Lidovky.cz

Zásah policistů proti aktivistům na Šumavě byl nezákonný, rozhodl soud

Česko

  19:31
PLZEŇ - Krajský soud v Plzni znovu rozhodl, že policie proti aktivistům při blokádě proti kácení stromů v oblasti Ptačího potoka v Národním parku Šumava v roce 2011 zasáhla nezákonně. O verdiktu, který předseda senátu Alexandr Krysl ve středu sdělil ústní formou, informovala právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která zastupovala žalující stranu, tedy aktivisty.

Aktivisté tvrdí, že policisté s nimi několikrát při zásazích smýkali a zacházeli neadekvátně situaci. foto: ČTK

Písemný rozsudek bude vyhotoven do měsíce a doručením účastníkům pak nabude právní moci. Policie podle krajské policejní mluvčí Ivany Telekešové bude zvažovat další právní kroky až poté, co obdrží písemné vyhotovení rozsudku. "Nadále trváme na stanovisku, které jsme dávali na začátku - že se nejednalo o shromáždění a že policie postupovala tak, jak měla," řekla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Policisté tehdy účastníky blokády vyváděli a vynášeli z prostoru kácení a využívali i donucovací prostředky. Policie argumentovala tím, že zasahovala jen proti aktivistům, kteří se pohybovali v prostoru se zakázaným vstupem.

"Soudce prakticky zopakoval dva roky starý rozsudek," uvedla  právnička Candigliota. Jen zaměnil slovo "rozpuštění" na "rozpouštění", aby zdůraznil, že se policisté snažili aktivisty rozehnat opakovaně, dodala.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí.

Dál už šel jeden z účastníků blokády v poutech a po svých. Policie ho odvezla na obvodní oddělení.

Plzeňský krajský soud musel tento policejní zásah posuzovat znovu, protože Nejvyšší správní soud (NSS) v červnu vyhověl kasační stížnosti krajského policejního ředitelství v Plzni. NSS považoval za nutné doplnit dokazování a znovu rozhodnout, zda blokáda skutečně byla shromážděním, jak jej definuje shromažďovací zákon.

Podle středečního rozsudku bylo úkolem policie nejprve posoudit zákonnost těžby. Pokud nezjistila, že kácení bylo v souladu se zákonem, měla poskytnout účastníkům blokády ochranu a zastavit jejich ohrožování, nikoliv proti nim zasahovat. Tehdejší kácení nebylo řádně povoleno, což mohla policie zjistit nahlédnutím do příslušného zákona, uvedl podle právničky Ligy lidských práv Candiglioty soudce Krysl.

Konkrétní sankce soud udělit nemohl

Své ústní odůvodnění rozsudku postavil na judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, která vychází z principu bezformálnosti shromáždění. "To znamená, že pro posouzení, zda šlo o shromáždění, není důležitá forma, ale smysl a časová a místní souvislost. V tomto případě forma shromáždění právě časově i místně reagovala na těžbu," píše se v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ

Žalobu podal přírodovědec Mojmír Vlašín, spoluorganizátor a účastník protestu proti kácení. Policisté ho prý zklamali svou neprofesionalitou. "Přesto, že jsem je opakovaně do protokolu upozorňoval, že kácení je ilegální, nebrali na to ohled. To, že se policisté neumí za svoji chybu omluvit, svědčí o tom, že nic nepochopili," komentoval Vlašín rozsudek.

Konkrétní sankce soud udělit nemohl. "Jedná se o specifický druh řízení podle zákona o právu shromažďovacím a tam se posuzuje jen, jestli bylo postupováno v souladu se zákonem, nebo ne," vysvětlila Candigliota.

Podle soudce by měl být středeční rozsudek doporučením pro policii, jak v obdobných situacích příště postupovat. Liga lidských práv očekává, že policie znovu podá proti rozsudku kasační stížnost. V tom případě by se touto kauzou opět zabýval Nejvyšší správní soud.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.