Lidovky.cz

Vzpoura proti Sobotkovi. Prošla výzva k jeho odstoupení. Je to poprava, říká Dienstbier

Česko

  18:53aktualizováno  20:51
PRAHA - Po bouřlivém odpoledním jednání ČSSD vyzvalo vedení strany šéfa Bohuslava Sobotku k odstoupení. Podle informací serveru Lidovky.cz návrh prošel v poměru 20:13. Sobotka ale vzápětí prohlásil, že neskončí.

Rivalové uvnitř ČSSD: Michal Hašek a Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Sociální demokraté dnes několik hodin jednali o dalším postupu po nevýrazném vítězství v předčasných volbách. (Více čtěte ZDE) Schůze skončila po 19. hodině jasným závěrem: předsednictvo vyzvalo Sobotku k odstoupení.

Šéf ČSSD ale dobrovolně neskončí. "Nebudu rezignovat, protože chci i nadále na půdě sociální demokracie hájit hodnoty, kterým věřím," řekl na tiskové konferenci v neděli večer. Dnešní usnesení vnímá jako chybné. Jako šéf strany chce pokračovat. O jeho budoucnosti tak rozhodne sjezd strany, který ho může jako jediný odvolat.

Kdo jak hlasoval pro odstoupení Sobotky

Vlasta Bohdalová ANO
Karel Březina NE
Richard Dolejš NE
Petr Dolínek ANO
Jaroslav Drozd ANO
Richard Falbr NE
Lenka Fojtíková ANO
Alena Gajdůšková NE
Michal Hašek ANO
Petr Hulinský ANO
Milan Chovanec ANO
Lenka Kadlecová ANO
Petr Krčál NE
Martin Netolický ANO
Roman Onderka ANO
Hana Orgoníková NE
Jiří Petrů NE
Irena Ropková ANO
Jiří Rozbořil ANO
Adam Rykala ANO
Zdeněk Seidl ANO
Radek Scherfer ANO
Bohuslav Sobotka NE
Martin Starec NE
Zdeněk Škromach ANO
Milan Štěch NE
Milan Urban ANO
Jana Vaňhová ANO
Petr Vícha NE
Václav Votava NE
Markéta Wernerová ANO
Lubomír Zaorálek NE
Jiří Zimola ANO

Sobotka svým odpůrcům vyčetl, že před volbami rozbourávali jednotu strany, která podle něj odradila řadu voličů od toho, aby ČSSD volili. "Jsem přesvědčen, že k tomu přispěl i postup Michala Haška a Jeronýma Tejce a dalších na jednání ústředního výkonného výboru, který hlasoval o tom, zdali mám či nemám být kandidátem sociální demokracie na předsedu vlády," uvedl Sobotka a připomněl, že tehdy koncem srpna v hlasování uspěl.

Zároveň prohlásil, že chce, aby ČSSD byla nezávislá. "Já bych skutečně nechtěl, aby lidé ze SPOZ, kandidát Nejedlý či prezident republiky ovlivňovali autonomní nejsilnější českou politickou stranu," dodal Sobotka.

Lidovky.cz o připravovaném plánu na odstranění Sobotky z čela strany informovaly už včera. (Více čtěte ZDE)

"Již třetím rokem ČSSD připomíná papiňák, který vře uvnitř. Vždycky jsme se snažili vystupovat jako jednotná strana, která řeší dané problémy. Ale pomyslný pohár přetekl, protože nejhorší historický neúspěchve volbách je prostě zde," reagoval před novináři na Sobotkova slova brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který za vítěze voleb označil hnutí ANO.

Dienstbier: Jsou to podrazáci

Závěr večerního jednání už začínají komentovat jednotliví členové strany. "To, co se dnes stalo na předsednictvu, znamená, že ČSSD přestává být svéprávnou, svébytnou stranou. Lidé, kteří se včera sešli s prezidentem v Lánech, uspořádali popravu svého předsedy. Vypadá to, že o sociální demokracii už skutečně nerozhodují sociální demokraté," řekl LN Jiří Dienstbier.

"Jsou to podrazáci a já jsem rád, že Bohuslav Sobotka neustoupil a zůstává předsedou strany. Podrazákům se neustupuje. Jen si teď nejsem jistý, jestli vůbec máme nějakou vyjednávací pozici k dalším stranám. Obávám se, že jsme se vydali cestou ODS," dodal Dienstbier. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Mě to překvapilo, jsem docela zvědavý, co na to řeknou voliči. Myslím, že nás to poškodí ve vyjednávání," řekl LN po jednání senátor Marcel Chládek.

"Já pevně věřím, že to nebude mít vliv na jednání o vládě," oponoval mu Jeroným Tejc, člen vyjednávacího týmu ČSSD.

"Já naprosto odmítám strategii obětního beránka. Voličům ČSSD bych se za to chtěl omluvit," řekl pro ČT Lubomír Zaorálek. "Věřím, že ústřední výbor změní, co se v neděli stalo. Toto není sebereflexe, kterou bychom potřebovali," doplnil Zaorálek, který výzvu k odstoupení Sobotky nepodpořil.

Sobotka teď každopádně zůstává zcela mimo hru, nebude se ho totiž týkat ani další povolební vyjednávání, protože není členem vyjednávacího týmu, o jehož složení dnes předsednictvo hlasovalo. "V týmu zůstává Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Michal Hašek, místo Sobotky bude Jeroným Tejc," uvedl pro LN Jan Hamáček.

Už odpoledne Lidovky.cz informovaly, že Sobotka dostal hned tři výzvy k odstoupení z funkce. Jednu z nich měl podle ČTK Sobotkovi adresovat brněnský primátor Roman Onderka.

Babiš: Jsem šokován

Na situaci v ČSSD reagoval šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Jsem šokován, co se děje v ČSSD, protože tahle strana, vítěz voleb, destabilizuje naši politickou situaci, a doufám, že voliči sledují, co se tam děje, a že pochopili, že polistopadovým stranám jde jen o moc a peníze," prohlásil Babiš. Podle něj by sociální demokracie měla převzít odpovědnost a ukázat, že je jednotná. "Pokud se ČSSD rozdělí, tak zradí vlastně své voliče," uvedl šéf druhého nejsilnějšího volebního uskupení.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek reagoval na otřesy v ČSSD diplomaticky. "Pokud bude jednání předsedy s předsedou, tak budu jednat s panem Sobotkou, ale vyjednávací týmy jsou dány a my respektujeme, jak si to sociální demokracie odhlasovala," komentoval aktuální dění. O lidovcích a hnutí ANO se hovoří jako o stranách, které by mohly podpořit nebo přímo vstoupit do koalice s ČSSD.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.