Lidovky.cz

Policie zadržela 33 squatterů. Obsadili 'ministerský' dům v Praze

Česko

  21:38aktualizováno  25. října 14:21
PRAHA - Policie zadržela 33 ze zhruba 200 squatterů, kteří ve čtvrtek večer obsadili dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. Asi polovina squatterů dům po výzvě dobrovolně opustila, poslední z nich odešli kolem 03:00. Zadržené policie předvedla na služebnu ke zjištění totožnosti.

Squatteři večer obsadili čtyřpatrový dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. foto: ČTK

Řekla to mluvčí policie Hana Jeřábková. Policie budovu nadále střeží. Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost, která chtěla v budově otevřít sociální centrum, řekl člen iniciativy František Sauer.

Hlášení o obsazení domu přijali strážníci ve čtvrtek před 20:00, a protože dům je majetkem ministerstva, nemohli zasáhnout, takže případ předali státní policii. Na místě zasahovaly desítky policistů včetně vyjednavačů. Zásahu se účastnili také zástupci orgánu sociálně právní ochrany dětí. Policisté měli totiž informace, že se v objektu nacházejí ženy s velmi malými dětmi, dodala mluvčí.

Squatteři večer obsadili čtyřpatrový dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím.

Policisté squattery podle Jeřábkové několikrát upozorňovali na to, že se dopouštějí protiprávního jednání. Opětovně je vyzývali, aby objekt opustili. "Nebyly použity donucovací prostředky. Vše se obešlo v klidu," uvedla Jeřábková. Vyklizení domu se uskutečnilo bez násilí i podle Sauera. "Squatteři nekladli odpor a policie postupovala korektně," řekl. "Žádné vyjednávání se ale nekonalo," poznamenal. Akce se podle něj konala záměrně před sněmovními volbami.

V prázdném domě se sítěmi na oknech squatteři zaplnili několik pater, ve většině oken se svítilo. Na domě, který se nachází zhruba 200 metrů od Václavského náměstí a také blízko Hlavního nádraží, pověsili balonky a transparenty s nápisy například "Squatting není zločin" nebo "Obsaď mě a žij!".

"Vniknutí do objektu považujeme za neoprávněné. Byly poškozeny tři zámky dveří, kterými byly zajištěny vstupy do budovy. Objekt je v tuto chvíli znovu zabezpečen proti vniknutí," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

ČTĚTE TAKÉ:

Dům vlastní ministerstvo spravedlnosti, do budoucna však jeho využití neplánuje. Nabídlo jej proto k dalšímu využití jiným úřadům, zájem o něj projevilo ministerstvo kultury. Podle Čechové je dům připraven k převodu. Dodala, že dům je v havarijním stavu a potřebuje rozsáhlou opravu.

Mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková ale sdělila, že od nápadu, aby byla budova převedena pod ministerstvo kultury a sloužila Národnímu filmovému archivu, bylo upuštěno. Budova je prý pro archiv nevhodná. "Například není možné v ní vybudovat kino s dostatečnou kapacitou," dodala Ješátková s tím, že o budoucnosti tohoto domu tedy bude i nadále rozhodovat Ministerstvo spravedlnosti.

Sociální centrum, které by chtěli squatteři v domě vytvořit, by podle nich sloužilo pro každodenní kulturní, sociální a politickou činnost. Iniciativa Vzpomínky na budoucnost uvedla, že obsazení domu v centru Prahy navázalo na srpnové obsazení chátrajícího domu na pražském Pohořelci, které bylo podle squatterů protestem "proti nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi". Na místě tehdy zasáhli policejní těžkooděnci a zadrželi 27 lidí.

Squatteři chtějí v podobných aktivitách pokračovat. "Máme pocit, že akce na Pohořelci nastolila ve společnosti určitá témata. Takové akce mají cenu, i když trvají jen několik hodin," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.