Lidovky.cz

Řihák zaměstnal sestru jako poradkyni. Příbram jí zaplatila 400 tisíc

Česko

  6:00
PŘÍBRAM - Je to další sporný moment z éry příbramského starostování Josefa Řiháka (ČSSD). Dnešní středočeský hejtman a senátor v letech 2011 a 2012 na rok a půl zaměstnal jako poradkyni pro oblast volnočasových aktivit dětí a mládeže a v oblasti prevence kriminality mládeže svoji sestru, zároveň zastupitelku a radní Příbrami Jiřinu Kaiserovou (ČSSD). Není přitom jasné, jakou měla pro práci kvalifikaci, za svoje služby však od města dostala bezmála 400 tisíc korun.

Josef Řihák foto: MAFRA - František VlčekLidové noviny

Kaiserová post zastávala od ledna 2011 do září 2012, na základě dohody o pracovní činnosti s příbramskou radnicí inkasovala 390 tisíc korun, měsíčně si tak v průměru k výplatě přilepšila 20tisíci korunami. Podle serveru Příbramsko.eu, který informaci získal díky zákonu u svobodném přístupu k informacím, byla Řihákova sestra nejlépe placeným poradcem.

ČTĚTE TAKÉ

S čím přesně tehdejšímu starostovi radila? To není jednoduché zjistit. "Nevím, co o mně píší, napřed si to musím přečíst, jsem v práci, k počítači se nedostanu," položila Kaiserová telefon, když se jí na to server Lidovky.cz chtěl zeptat. Na SMS zprávu s otázkami potom nereagovala.

Její angažmá je sporné i proto, že v dané oblasti nezískala žádné vzdělání ani praxi, podle serveru neměla ani maturitu, získala ji až letos. Radní v Příbrami Kaiserová zůstala, aktuálně navíc šéfuje komisi pro výchovu a vzdělávání. Poradenství však nebylo jejím jediným přivýdělkem, server Příbramsko.eu dále upozornil na dvě faktury za 44 500 Kč proplacené v roce 2011. Šlo o propagační předměty jako tužky, plyšová zvířátka nebo píšťalky. 

Středočeský sociální demokrat Marcel Chládek nechtěl věc příliš komentovat, nemyslí si však, že by tato kauza stranu před volbami poškodila. "Nemám o tom žádnou informaci, těžko posuzovat kvalifikaci na poradenství, nemusí mít vzdělání, ale praktické zkušenosti. Třeba je na to specialistka, to já nedokáži posoudit," řekl serveru Lidovky.cz.

Sám Řihák věc ponechal bez komentáře. "Bohužel se mi k tomu nepodařilo sehnat žádné informace," odpověděla jen  jeho současná mluvčí Nicole Mertinová.

Sporná privatizace polikliniky

Řihák vedl Příbram necelá dvě volební období, jeho éra přinesla řadu kontroverzí. Odpor obyvatel a lékařů vyvolal prodej budovy I. polikliniky koncem roku 2011. Radnice ji i přes protesty za podivných okolností přiklepla za 20,5 milionů korun firmě Triticum. Prodejem se zabývala i policie, podle níž město jednalo "trestuhodně", případ ale přes to odložila.

Jak zjistil server Lidovky.cz, policista, jenž vyšetřování odložil, po zvolení Řiháka hejtmanem odešel na úřad Středočeského kraje, kde šéfuje Odboru veřejných zakázek. Po zveřejnění informace začala policie prověřovat postup při vyšetřování.

Během Řihákovy éry dostávala od Příbrami řadu zakázek společnost MTStav, která mu opravila rodinný dům v Žežicích nad Příbramí. Vilka není napsaná na něj, ale na jeho bývalého asistenta Petra Brejchu.

Pozdvižení vyvolal i dvoumilionový finanční dar fotbalovému klubu kontroverzního podnikatele Jaroslava Starky na údržbu stadionu. Město mu peníze poslalo, aniž by mělo kontrolu nad způsobem, jak s prostředky naloží, navíc v době škrtů. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.