Lidovky.cz

Nasměroval policii na Rittiga, žalobkyně mu zabavila majetek

Česko

  6:00
PRAHA - Upozornil na tunelování dopravního podniku prostřednictvím jízdenek za 17 haléřů. Sám je ale obviněn z tunelování papírny Neograph, z níž měly peníze putovat k lobbistovi Ivo Rittigovi. Státní zástupkyně kvůli tomu Vladimíru Sittovi staršímu zabavila celý podíl v Neographu a v několika dalších společnostech. Sitta starší se totiž podle ní snaží ukrýt peníze, aby nemusel zaplatit způsobenou škodu. Manažer naopak mluví o krádeži majetku za asistence žalobkyně.

Ivo Rittig foto: MAFRA - Michal Šula

Hlavní linie "17haléřového" příběhu je dobře známá. Od loňska je na základě trestního oznámení Nadačního fondu proti korupci obviněno pět lidí, kteří podle žalobců umožnili, aby z Neographu přes firmu Cokeville Assets odcházely peníze za lístky na městskou dopravu v Praze až k Rittigovi. Podle fondu to v letech 2007 a 2008 bylo 73 milionů korun. V kauze jako korunní svědci figurují Vladimír Sitta mladší a starší, kteří Neograph vedli.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže jejich společník z papírny a jeden z pětice obviněných Jan Janků vyrazil do protiútoku a podal na otce a syna trestní oznámení kvůli tunelováni Neographu fiktivními fakturami. Na jeho základě je společně s dalším člověkem začátkem roku 2012 policie obvinila. Sittové společníka Janků považují za nastrčenou Rittigovu postavu, která vyvádění peněz z Neographu umožnila.

Vladimír Sitta mladší převzal v Praze Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci.

Serveru Lidovky.cz se nyní podařilo získat detaily druhé linie kauzy, v níž má Janků prozatím navrch. Sittové totiž nejdřív ztratili kontrolu nad papírnou, koncem loňského roku navíc i majetkový podíl ve firmě. Státní zástupkyně Dagmar Máchová totiž zmrazila Sittovi staršímu deset akcií Neographu, což je podle něj celý jeho podíl v hodnotě až 200 milionů korun. Kromě toho dala plombu i na jeho podíly v dalších čtyřech společnostech, které založil.

17 haléřová kauza

  • V kauze kolem pražského dopravního podniku a papírny Neograph ze Štětí policie v říjnu 2013 obvinila celkem pět lidí. Kromě Janků, bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, bývalého ekonomického náměstka Iva Štiku nebo Petera Kmetě, který vede firmu Cokeville Assets se sídlem v Karibiku.
  • Právě ta inkasovala 17 haléřů z každé jízdenky, což je více než samotný Neograph (dopravní podnik platil 38 haléřů za jízdenku). Nadační fond proti korupci ve věci podal trestní oznámení, Neograph totiž byl pouze nastrčenou firmou, přes níž z dopravního podniku odcházely miliony přes Karibik až k Rittigovi. Podle fondu v letech 2007 a 2008 vyplatila firma Cokeville Assets Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.
  • Sitta mladší tvrdí, že právě Janků je v papírně Rittigem nastrčeným akcionářem. Kvůli údajnému tunelování dopravního podniku kontaktoval v roce 2009 policii a podle svého tvrzení jí o tom předal důkazy. Janků se ale brání, že Sitta šel na policii až poté, co se ho neúspěšně pokusil vydírat.
  • Obvinění se ale nevyhnul ani Sitta mladší s otcem. Janků na ně podal trestní oznámení kvůli tunelování firmy Neograph pomocí fiktivních faktur.
  • Janků se podle svých slov do papírny dostal díky známosti se Sittou starším. "V roce 2003 se společnost dostala do komplikované majetko-právní a finanční situace a já jsem jim půjčil. Když se situace vyřešila, dohodli jsme se, že se stanu 50procentním akcionářem," řekl v rozhovoru se serverem Lidovky.cz. 

"Svým postojem vůči poškozené společnosti Neograph prokázal, že nemá zájem na ekonomickém růstu společnosti a maří její ekonomické zájmy. Z tohoto důvodu státní zástupkyně rozhodla, že nemůže se zajištěnými akciemi nakládat," odůvodnila Máchová svůj krok v usnesení, které má redakce k dispozici.

Sittové si podle něj v roce 2009 založili společnost Avium Partners, která pak Neographu vystavila fiktivní faktury. Sitta starší je potom z pozice představenstva nechal proplatit. "Způsobil tak Neographu škodu ve výši 1, 954 milionu, přičemž v případě faktury na částku 293 tisíc nedošlo k proplacení," stojí v usnesení.

Další škodu přes 800 tisíc měl Sitta starší způsobit Neographu prostřednictvím firmy s podobným názvem Nanograph, kterou založil v roce 2010. "Nechal odvážet ze společnosti Neograph výrobní prostředky do své nově vzniklé společnosti a činil nevýhodné obchody na úkor Neographu," viní Sittu staršího dokument.

Manažer podle něj navíc posléze veškerý majetek Nanographu převedl na svoji další společnost Sitta Factory a zadluženou prázdnou skořápku prodal za 100 tisíc korun bílému koni, dvacetiletému mladíkovi. "Z výpovědi této osoby jako svědka vyplývá, že převod byl formální, neboť nepřevzal majetek této společnosti, ve které nikdy ani fyzicky nebyl a rovněž nepřevzal ani účetnictví této společnosti," píše státní zástupkyně.

Za kroky žalobkyně nicméně podle Sitty staršího stojí dlouhodobá snaha zbavit ho vlivu na papírnu. "Bylo to 50 procent akcií společnosti Neograph. Vysvětlují to tak, že kdyby se mi náhodou prokázala škoda, pro jistotu se mi zajišťuje majetek. Ve skutečnosti mi za účasti státní zástupkyně ukradli fabriku. Majetek, kterým jsem paradoxně mohl hradit případné škody," diví se.

Zmrazené akcie podle něj mají hodnotu až 200 milionů korun a Sitta se je snaží získat zpět. "Nějakým způsobem na to reaguji," říká k tomu bez dalších podrobností. Zároveň rezolutně odmítá tvrzení protistrany a žalobkyně, že by někdy Neograph tuneloval. "To je prachsprostá lež, pro kterou není žádný důkaz, aby mi mohli zajistit akcie. Nemohu se tak účastnit valné hromady a bránit likvidaci Neographu," míní.

Jan Janků

Lehce prý může vyvrátit i tvrzení, že vytuneloval společnost Nanograph a přepsal ji na bílého koně. "Druhý spolumajitel Nanographu vlastnil objekt továrny, na nátlak se potom rozhodl skončit a firmu zlikvidovat. Existuje notářský zápis, že firmu prodal on, takže já se od toho mohu distancovat, já chtěl dát firmu do insolvence," tvrdí Sitta.

Za celou akcí vidí komplot státní zástupkyně Máchové a advokátní kanceláře spojené s Rittigem. "Jsou tam velké vazby z minulosti, nejde ani o Janků, to je pouze figurka na šachovnici. Stojí za tím advokáti Šachta&Partners, dnes MSB Legal," tvrdí Sitta starší. Společně se synem od začátku považují svoje obvinění za účelové, má je prý znevěrohodnit jako svědky v kauze lístků. Protikorupční fond je loni v prosinci za její rozkrývání ocenil šekem na 264 tisíc korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.