Lidovky.cz

Červíček se vzepřel Pecinovi. Odmítl odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajů

Česko

  16:44aktualizováno  22:21
PRAHA - Policejní prezident Martin Červíček dobrovolně neodstoupí. Současné dvojvládí se tak nejspíš vyřeší až ve správním řízení. Ministr vnitra v demisi Pecina chtěl podle policejního prezidenta Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajů. Červíček mu nevyhověl.

Policejní prezident Martin Červíček foto: ČTK

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl podle policejního prezidenta Martina Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Červíček mu nevyhověl. Řekl to v úterý na tiskové konferenci po setkání s Pecinou, jenž předtím vrátil Červíčkova předchůdce Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta. Červíček hodlá policii dál řídit.

"Za posledních pár týdnů jsem nabyl dojmu, že vůbec v tuto chvíli nejde o to, aby byl naplněn zákon. Mám pocit, že v poslední době jsem jako policejní prezident čelil určitým požadavkům pana ministra především v souvislosti s personálními změnami v některých pozicích policie," uvedl Červíček.

Odpovědnost má policejní prezident, ne ministr

Policii podle něj řídí policejní prezident, který má odpovědnost za personální opatření, a má tedy také právo odmítnout představy ministra vnitra. S Pecinou se prý v posledních týdnech například neshodli na tom, zda má být Milan Komárek i nadále šéfem protikorupčního útvaru. Červíček za ním stojí a domnívá se, že Pecina nemůže jeho působení objektivně zhodnotit.

Předseda policejních odborů pplk. Milan Štěpánek pro Lidovky.cz:

"Pokud se vrátí pan Lessy a bude pokračovat v tom, co dělal předtím, tedy odvolávat lidi ke kterým nemá důvěru, nebo se kterými je ve sporu, tak to nebude nic dobrého. Je tu nebezpečí, že přikročí k vyřizování účtů, ať už odůvodněně, nebo neodůvodněně."

"Je velmi zvláštní, když na návrh ministra vnitra Peciny jmenuje prezident republiky policejního prezidenta Červíčka generálem (28. října 2013 - pozn.red.), což je výraz uznání, proto aby ho zanedlouho odeslal do Bratislavy."

"Je spousta odvolacích řízení, kdy policisté čekají na rozhodnutí služebního funkcionáře několik měsíců, někdy i let. Takže ten spěch pana ministra byl asi motivován něčím jiným."

"V tuto chvíli odmítám jakékoliv změny," prohlásil. Právě tento postoj vedl podle Červíčka k tomu, že Pecina vrátil do funkce policejního prezidenta Lessyho. Dvojvládí v policii bude muset ministr vyřešit ve správním řízení. Do té doby policii dál vede Červíček, protože Lessy čerpá dovolenou.

Překvapený ministr Pecina

Ministra Pecinu Červíčkova slova překvapila. Večer v televizním pořadu Události komentáře uvedl, že zahájí s Martinem Červíčkem správní řízení, které určí, zda byl Martin Červíček uveden do funkce policejního prezidenta v souladu se zákonem.

Červíček také podotkl, že zrušením rozhodnutí o Lessyho propuštění je vytvářen dojem, že Lessy nepřestal být policejním prezidentem. "Já bych chtěl upozornit, že jedna věc je právní fikce a druhá věc je faktický stav. Faktický stav je takový, že v současné době tady existuje pravomocné rozhodnutí o ustanovení policejního prezidenta, a do této doby tady existuje překážka k tomu, aby kdokoli jiný mohl vykonávat tuto pozici," prohlásil Červíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa ČSSD Sobotky by vláda v demisi neměla rozhodovat o policejním prezidentovi, nemá na to politický mandát.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.