Lidovky.cz

Hledá zločince i houbaře. Při povodni prchali lidé bez bot, diví se

Česko

  17:46
PRAHA - I několikrát denně startují speciální vrtulníky Policejní letecké služby vybavené termovizí. Jenom v letošním roce útvar pomáhal zachránit osm desítek lidských životů. "Veselé historky nemám, radost je vlastně pokaždé, když akce dopadne dobře," říká o hledání ztracených houbařů i pronásledování zločinců plukovník Karel Plzák (52), zkušený pilot záchranného vrtulníku.
Policejní vrtulník - ilustrační foto.

Policejní vrtulník - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Jste pilot vrtulníku vybaveného termovizí. Co je přesně náplní vaší práce?Pomáháme policii a létáme se záchrankou, naposledy jsme například pomáhali hledat pána, který vyrazil na houby a nevrátil se domů, rodina pak hned alarmovala policii. Bylo mu asi 80 a v lese někde u Znojma strávil noc. Když jsme ho objevili, byl vitální a zdravý, ale radši jsme ho poslali do nemocnice na pozorování, dopadlo to s ním dobře. Nevím, jestli se v noci živil houbami, to asi ne, ale bránil se, že záchranu nepotřebuje, že je v pohodě. Nakonec s vyšetřením souhlasil. Oni jsou lidé často hrdinové, jako že se nic nestalo.

Co je termovize?

Termovizní snímek je obraz pořízený termokamerou, který zobrazuje infračervené záření vyzařované objektem samým. Termokamery nepotřebují žádné umělé osvětlení objektů, zobrazují pouze tepelné rozdíly mezi nimi. Technologie se využívá při měření úniku tepla z budov, detekci zánětů pod kůží či sledování osob.

Lidovky.cz: Houbaři patří mezi vaše stálé "klienty"?
Podobným způsobem zachraňujeme hodně lidí, jsou to staří lidé, mladí, hluší, slepí, houbaři i turisti. Houbaři se ale moc nikam nehnou, ti chodí v kruzích. Ale jednou nám rodina zmizelého tvrdila, že pán nemůže ujít více než dva kilometry, že už je starý a zná to tam, ale my ho našli o dvacet kilometrů jinde. Oni najednou dostanou nějakou sílu a jdou jako zmatení.

Lidovky.cz: Byly pro vás letos největším zápřahem červnové povodně?
Rozhodně ano, při povodních jsme toho měli opravdu hodně. Začali jsme už v neděli druhého června ráno. V sobotu strašně pršelo a nejdřív to zasáhlo Hertvíkovice v Krkonoších. Přicházely zprávy, že je to tam špatné. V neděli ráno bylo ale špatné počasí, vůbec to na start vrtulníku nebylo, přesto jsem naložil dva hasiče a letěli jsme. Vytahovali jsme tam dva lidi, a pak létali mezi vesnicemi, někde nás už nepotřebovali a poslali do vedlejší obce.

Policejní vrtulník s termovizí při pátrání po dvou utonulých bezdomovcích v Karlových Varech

Lidovky.cz: Použili jste i termovizi?
V Krkonoších ne, nikoho jsme nehledali, jen jsme lovili lidi od baráků. Seděli na střechách nebo kopcích a mávali nám, že chtějí vyzvednout. Někteří naopak mávali, že nás nepotřebují. Termovizi jsme ale při povodni použili až později, kdy bylo třeba po nocích hlídat zaplavené oblasti před zloději. S termovizí jsme takto obsáhli území od Děčína přes Prahu až po Mělník. Sledovali jsme, jak voda stoupá a klesá, bylo důležité sledovat, jestli se nerozlívá do polí, ale hlavně jsme dohlíželi na rabování. Ochrana tam byla skutečně na místě, protože případů krádeží jsme zaznamenali strašně moc. Je to neuvěřitelné, lidé místo toho, aby šli pomáhat, čekají, kde budou moct co ukrást. Proto pak na vesnicích musela hlídat domobrana.

Lidovky.cz: Spolupracovali jste při tom s policií?
Létal s námi příslušník pozemních jednotek, takže když jsme někoho zjistili v opuštěných objektech, upozornili jsme ho a on zavolal posily na zemi. Těch případů bylo opravdu hodně.

Kdy použít termovizi?

"Když někdo potřebuje naši pomoc, krajská správa postižené oblasti zavolá na operační odbor policejního prezidia, odkud je koordinována ochrana celé ČR. Tam zhodnotí, jestli je třeba použít termovizi či "pouze" pomáhat se záchranou, a pak zavolají nám," říká plk. Ing. Tomáš Hytych, ředitel Policejní letecké služby ČR.  

Během povodní 2013 bylo zapotřebí obojího.

Bez termovize si nelze představit noční akce či pátrání v těžko přístupném horském terénu. Čtyřicet pilotů a palubních techniků na třech stanovištích v Praze a Brně je denně připraveno nasednout do jednoho ze speciálních vrtulníků značky Bell.

Lidovky.cz: Jako dlouholetý záchranář jste pomáhal při několika povodních. Překvapily vás něčím ty letošní?
Na povodních toho zas tolik zajímavého není, všichni plavou a všichni jsou bez bot. To je vlastně zvláštní, že lidé si neberou boty. Nacpou si baťohy vším, ale vyjdou ven jen v ponožkách. Přitom to je jedna z největších chyb, co můžou udělat, člověk pod vodou na něco šlápne, třeba rozbitou lahev, a už pak nesvede vůbec nic, je paralyzován. Já jsem viděl už hodně, ale tohle mě překvapilo. Vysloveně veselých historek moc není, veselé je vlastně všechno, co dopadlo dobře.

Lidovky.cz: V čem konkrétně poslouží termovize policii?
Termovize se po celém světě používá například při pátrání po zločincích a mapování dopravy. Často je třeba zjistit, jestli je ještě pachatel v okolí, případně kde se schovává. O kriminálních případech ale moc nechci mluvit, spoustu z nich je ještě ve vyšetřování. S termovizí policii pomáháme opravdu hodně.

Jdu pěšky na Slovensko a nevím, kde jsem

  • 71letý muž z Třebechovic pod Orebem odjel na houby do lesa a už se nevrátil. Policisté rozjeli pátrací akci se psy, zapojili se policisté z řad kriminální, pořádkové i cizinecké policie. Úsěch však přineslo až nasazení vrtulníku s termovizí. Muž, jenž v lese ztratil košík s houbami i jízdní kolo, byl živ a zdráv nalezen poblíž třebechovického náměstí.
    21. 10. 2013
  • Kolem sedmé hodiny večerní nahlásila žena na linku 112, že se pohádala se svým přítelem a odchází na Slovensko. Řekla: „Nevím kde jsem, jsem někde v lese a jdu pěšky na Slovensko.“ Lokalizací hovoru bylo zjištěno, že žena volala z okolí Hrádku nad Nisou.
    Byla zahájena rozsáhlá pátrací akce v okolí města, které se zúčastnili policisté z Územního odboru Liberec, Cizinecké policie, dobrovolný psovod,  hasiči z Hasičského záchranného sboru Hrádek nad Nisou a strážníci MP Hrádek nad Nisou. Do pátrací akce byl nasazen policejní vrtulník s termovizí.  
    Pohřešovaná žena byla kolem půlnoci nalezena, a to v oblasti vodní nádrže Kristýna. Byla mírně podchlazena, na místě si ji převzal lékař rychlé záchranné služby.
    23. 10. 2013

Lidovky.cz: Blíží se zima a s ní lyžařská sezona na horách, očekáváte více práce?
Lyžařská sezona je obdobím, kdy jsme hodně v zápřahu. S lyžaři na horách si opravdu užijeme. Práci nám přidělávají i chataři, kteří chtějí zazimovat svá obydlí a často padají ze střech. Termovize je v zimě použitelná víc než v létě, protože prostředí je chladné a rozdíl v teplotách je větší. Na horách je ale problém s počasím. Abychom mohli vzlétnout, nesmí být mlha ani mraky, přesto je záchrana ztracených běžkařů většinou úspěšná.

Lidovky.cz: Je termovize užitečná při pátrání po lidech zmizelých pod lavinou?
Tam jde termovize také použít, ale jen do určité hloubky. Záleží na povrchu, jestli třeba není rozoraný. Většinou do hloubky půl metru nebo metru vidět je, ale také nejsme všemocní.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.