Lidovky.cz

Evropa

První novoroční projevy: Havel mluvil o svobodě, Klaus o EU, Zeman o sobě

Zleva: Václav Klaus, Miloš Zeman a Václav Havel. Na snímku z roku 2000. foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA - V porovnání s prvními novoročními projevy exprezidentů Václava Havla a Václava Klause se zdálo letošní vánoční poselství Miloše Zemana obsahově vyprázdněné. Zatímco Zemanovi předchůdci bilancovali, hodnotili, varovali a předpovídali, Miloš Zeman se omezil na hodnocení naplnění vlastních předvolebních slibů. Server Lidovky.cz přináší srovnání prvních novoročních projevů třech českých prezidentů.
  20:00

Projev Václava Havla: svoboda, potřeba morálky a země nevzkvétající

Václav Havel pronesl první novoroční projev jako prezident (československé) republiky 1.1. 1990

V Havlově řeči se nejčastěji skloňovalo slovo svoboda, k níž se neustále vracel, když hodnotil úspěchy sametové revoluce. Vzpomenul na boj za svobodu nejen českého, ale i ostatních středoevropských národů. Dalším velkým tématem Havlovy premiéry novoročního projevu byla mravnost, na které podle něj T. G. Masaryk zakládal politiku. "Učme sami sebe i druhé, že politika by měla být výrazem touhy přispět ke štěstí obce, a nikoli potřeby obec podvést nebo ji znásilnit," pronesl tehdy Havel.

Nedostatek morálky Havel v roce 1990 pokládal za zásadní problém českého národa. "Morálně jsme onemocněli, protože jsme si zvykli něco jiného říkat a něco jiného si myslet," řekl Havel v projevu a zároveň se vymezil oproti lživým popisům stavu republiky, jak ho líčili komunisté. "Naše země nevzkvétá," pronesl slavnou větu. "Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit."

Zároveň představil vizi do budoucna: "Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku a proto má naději, že i člověk poslouží jí," zamýšlel se v lednu 1990 Václav Havel.

Klausův novoroční projev: Vstup do EU a úkoly pro politiky

Když první novoroční projev pronášel prezident Václav Klaus, psal se rok 2004, demokracie slavila výročí 15 let, samostatné Česko 11 let

Klaus se v novoroční řeči soustředil zejména na vstup České republiky do Evropské unie a s tím spojenými prvními volbami do Evropského parlamentu. Nabádal také, aby občané přistupovali k těmto volbám svědomitě.

Prezident upozornil na to, že se vstupem do EU nemají občané čekat nějaký převratný zvrat, ale spíše postupné začleňování se do nadnárodního celku. "Bylo to rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Zkusme této změny našeho státoprávního uspořádání využít k udržení či dokonce k posílení toho základního, co ke svému životu potřebujeme a co nám bylo tak dlouho odpíráno - naší svobody, naší demokracie a naší prosperity," uvedl Klaus v projevu.

Připomněl však také výhody života v demokratické zemi, která je "konsolidovaná" a "funkční" a upozornil na fakt, že ne všude ve světě to tak je: "Patříme k té šťastnější části světa, měli bychom to vědět a vážit si toho."

Obšírněji se Václav Klaus věnoval tématům, jejichž řešení by měli občané vyžadovat po tehdejší politické reprezentaci jako například problémy ve zdravotnictví, zadlužování země nebo boj s kriminalitou. Stejně jako Havel, i  Klaus zakončil řeč optimisticky: "Věřím, že toho jsme a budeme schopni, a proto se budoucnosti nebojme."

Miloš Zeman v prvním projevu skládal své účty

Zeman přesunul termín novoročního projevu na 26. prosince a nazývá jej vánočním poselstvím

Zatímco Václav Havel s Václavem Klausem bilancovali uplynulý rok a sdělovali lidem své vize a představy do let následujících, Miloš Zeman se zaměřil na skládání účtů za sliby, které voličům dal v předvolební prezidentské kampani. Oproti svým předchůdcům změnil také termín projevu, který přesunul na druhý svátek vánoční.´

"První novoroční projev přednesl 1. ledna 1949 Klement Gottwald. Ale je i druhý a hlubší důvod pro vánoční poselství, než je návrat k tradicím. Na Nový rok si obvykle dáváme předsevzetí, která mnohdy nesplníme," odůvodnil Zeman, proč k lidem promlouvá už o Vánocích.

ČTĚTE TAKÉ

Všech pět slibů, které dal českým občanům, prý dodržel. Patřil mezi ně příslib, že nebude vyhlašovat amnestie a až na výjimky udělovat milosti, zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU, stabilizace Ústavního soudu a pravidelné odevzdávání části svého platu do fondu na splácení státního dluhu.

Za svůj nejtěžší úkol označil příslib snahy o sjednocování společnosti, kterou spatřuje ve vzniku Rusnokovy vlády. "Vláda sice podala demisi, ale byl jsem pod tlakem, abych jmenoval vládu v podstatě ve stejném složení s výjimkou osoby premiéra a se stejným programem," podotkl Zeman. Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby. K událostem minulého (povodně) nebo budoucího roku se současný prezident nevyjádřil. Celý letošní projev Miloše Zemana najdete ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.