Lidovky.cz

Za výpraskem Zemanovců stojí Zemanovy slabiny, mizerní lídři a Šlouf v akci

Česko

  9:30aktualizováno  10:22
PRAHA - Cítili se silní. Obsadili vládu, za zády měli prezidenta Miloše Zemana, kterého v lednu volilo přes 2,5 milionu voličů. Spřádali plány na opravdové vládnutí. Jenže voliči uštědřili Zemanovcům těžký výprask, SPOZ získala jen 1,5 procenta hlasů. Server Lidovky.cz přináší 5 zásadních chyb Zemanovy strany.

Vratislav Mynář foto: ČTK

1.: Příliš rychlý výtah k moci

Bylo to nepřirozené. Stranu, která v minulých volbách získala 4,3 procenta hlasů, tlačil prezident Zeman k moci buldozerem. Neměli podporu občanů, neměli důvěru ve sněmovně, ale ve vládě se chovali jako by jim republika patřila. SPOZ po Zemanově nástupu na Hrad ztratila pokoru a významní straníci si začali rozdělovat funkce na Pražském hradě či ve vládě. Strana i Zeman se to sice pokusili chabě maskovat (vládu nazývali kabinetem "odborníků", předvolební billboardy se Zemanem podle nich byly "jen" se známkou prezidenta atd.), jenže tyhle klamné manévry nemají čeští voliči rádi.

2.: Zemanovy těžké přehmaty

Strana vsadila na Miloše Zemana. Jenže Zeman ztratil kouzlo výmluvně útočného důchodce z Vysočiny, které zafungovalo v prezidentské kampani. V každodenní pozornosti se začaly vynořovat Zemanovy slabiny, na něž mnozí voliči už pozapomněli. A Zeman se činil: viróza nad klenoty, faux pas s izraelskou ambasádou, skandální výrok o kouření, upřednostňování vlastní mstivosti nad nadstranickostí úřadu (kauza Putna a nyní nejnověji kauza nepozvaných rektorů). To vše odhánělo Zemanovcům voliče.

ČTĚTE VÍCE:

3.: Mizerní lídři

Ahóóóóój. Tenhle pozdrav z debatního studia pražského lídra a ministra dopravy Zdeňka Žáka vejde do dějin. Symbolicky to byl poslední hřeb zaražený do rakve Zemanovců vlastními lídry. A ti se během kampaně "činili". Žák do funkcí dosazoval své známé, další ministři Zemanovci obsazovali státní funkce, ačkoli neměli důvěru, další lídr a ministr vnitra Martin Pecina zase osočil média, že straně nepomáhají a prohlásil: "Sešli jsme se ve vládě proto, abychom s touto zemí něco udělali, a teď to vypadá, že se nám zase může stát, že se do Parlamentu díky této mediální manipulaci Zemanovci nedostanou." K tomu si připočtěte lídra a zpěváka Daniela Hůlku, který ani nevěděl, co znamená název strany...

ČTĚTE TAKÉ:

4.: Nečitelné loutky

Zemanovci zůstávají velice tajemnou stranou, co se týče financování. Jejich hlavní tvář Vratislav Mynář tvrdošíjně odmítá rozkrýt své účty, ačkoli to strana sama požadovala od politiků v programu. Ani podezření na finance z ruských kruhů strana nikdy přesvědčivě nevyvrátila. A v pozadí stojí nečitelný muž s nejasnými zájmy, místopředseda SPOZ Martin Nejedlý, šéf českého zastoupení Lukoilu.

Volební lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Zdeněk Žák (volební lídr SPOZ)

5.: Vnitřní spory

A aby toho nebylo málo, tak se Zemanovci stačili pohádat o kost, kterou neměli ještě ani v misce. Podivné stranické "primárky" v Praze a ve Středočeském a Plzeňském kraji vedly k veřejným hádkám a přestřelkám. Okruh lidí kolem Mynáře a Nejedlého se pokusil před volbami vyhnat zakladatele strany, kontroverzního lobbistu Miroslava Šloufa. Výsledek? Šlouf napnul všechny zákulisní páky, jak stranu strhnout na dno. 

ČTĚTE VÍCE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.