Lidovky.cz

Nepřeji si, aby se Zemanovci dostali do sněmovny, říká Šlouf

Česko

  7:00
PRAHA - Miroslav Šlouf se pustil do války se stranou, kterou z velké části vybudoval. Poté, co ho Zemanovci vyškrtli z kandidátky a dostal stopku v televizní debatě Václava Moravce, plní média Šloufovy otevřené zpovědi o diktátorských poměrech ve Straně práv občanů - Zemanovci (SPOZ).

Miroslav Šlouf foto: MAFRA - Michal Růžička

V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Šlouf dokonce tvrdí, že by se strana po volbách neměla dostat do sněmovny, a přibližuje okolnosti současného ochladnutí vztahu mezi ním a prezidentem Milošem Zemanem, čestným předsedou SPOZ.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Lidovky.cz: Vy si aktuální mediální zájem užíváte, že?
Řeknu to takhle, jsem v tom vyučený. Když se v tom mám pohybovat profesionálně, musím si to taky užívat. Dovede si představit fotbalistu, který by nerad vylezl na hřiště?

Lidovky.cz: Máte nepřeberně politických zkušeností. Muselo vám být jasné, že vás vedení SPOZ zařízne...
To mně nebylo vůbec jasné. Vytváří se nějaký mediální obraz, ten nevzniká ze dvou článků, ale během několika let. Začátkem 90. let jsem se aktivně účastnil revoluce, což někteří s chutí zapomněli, když jsem se postavil vedle Zemana a společnými silami jsem ho dotlačil do parlamentu. Protivníkům bylo jasné, že doplňuji to, co Zemanovi chybělo. Nepoznal jsem vzdělanějšího politika a lepšího řečníka, ve veřejné budově ale nenajde sám cestu na záchod. Dva roky byl předsedou parlamentu a nenašel cestu do jídelny, vždycky ho tam někdo musel přivést. Kdybychom ho nechali samotného, věci by se odvíjely jinak. Proto jsem byl jeho rivaly nenáviděn a projevovalo se to v mém mediálním obraze. Já jsem s tím nijak nebojoval, když bylo třeba, Zeman si mě ubránil sám. Když mu třeba pustili odposlechy shromážděné panem Kmentou, kde se bavím s panem Mrázkem, řekl: Co provedl Šlouf? Provedl něco? Neprovedl. Tak ho nechte na pokoji.

Zeman: Medializuje svůj neúspěch

Prezident Miloš Zeman pochybuje o těch, kteří medializují svůj neúspěch při sestavování stranické kandidátky. Řekl to v reakci na otevřený dopis místopředsedkyně Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ) Dity Portové, která mu v pondělí napsala stížnost na rozhodnutí stranického vedení přeobsadit kandidátní listiny do předčasných voleb. Sama Portová byla z kandidátky v Plzeňském kraji vyškrtnuta.

"Beru na vědomí, že před každými volbami probíhá soutěž o místo na kandidátce a pouze pochybuji o těch, kteří v této soutěži neuspěli a kteří medializují svůj neúspěch tímto způsobem," řekl na Hradě novinářům Zeman.

Lidovky.cz: V prezidentské kampani nicméně Zeman tvrdil, že o vašich kontaktech s Mrázkem nic neví...
To je lež, jenže já to nikde nemohu vykládat, protože prezident přece není lhář. Uniknout mu to ale nemohlo.

Lidovky.cz: Co se tedy po vítězných volbách stalo mezi vámi a panem prezidentem?
Sedí kolem něj pomlouvači. I když si je svého času Šlouf přivedl, oni se ho potřebovali zbavit, aby si vliv, moc a peníze mohli těžit sami, protože já bych Zemana neopustil. Začalo to pomluvou, pokračovalo přes chtivost moci, vlivu a peněz. No a výsledek je takový, že jsem byl odejit. Byl bych se s tím srovnal, u pana Moravce bych se vysvlékl ze své minulosti a považoval bych věc za vyřízenou. Těmhle nehoráznostem se ale musím bránit.

Lidovky.cz: Máte na mysli vaše vyškrtnutí z kandidátky?
Z legrace jsem se nechal napsat na konec kandidátky a slíbil, že budu pomáhat ve volbách. Nejedlý (místopředseda SPOZ Zdeněk Nejedlý, pozn. red.) přišel na naši městskou konferenci, vzal si slovo, ani nám neukázal lídra Zdeňka Žáka (ministr dopravy v demisi, pozn. red.) a řekl: Vůbec se o tohle nestarejte, my vám lídra dodáme v pátek. To přece nejde.

Lidovky.cz: Popisujete to přesvědčivě, pak je ale ještě jedna verze, že jste plánovaně sestřelil lídra pražské organizace Ondřeje Kropáčka a organizaci si tak "ukradl" pro sebe...
Odvolali jsme ho kvůli aroganci a neschopnosti. Tu noc jsem zjistil, že na volby v Praze kromě nákupu billboardů a médií nikdo nesáhl. Proto byl kolektivně odvolán. Navíc se objevily dokumenty, že prochází exekucí na 20 milionů korun a nějakých 700 tisíc navíc.

Lidovky.cz: Zpátky k Zemanovi, sám jste říkal, že si vás vždy bránil. Proč vás ve chvíli, kdy byl zvolen prezidentem, hodil přes palubu?
Stále si to vysvětluji pomluvami. Loni 17. listopadu po obědě s panem prezidentem (Václavem) Klausem jsme si udělali soukromé setkání, kde jsme se bavili o závěru kampaně. Dohodli jsme návštěvu Vídně u pana spolkového prezidenta Heinze Fischera.

Miroslav Šlouf

Miroslav Šlouf

Lidovky.cz: Jak se dohaduje taková návštěva?
Jdete za přáteli a dohadujete návštěvu. Stejné to bylo loni v létě u Tonyho Blaira v Londýně. Najdete cestu do jejich okolí a nachystáte detaily. Pro zajímavost, i když je můj syn sociální demokrat, do Londýna jel se Zemanem nakonec on, protože mluví anglicky jako česky. Při setkání s Blairem bylo pro novináře potřeba připojení na internet, můj syn poprosil Vratislava Mynáře, aby na recepci zjistil kód k připojení, ale on to nedokázal, nedomluvil se.

Lidovky.cz: Jak tedy dopadla vaše předvolební schůzka se Zemanem?
Když schůzka po třech hodinách skončila, řešili jsme, co by se stalo, kdyby se Zeman skutečně dostal na Hrad. Říkal jsem mu: Miloši, já nechci být kancléřem, mně bude stačit, když ti budu moct neformálně pomáhat. Potom jsem byl obejmut jako správný přítel, pak jsme si spolu ještě několikrát telefonovali. Když skončily volby a já byl řádně pozván do TOP hotelu, dokonce jsem si to nechal poslat, Mynář a Nejedlý říkali, že nesmím chybět. Po všech oficialitách jdu Zemanovi podat ruku a on říká: Připravil jsi mě nejmíň o deset procent! Takto mně poděkoval.

Lidovky.cz: Vysvětlil vám, jak jste ho měl o ta procenta připravit?
Nevysvětlil.

Lidovky.cz: Pak jste se ještě viděli?
V březnu jsme si na sjezdu povídali mezi dveřmi o přátelství. Připomněl jsem mu jeho výrok na sjezdu ČSSD, kde říkal: Velmi si važte přátelství a nikdy ho nevyměňujte za více či méně povedený podraz. To jsem mu řekl, otočil jsem se na podpatku a odešel.

Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008.

Lidovky.cz: Je možné, že si pan prezident spočítal, že už vás nebude potřebovat? Volby ho možná nečekají...
Nevím, co si spočítal, nebo nespočíal. Považoval bych za korektní, když s někým nechci spolupracovat, zavolat si ho a říct mu to očí.

Lidovky.cz: Dobře, ale může to být důvod vašeho odstřižení?
Je to spíše motivace lidí kolem něj.

Lidovky.cz: Myslíte, že se někdy udobříte?
Já svému prezidentovi neřeknu, že se s ním nebudu bavit. Ale rozhodně nebudu vysedávat v jeho sekretariátu a čekat, zda mě přijme. Jestli se mnou chce mluvit, ať si mě najde, ale vážně o tom pochybuji.

Šlouf? Strůjce Zemanova úspěchu i přítel kmotra Mrázka

  • Mistr zákulisních dohod, znalec podsvětí a elitní komunistický kádr, do strany vstoupil krátce poté, co v roce 1974 vystudoval ekonomiku průmyslu na pražské VŠE. Z KSČ vystoupil až dva roky po revoluci, v roce 1991. Poslanecké zkušenosti začal sbírat poprvé před 32 lety. V České národní radě – předchůdci dnešní sněmovny – zasedal v letech 1981 až 1992.
  • Výčet jeho funkcí za minulého režimu zahrnuje i vedení Obvodního národního výboru (ONV) v Praze 7, z dnešního pohledu post starosty sedmého pražského obvodu. Místo získal v roce 1988 a šéfové KSČ o něm měli tehdy říct: „Je to dobrý a zodpovědný soudruh.
  • V 90. letech se objevil po boku Miloše Zemana. Vymyslel pro něj autobus Zemák, pomohl mu v roce 1998 uspět ve volbách
  • Šlouf se poté stal hlavním poradcem premiéra Zemana. Mezi jeho poradci vznikl například spis Olovo, který měl poškodit Petru Buzkovou. Podobně jako pro Petra Nečase zajišťovala kontakt s kmotry Jana Nagyová, u Zemana měl podsvětí na starosti právě Šlouf. Volal si například s tehdejším bossem podsvětí Františkem Mrázkem.
  • Zemanovi Šlouf pomohl i s cestou na Pražský hrad, na začátku letošního roku po zvolení Zemana prezidentem se nicméně stáhl do ústraní. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Lidovky.cz: Skutečně byste opustil SPOZ, stranu, kterou jste z velké části vybudoval ?
Je to podmíněno tím, zda strana najde dostatek sebereflexe a ještě v předvolebním období svolá volební sjezd, na němž si i s ohledem na výsledek voleb řekneme, co se stranou dál.

Lidovky.cz: Už jste řekl, že SPOZ volit nebudete. Chcete, aby se strana dostala do sněmovny?
Když vidím aroganci vedení, ani si to moc nepřeji.

Lidovky.cz: Není vám to líto? De facto je to vaše dítě...
Líto ano, to je ale asi tak všechno, co mi to může být.

Lidovky.cz: Kolik jste do strany investoval peněz?
Když to přepočítám na čas, bylo to dost.

Lidovky.cz: Zkuste to.
To po mně nechtějte, takhle bych brzo narazil na berňák. (smích)

Lidovky.cz: Ministři Rusnokovy vlády při nástupu do úřadu tvrdili, že za SPOZ nebudou kandidovat. Mluvilo se v té době uvnitř strany o jejich angažmá?
Víc než s polovinou z nich si tykám, znám je léta i z minulého režimu. Přál jsem si, aby vydrželi do května příštího roku. Protože to ale řešili amatéři, dopadlo to, jak to dopadlo. Zeman by si s tím hravě poradil, zná jednací řády sněmovny i vlády. Část lidí kolem něho byla vedena touhou po osobní pomstě a smetla ODS a stojedničku, takže nebylo s kým jednat.

Lidovky.cz: Dobře, ale mlžili ministři?
Když mířili na ministerstva, s některým z nich se o tom možná jednalo, vyloučit to nemohu. Všem ale bylo řečeno: Vaše vláda potrvá do konce května a pak se uvidí. 

Lidovky.cz: Oficiálně se živíte poradenstvím, co si pod tím představit?
Jde o ekonomické poradenství, finanční poradenství. Firma chce do světa, jsem schopen ji s tím pomoct a poradit. Syn má lobbistickou firmu v Bruselu. Teď za mnou chodí i šéfové kandidátek a ptají se, jak mají dělat volby.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.