

ANO: 30-40 milionů

Také nováček voleb, hnutí ANO Andreje Babiše - miliardáře a budoucího majitele vydavatelství MAFRA, pod nějž spadá i server Lidovky.cz - plánuje do kampaně vložit desítky milionů korun. "Budu tlumočit našeho předsedu Babiše - odhadujeme, že by kampaň mohla stát 30 až 40 milionů korun. Ale je to skutečně jenom odhad," uvedla mluvčí strany Radka Burketová.

Plakát ANO v zájmu jedné z podporovatelek hnutí.

Na rozdíl od jiných stran si Babiš nemusel na volby půjčit. A peníze nebude muset řešit ani v případě, že odhadovaný rozpočet strana o něco překročí. Na transparentní účet hnutí ANO totiž přišlo už téměř 65 milionů korun. Významnou částkou přitom přispěl sám Babiš - na účet vložil 29,5 milionu korun.

SPOZ: 20 milionů

Bez úvěru v bance si podle místopředsedy strany Vladimíra Kruliše vystačí i Zemanovci. "Volební kampaň uhradíme částečně ze státního příspěvku, částečně z členských příspěvků a částečně z darů od fyzických i právnických osob. Naše strana vždy byla svým hospodařením v černých číslech," uvedl Kruliš. Výroční finanční zprávy Strany práv občanů ale hovoří jinak: podle ní loni skončili zemanovci v pětimilionové ztrátě.

Rozpočet, který si pro kampaň strana stanovila, patří v letošních volbách k těm nižším. "Počítáme s částkou do 20 milionů korun," vyčíslil pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

SZ: 12 milionů

Nejméně peněz ze všech stran, které Lidovky.cz oslovily, chce do kampaně investovat Strana zelených. "V tuto chvíli se rozpočet ustálil na částce 12 milionů korun,"  uvedl mluvčí Pavel Bednařík s tím, že se suma zřejmě ještě o něco navýší.

Do kampaně, kterou strana odstartovala minulý týden, strana zapojila nejen řadu dobrovolníků, ale zároveň se snaží získat i nové přispěvatele a dárce. Přestože ji peníze chybí, obejdou se bez pomoci bank. "Nemáme půjčky od bank, nýbrž od soukromých osob," vysvětlil mluvčí strany. Veškeré tyto transakce se podle něj objeví v transparentním účetnictví zelených.

Kolik mohou volby stranám vydělat?

Strany mohou za účast ve volbách získat dva příspěvky ze státního rozpočtu - příspěvek na úhradu volebních nákladů a příspěvek na činnost.

  • Příspěvek na úhradu volebních nákladů: nárok na něj má každá strana, která ve volbách získá alespoň 1,5 procenta hlasů. Za každý obdržený hlas pak strana inkasuje 100 korun.
  • Příspěvek na činnost:
    a) Má na něj každoročně nárok každá strana, která ve volbách získá nad 3 procenta hlasů. Pohybuje se od 6 do 10 milionů korun - dle volebního výsledku.
    b) Navíc strana získává příspěvky na mandáty svých poslanců - 855 tisíc korun ročně za každý mandát.

V jakých číslech se příspěvky pohybují v praxi ukazují zisky TOP 09 za volby v roce 2010, v nichž strana skončila s 16,7 procenty a 41 mandáty.

  • Úhrada volebních nákladů - 87 383 300 Kč
  • Stálý příspěvek na činnost (od roku 2010 do 1. pololetí 2013) - 31 666 667 Kč
  • Příspěvek na mandáty poslanců (od roku 2010 do 1. pololetí 2013) - 112 237 500 Kč
  • CELKEM: 231 287 467 Kč
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.