Lidovky.cz

Lze stíhat exposlance za trafiky? Soud čeká, co mu řekne Nečas

Česko

  7:43
PRAHA - Nejvyšší soud dal Petru Nečasovi možnost, aby se vyjádřil k návrhu olomouckého vrchního státního zastupce Ivo Ištvana týkajícího se stíhání tří exposlanců kvůli trafikám. Expremiér ji chce využít, požádal ale o prodloužení lhůty na odpověď. Soud poté o návrhu rozhodne. Pokud dá zapravdu vrchním žalobcům, Nečas s největší pravděpodobností rozšíří okruh obviněných.

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. foto: MAFRA- Dan Materna

Stejný dopis jako Nečas dostal i Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. "Týkalo se to všech, o které pan Ištvan žádal, zaslali jsme jim stejnou žádost," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

ČTĚTE TAKÉ:

Narozdíl od Nečase již trio exposlanců soudu odpovědělo, bývalý premiér totiž dopis dostal později kvůli tomu, že soud neměl informaci, kam mu ho doručit. Na bývalé adrese v Rožnově pod Radhoštěm už nežije, poslaneckou ubytovnu již také využívat nemůže. "Dokonce jsme ani neměli informaci, že by měl zvoleného právního zástupce, nyní ho už má a komunikujeme bez problémů," vysvětlil Knötig prodlevu.

Nečas chce svého práva na vyjádření k věci využít, kvůli peripetiím s adresou nicméně požádal o prodloužení lhůty na vypracování. "Zřejmě mu bude vyhověno, tam není problém," předeslal mluvčí. Deník Právo informoval, že dopis jeho i novomanželku Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, rozlítit, kvůli čemuž odmítla ve středu vypovídat.

"Není mi patrno, že by se rozlítil. Akorát řekl, že má problém s doručováním," řekl serveru Lidovky.cz Nečasův advokát Josef Lžičař. Soudu s klientem odpoví. "Měli bychom se kvůli tomu sejít zkraje příštího týdne a odešleme to," avizuje právník s tím, že na Ištvanově žádosti nenechají nit suchou.

"Nezažil jsem, aby státní zástupce napsal Nejvyššímu soudu dvě varianty, jak by někdo mohl být stíhán a chtěl od něj stanovisko. To je skoro nesmyslné, přece za stav vyšetřování v této odpovídá orgán činný v trestním řízení, tedy policisté a státní zástupce," míní Lžičař.

Zároveň připouští, že Nečas s možným obviněním počítá. "Stíhání k němu vztahují, to bylo od začátku patrné ze sdělení obvinění ostatním. Jestli se Nejvyšší soud nějakým způsobem vyjádří, kde končí stíhatelnost a nestíhatelnost, že mu nadělí," myslí si advokát.

V kauze trafik je Nečasová (Nagyová) obviněna z toho, že jako šéfka úřadu vlády přislíbila úplatek ve formě postů ve státem řízených firmách tehdejším poslancům Tluchořovi, Fuksovi a Šnajdrovi. Trojice potom opustila poslanecké lavice, čímž umožnila schválení daňového balíčku. S Nečasovou pak  kvůli tomu všichni tři skončili ve vazbě.

Poslance ale v létě Nejvyšší soud vyňal s odkazem na imunitu z pravomocí orgánů činných v trestním řízení, Nejvyšší státní zastupitelství pak jejich obvinění zrušilo. Ištvan pak požádal Nejvyšší soud, aby posoudil rozsah poslanecké imunity.

"Lze shrnout, že jednání osob, v němž je spatřováno výše popsané podezření ze spáchání trestné činnosti, se neodehrálo v Poslanecké sněmovně ani v jejích orgánech (z menší části se sice některé schůzky uskutečnily na půdě Poslanecké sněmovny, avšak v rámci soukromých jednání, nikoli v rámci jednání pléna či orgánů Poslanecké sněmovny) a nespočívá ani v postihu za hlasování, resp. ve způsobu výkonu jejich mandátu," napsal Ištvan.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.