Lidovky.cz

Koaliční smlouva - naděje pro Česko, nebo jen banální sbírka frází?

Evropa

  7:00
PRAHA - Nová koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL je přijímána s nadějí i rozpaky. K jednotlivým bodům dokumentu se postupně vyjadřují lidé, jichž se smlouva profesně dotýká. "Je to v duchu těch nejbanálnějších frází o vzdělávání," reaguje Petr Feřtek ze spolku EDUin na část smlouvy. Naopak prezident Agrární komory Jan Veleba body o zemědělství vítá: "Poprvé se dožíváme situace, že tady bude velmi výrazná podpora českého zemědělství."

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vystoupili 2. prosince v Poslanecké sněmovně na tiskové konferenci po společném vyjednávání o koaliční smlouvě. foto: ČTK

Protikorupční opatření Rekonstrukce státu

Ve smlouvě vznikající koalice se také objevila protikorupční opatření navrhovaná Rekonstrukcí státu. To iniciativa vítá, zároveň ale upozorňuje, že v dokumentu chybí některé detaily, kvůli nimž se může pokus o omezení systémové korupce zadrhnout.  Sporným bodem podle iniciativy je například chybějící podmínka, podle níž by pro platnost smluv bylo nezbytné jejich zveřejnění, což v minulosti údajně kritizovali například sociální demokraté. Koalice prý také nezmiňuje, zda normy projedná v rámci parlamentní skupiny, do které přizve i opoziční strany a nestátní neziskové organizace.

"Z koaliční smlouvy mám rozporuplné pocity. Klíčové zásady zákonů Rekonstrukce státu nejsou zmiňovány. Je přitom patrné, že za tím stojí ČSSD. Jsem nemile překvapen, že ANO ale i KDU-ČSL zcela evidentně ustoupily tomuto tlaku. Už teď je jasné, že pokud někdo doslova vykostí návrhy zákonů Rekonstrukce státu, bude za tím stát ČSSD," uvedl Pavel Franc z organizace Frank Bold (dříve Ekologický právní servis).

Potravinová samostatnost

Vznikající trojkoalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce postupně dosáhnout potravinové soběstačnosti státu v základních a v Česku běžně produkovaných komoditách. Strany slibují, že budou hájit rovnoprávné postavení českých zemědělců a potravinářů v Evropské unii. Slibují také zavedení přísných pravidel pro obchodní řetězce, čímž chtějí zlepšit kvalitu prodávaných potravin.

Prezident Agrární komory Jan Veleba hodnotí část dokumentu věnovanou zemědělství kladně. "Poprvé se dožíváme situace, že, pokud ta vláda bude sestavena, tak tady bude velmi výrazná podpora českého zemědělství, českého potravinářství a českých potravin," uvedl. "Ta podpora je naprosto komplexní," poznamenal s tím, že jako klíčový bod vidí návrat k potravinové soběstačnosti. Pokud bude naplňován, může prý vést k renesanci českého zemědělství. 

Majetek politiků a státní smlouvy na internetu

Majetková přiznání zveřejní politici na internetu, kde budou k mání i smlouvy veřejné správy uzavřené nad určitou částku. Cílem rodící se koalice je i větší průhlednost u vlastnictví akcií a zákon na ochranu oznamovatelů korupce (tzv. whistleblowerů), nechybí ani prokázání původu majetku.

"Řada věcí přechází z toho, co se už delší dobu diskutuje, pouze k tomu nebyla politická vůle a síla dotáhnout to do konce a prosadit," řekl programový ředitel protikorupční organizace Transparency International Radim Bureš.

Nejvýraznější novinkou je prý zdanění neprokázaných majetků. "Minulá koalice s tím nechtěla mít od začátku nic společného," dodal Bureš.

Anketa

Jak hodnotíte koaliční smlouvu?

Líbí se mi, snad se podaří ji dodržet 86
Nelíbí se mi, ocenil bych jiné priority 47
Těžko říct, spíš je to sbírka frází 334

"Ne" školnému, podpora praktických studijních oborů

Budoucí vláda narozdíl od Nečasova kabinetu nechce školné ani zápisné na vysokých školách, slibuje naopak růst platů ve školství. Podle nové koaliční smlouvy by měl být poslední ročník školky povinný. Ve vědě mají dostat podporu obory, kde je možné rychlé využití výsledků v praxi, např. biotechnologie, nanotechnologie, medicína, informatika nebo strojírenství. Transformovat se má i kritizovaná vládní vědecká rada.

"Je to v duchu těch nejbanálnějších frází o vzdělávání," reagoval na materiál Tomáš Feřtek ze spolku EDUin zabývající se vzděláváním. "Vzdělání opět nepatří mezi priority, materiál navíc neuvádí, jak dosáhnout slibovaných výsledků. Například u zvýšení platů učitelů není řečeno, na základě čeho by se měl kantorům zvedat plat," dodal Feřtek.

Konec zdravotnických poplatků, zvyšování platů lékařů

Z regulačních poplatků zachovat jen 90 korun na pohotovosti, zajistit srovnatelnou dostupnost péče včetně lékárenských služeb v odlehlých oblastech a zavést bonus za prevenci slibuje rodící se vládní koalice. Ve smlouvě je i tradiční slib růstu platů zdravotníků a po letech stagnace i navýšení odvodů státu a jejich pravidelná valorizace.

"Za poslední dva, tři roky přišlo zdravotnictví o zhruba 12 miliard kvůli růstu DPH a omezením úhradové vyhlášky. O dalších pět miliard přijde zrušením poplatků. Chybět tak bude přinejmenším 17 miliard korun, to navýšení plateb o 4,7 miliardy a očekávaný vyšší výběr o zhruba šest miliard nepokryjí," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

"Slíbit je možno cokoli, je ale otázka, jak to technicky zařídit a hlavně kde na to vzít peníze," dodal exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Pobídky pro firmy

Budoucí vláda se chce také zaměřit na obnovu udržitelného hospodářského růstu a konkurenceschopný průmysl. Plánuje obnovit systém pobídek pro zahraniční i domácí firmy, chce aby exportní firmy expandovaly do zemí mimo EU. Stát také aktivně použije ke stimulaci ekonomiky státní podniky. 

"Při jednáních se stranami i při našich aktivitách v tomto roce jsme výrazně poukazovali na propad konkurenceschopnosti Česka vůči světu. Požadovali jsme proto vypracování vize dalšího směřování ČR. Dohoda tento požadavek vzala za své," uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Podle svazu je v jednotlivých oblastech dohody patrná rozdílná míra konkrétnosti. "Bude proto nutné domyslet a dopracovat některé z nich z hlediska dopadů. Týká se to například otázky výnosů z emisních povolenek a jejich využití pro projekt Zelená úsporám. Podle nás by se prostředky měly vrátit do průmyslu a jeho inovací," dodal Mostýn.

Elektronické náramky pro domácí vězně

Koalice se také dohodla na změně trestní politiky, která má spočívat mimo jiné v posílení preventivních programů, reformě vězeňství či zajištění práce pro co největší počet vězňů. Kvůli předcházení recidivy také hodlá posílit roli Probační a mediační služby, v plánu je i mnohokrát odložené zavedení elektronických náramků pro domácí vězně i některé vazebně stíhané lidi.

"V současné době elektronické náramky potřebné nejsou, po amnestii zatím máme 105 odsouzených k domácímu vězení. Do budoucna bude koncepčně jistě potřeba náramky zavést, je však nutné mít na paměti, že elektronický monitoring je jen jedním článkem řetězu a nevyřeší přeplněnost věznic," řekl ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern.

Zřízení Nejvyšší soudcovské rady

Návrh na zřízení justiční samosprávy je mezi prioritami, které si v oblasti práva a soudnictví vytyčily ČSSD, ANO a KDU-ČSL v koaliční smlouvě. Zřízení justiční samosprávy, tedy Nejvyšší soudcovské rady, o jejíž vznik dlouhodobě usiluje Soudcovská unie, se v politických proklamacích objevuje často. Prozatím však vždy zůstalo jen u slov.

"Věříme, že se ta záležitost konečně pohne. Jsme jeden z posledních států v Evropě, který obdobný samosprávný orgán nemá," řekl viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Nejistá dostavba Temelína

Hlavním bodem koaliční smlouvy v energetice je snižování energetické náročnosti českého průmyslu. Temelín chtějí tři strany rodící se vládní koalice dostavět pouze v případě, že to bude pro ČR výhodné.

"V případě jaderné energetiky koaliční smlouva jasně neříká, že nebude ani státem garantovat ani státem subvencovat dostavbu jaderné elektrárny Temelín, což přitom všechny tři strany před volbami naslibovaly, že žádné subvence státu do jaderné elektřiny nebudou," řekl Daniel Vondrouš z asociace Zelený kruh.

Ekologům se také nelíbí, že v koaliční smlouvě nezaznělo jasné "ne" prolomení těžebních limitů. Místo toho se v dokumentu píše, že definitivně se rozhodne do dvou let. "Pro obyvatele obcí ohrožených bouráním kvůli těžbě koaliční smlouva poskytuje nulové záruky. Víme přitom, že jedna z verzí takové záruky obsahovala - ale zatím nevíme, na čí popud byly vyškrtnuty," prohlásil Jan Rovenský z organizace Greenpeace.

Kultura: "Staré nesplněné sliby", říká odornice

Část koaliční smlouvy, která se týká kultury, nepřináší kromě slibu nižší sazby DPH na knihy (není však zcela zřejmé, kolik by případná snížená daň činila) a několika málo dalších návrhů žádné novinky. "Program opakuje staré nesplněné sliby a všeobecně známé potřeby," řekla odbornice na kulturní management a neziskové organizace Marta Smolíková. Koaliční partneři podle ní navzdory proklamacím neusilují o rozvoj resortu kultury.

Navýšení platů pro policisty

Policisté by měli dostat zpátky deset procent ze svých platů, o které jim před třemi lety vláda snížila mzdy kvůli tehdejším škrtům v rozpočtu. Navýšení mezd chce koalice financovat z úspor v rezortu ministerstva vnitra.

Podle šéfa Unie bezpečnostních složek Jiřího Vítka kabinet tehdy slíbil, že po třech letech bude policistům plat opět dorovnán na původní výši, to se však zřejmě nestane. "Jde o to, že by se mělo od 1.1.2014 vrátit deset procent, které byly odebrány programovým prohlášením vlády Mirka Topolánka," řekl Vítek. Podle něho je však reálný propad platů o další tři až čtyři procenta vyšší, a to kvůli vyšším odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Odboráři chtějí kvůli navýšení platů po vzniku nové vlády ihned kontaktovat nového ministra a problém s ním vyřešit. "Policista na ulici přišel o dva až tři tisíce, takže máme spoustu policistů, kteří nemohli splácet hypotéky a dostali se do insolvence. Tohle je problém, který policisty nejvíce trápí," dodal předseda unie. Policisté sice nedávno dostali příslib navýšení platů od nového roku, ale pouze o dvě procenta.

Příprava na eurozónu

K pozici ČR v rámci EU smlouva kromě obsáhlých pasáží o využívání evropských fondů uvádí, že strany budou připravovat ČR ke vstupu do eurozóny, včetně posouzení připojení k příslušným institucionálním krokům, jakými jsou Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, a bankovní unie.

Formulace podle nevládního uskupení Evropské hodnoty odpovídá rozdílům v názorech stran na přijetí eura. "Vstup do evropské hospodářské a měnové unie jistě není reálný v horizontu čtyř let mandátu nové vlády, bylo by to ale možné do roku 2020," uvedl zástupoce ředitele uskupení Jakub Janda.

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.