Lidovky.cz

Česko dostane odškodnění 3 miliardy, pokud obviněné v kauze MUS odsoudí

Česko

  10:50
BELLINZONA - Rozsudek soudu v Bellinzoně v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) bude sledován v Praze i ve švýcarském hlavním městě Bernu. Napsal to švýcarský list Le Temps a připomněl, že osvobozující verdikt by mohl znamenat pro švýcarský stát vyplacení odškodného v milionech švýcarských franků.

Soud v Bellinzoně, kde soud s uhlobarony probíhá. foto: MAFRA, Kateřina Koubová

Švýcarská prokuratura v červenci navrhla za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku Antonínu Koláčkovi, Marku Čmejlovi, Petru Krausovi, Jiřímu Divišovi a Oldřichu Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

K vynesení verdiktu se dnes dostaví Koláček, Kraus a de Groote. Naopak Čmejla a Diviš do Bellinzony nepřijedou. Klimecký nebyl údajně kvůli nedostatku peněz a nemoci manželky přítomen ani vlastnímu procesu.

Švýcarsko zadrželo obžalovaným 12,5 miliardy

Švýcarské úřady zadržely obžalovaným na švýcarských účtech přes 600 milionů švýcarských franků (asi 12,5 miliardy korun). Prokuratura navrhla, aby z těchto peněz jako odškodné dostala nynější MUS 276 milionů švýcarských franků (5,7 miliardy korun) a český stát téměř 150 milionů franků (3,1 miliard korun). Zbytek by připadl Švýcarsku.

Na dnešní vynesení rozsudku přijede i švýcarský generální prokurátor Michael Lauber. Ten na úvod procesu listu le Temps řekl, že pokud by se bellinzonský soud postavil proti prokuratuře, tak by obžalovaní mohli požadovat odškodné v "milionech švýcarských franků".

ČTĚTE VÍCE:

Kdyby naopak dal soud prokuratuře za pravdu, Švýcarsko by ukázalo, že "přijímá odpovědnost na mezinárodní úrovni proti trestným činům, které se staly na jeho území".

"Netrpělivost je veliká," řekl listu zdroj blízký celému případu. Podle něj si nikdo netroufá odhadnout závěry soudu. "Soudci byli jako z mramoru, těžko odhadnout, na kterou stranu se přikloní," řekl listu tento zdroj.

Proti rozsudku se mohou obě strany jako k poslední instanci odvolat k federální tribunálu v Lausanne, který se v případě odvolání zaměřuje na to, zda soudy nerozhodovaly v rozporu s federálními zákony.

Švýcarští vyšetřovatelé se případu věnovali od roku 2005. Prokuratura podala žalobu v roce 2011.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.