Lidovky.cz

Blokování ministrů? Zeman za to dřív káral Havla, teď je chystá sám

Česko

  14:48
PRAHA - Exprezidentu Václavu Havlovi kdysi vyčítal, že na to nemá právo. Přesně stejnou věc se však současný prezident Miloš Zeman chystá udělat. Hrozí, že nejmenuje ministry, kteří mu nepředloží lustrační osvědčení. Přitom když Havel v roce 1998 váhal se jmenováním dvou ministrů Zemanova kabinetu, Zeman mu jasně vzkázal: Personální veto je v rozporu s ústavou.

Miloš Zeman foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Je to výrok, který se momentálně prezidentu Zemanovi vůbec nehodí. "Pokud jde o nějaké personální veto (prezidenta), myslím si, že by bylo v rozporu s článkem 68 Ústavy," prohlásil předseda ČSSD Zeman v létě roku 1998, kdy se domlouvala menšinová vláda jeho strany. Zdůraznil tehdy, že  ústava platí pro každého. "Z článku 68 Ústavy jasně vyplývá, že se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a kdo se komu nelíbí," prohlásil tehdy Zeman.

Citováno z ústavy

Článek 68

(2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Reagoval na pochybnosti, které měl tehdejší prezident Havel o kandidátech na ministry Janu Kavanovi a Václavu Grulichovi. Kavana provázelo podezření, že spolupracoval s StB (přestože se u soudu domohl rozhodnutí, že s StB vědomě nespolupracoval), dlouholetý člen KSČ Grulich se měl pro změnu stýkat s agenty KGB.

Zeman, pověřený sestavením vlády, ale argumentoval tím, že oba mají negativní lustrační osvědčení a čistý trestní rejstřík. A právě lustrační osvědčení je dokument, na němž lpí nyní. Ve vyjádření pro LN uvedl, že kdo z navržených ministrů ho nedodá, toho ministrem nejmenuje. Nehledě na ústavu, na niž se před 15 lety odvolával.

Prodloužit lustrační zákon? Není nutné, říkal Zeman

Přitom ani lustrační osvědčení, resp. lustrační zákon není věc, kterou by Zeman v minulosti považoval za krajně nezbytnou. Sám totiž zdůrazňoval, že lustrace nejsou stoprocentní. "Člověk, o němž vím, že byl placeným agentem StB, nebyl v tomto archivu a jeho vysokou pozici jsem kdysi interpeloval ve federálním shromáždění," uvedl už jako předseda vlády v roce 1998.

PSALI JSME:

V témže roce kritizoval i to, jak se někteří ohání právě archivy Státní bezpečnosti. "StB byla zločinecká organizace a já se ptám, jak můžeme tak bezmezně důvěřovat archivu zločinecké organizace," uvedl Zeman.

Proto když se v roce 2000 opět debatovalo o prodloužení platnosti lustračního zákona, Zeman s návrhem pravicových poslanců nesouhlasil. "Nemyslím si, že by bylo nutné to prodlužovat," uvedl tehdy v médiích. Sněmovna ale rozhodla opačně: omezenou platnost zákona zrušila úplně.

A ještě jednu věc z minulosti je Zemanovi dobré připomenout. Jeho děravá zásadovost vůči lidem, kteří za minulého režimu spolupracovali s StB, se projevila i ve zmiňované době před 15 lety, kdy se před volbami diskutovaly možné koalice. Zeman tehdy nevyloučil variantu, že by vznikla menšinová vláda ČSSD a Důchodců za životní jistoty, a to i přesto, že dva kandidáti této strany měli být důvěrníky komunistické Státní bezpečnosti. "Jestliže tito lidé budou na nevolitelných místech a propadnou ve volbách, tak nás to příliš vzrušovat nebude," uvedl tehdejší předseda ČSSD Zeman.

"Babišovská" podmínka

Andrej Babiš na schůzi hnutí ANO 2011

Informaci, že Hrad bude po ministerských kandidátech žádat lustrační osvědčení, přinesly v pondělí Lidové noviny. "Žádné výjimky (lustrační) zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Tato podmínka by mohla znamenat problém zejména pro šéfa ANO Andreje Babiše, o němž komunistická Státní bezpečnost vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Babiš na Slovensku bojuje o čistotu svého jména, dříve než v lednu ale tamní soud nerozhodne.

K TÉMATU:

Lustrační zákon mimo jiné zakazuje lidem, kteří spolupracovali s StB, vykonávat funkce v orgánech státní správy. Podle právníků ale není jednoznačné, zda pod to spadá i funkce ministra. "Vláda je bezpochyby politický orgán, na ten se (lustrační) zákon nevztahuje. Ale sami ministři na svých ministerstvech také fungují jako správní orgány, jichž se týká," uvedla pro LN Eliška Wagnerová, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a senátorka.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.