Lidovky.cz

Jestli chce práci, ať se přihlásí, vzkazují Paroubkovi univerzity

Česko

  14:13
PRAHA - Jiří Paroubek se univerzitního angažmá jen tak nedočká. Bývalý premiér si postěžoval, že se diví, že o něj české vysoké školy nemají zájem. Jenže univerzity Paroubkovi volat nebudou, pokud má zájem o dlouhodobější práci, musí se sám přihlásit, shodují se.

Jiří Paroubek s nanželkou Petrou foto: MAFRA - Michal Růžička

Paroubka, který býval premiérem za ČSSD a dnes hájí barvy LEV 21, udivil nezájem o jeho osobu ze strany státu, firem i univerzit. "České univerzity mají zřejmě dostatek nadprůměrných kádrů, že o mě nemají zájem," podotkl pro iDnes.cz na adresu českých vysokých škol. (Více čtěte ZDE)

Žádná z univerzit oslovených serverem Lidovky.cz ale Paroubkovi nic nabízet nehodlá. Doporučují mu, ať se přihlásí do výběrového řízení.

Nejpravděpodobnější variantou pro případnou spolupráci s Jiřím Paroubkem se jeví Vysoká škola ekonomická, na které získal v roce 1976 titul inženýra a v posledních letech zde občas přednášel jako host. "O práci na naší fakultě je možné se ucházet přes výběrové řízení, do něho se pan Paroubek ale nikdy nepřihlásil," sdělil Daniel Váňa, tiskový tajemník Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.  

Trvalejší spolupráce? Nejsem si jist

S nabídkou spolupráce Paroubka neoslovil ani CEVRO Institut, který přitom nově spolupracuje třeba s expremiérem Petrem Nečasem nebo exministrem obrany Alexandrem Vondrou (oba ODS). Jak v zářijovém rozhovoru pro LN potvrdil předseda správní rady CEVRO Institutu Ivan Langer (ODS), oba jsou nyní "kantory" Centra transatlantických vztahů. (Více čtěte ZDE)

"Hodně záleží na tom, co by nabídl. Jsme škola, která je otevřená spolupráci s lidmi, kteří zastávali nějaké vysoké funkce. Myslím si, že řada z nich má co říct," prohlásil prorektor pro rozvoj institutu Ladislav Mrklas. "Spolupráci formou nějakého jednoho vystoupení si dovedu představit velmi dobře. Ale jestli bychom s ním chtěli spolupracovat trvaleji, to by záleželo na nějakých dalších jednáních, zkušenostech atd. To si úplně jist nejsem," dodal Mrklas. 

Před třemi roky přednášel Paroubek studentům na soukromé Vysoké škole logistiky. Ani zde se však dlouhodobější spolupráce nejeví pro expremiéra jako reálná. "Nedovedu si to představit, protože my jsme zejména technicky zaměření, tedy na disciplíny jako matematika a fyzika. Té ekonomie tu moc nemáme. Máme zde technickou kybernetiku a systémové řízení a to jsou disciplíny, které jdou asi mimo možnosti, které se od něj očekávají," vysvětlil rektor školy Ivan Barančík.

Paroubek: Proč bych měl být aktivní?

Jiří Paroubek ale žádnou z univerzit sám od sebe neoslovil a na svém přístupu bude trvat i nadále. Dle jeho názoru by první krok měla učinit univerzita. "Nevím, proč bych měl být aktivní. Teď je obecně známé, že bych si podobné angažmá, třeba i částečné, přál. Kdyby univerzity chtěly, mohou se na mě obrátit," uvedl Paroubek pro server Lidovky.cz. 

"Nikde jsem neslyšel, že by Gerhard Schröder nebo Tony Blair někoho obtelefonovávali a dožadovali se angažmá. Rád nadále zůstanu pasivní," podotkl.

Bývalý premiér se dříve také vyjádřil, že by rád přednášel i na zahraniční univerzitě. Zkušenosti i příležitost prý už sice má, musel by ale řešit problém se vzdáleností. "Měl jsem přednášku na Kolumbijské univerzitě, kde bych mohl pokračovat, ale je to na druhém konci světa, což je nepraktické," uvedl Paroubek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.