Lidovky.cz

Zeman letí do Soči už před začátkem her. Setká se se sportovci i s Putinem

Česko

  12:22aktualizováno  12:28
PRAHA - Prezident Miloš Zeman bude v Soči od čtvrtka do neděle. V dějišti zimních olympijských her se zúčastní večeře státníků, kterou pořádá ruský prezident. Povečeří také se současnými i bývalými českými olympioniky. Na rychlobruslařském stadionu chce prezident povzbuzovat rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Informoval o tom Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA-Dan Materna

Zeman do dějiště nejvýznamnější sportovní události roku odcestuje ve čtvrtek. V závěru dne má na programu večeři s českými sportovci. V pátek se nejprve zúčastní recepce pro vysoké představitele národních výprav, kterou na úvod her uspořádal Putin. Zeman se poté přesune na zahajovací ceremoniál her.

V sobotu se společně se svou manželkou Ivanou zúčastní otevření Českého domu v Soči. A v neděli navštíví olympijskou vesnici, kde se setká se členy české sportovní výpravy, uvedl Ovčáček. Ve stejné dny bude v dějišti zimní olympiády i arcibiskup Dominik Duka, který se chystá požehnat sportovcům.

Premiér Bohuslav Sobotka do Soči neodcestuje. Členové vlády většinou argumentují pracovním vytížením. Pozvání od Českého olympijského výboru obdržel například ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Podle informací v MFDNES by měl za českými sportovci zamířit. Pozvání přijali předsedové Sněmovny Jan Hamáček a Senátu Milan Štěch.

Hamáček by měl v Soči pobývat od 19. do 24.února. Kolem 18. února by se přitom ve Sněmovně mělo uskutečnit důležité hlasování o důvěře pro Sobotkovu vládu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský prezident Putin, který s úspěchem olympiády spojil svou osobní prestiž, přijede podle agentury ITAR-TASS do Soči v úterý, kdy se zúčastní zasedání Mezinárodního olympijského výboru. Ve čtvrtek se má sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který je podle ruských médií hlavní politickou celebritou her. V plánu má Putin i další schůzky se světovými státníky.

V seznamu jeho partnerů pro jednání jsou například turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, předseda nizozemské vlády Mark Rutte, japonský premiér Šinzó Abe a prezidenti Tádžikistánu Imomali Rachmon a Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev. O případném Putinově setkání se Zemanem agentura ITAR-TASS neinformovala.

České velvyslanectví ale i s možností bilaterální schůzky pro jistotu počítá. "Jsme připraveni na jakoukoli variantu vývoje," podotkl v neděli v České televizi český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek.

Kritika lidských práv v Rusku

Řada lidskoprávních organizací vyzývá světové politiky, aby do Soči nejezdili. Vadí jim stav lidských práv v Rusku. Jedním z nejvíce kritizovaných zákonů je ten, který omezuje "propagaci" homosexuality na veřejnosti. Kvůli němu do Soči nezamíří řada nejvyšších představitelů světových států.

Skupina 27 nositelů Nobelovy ceny z různých oborů v lednu vyzvala Putina v otevřeném dopise, aby zákon, který sám podepsal, zrušil. Moskva však veškerou kritiku odmítá jako agresivní vnucování cizích hodnot.

Odmítavý postoj vůči Putinově politice se stupňuje i v Česku. Ve čtvrtek předají zástupci české sekce organizace Amnesty International (AI) ruské ambasádě petici s tisíci podpisy lidí, kteří protestují proti represivním zákonům v Rusku. AI sleduje dodržování lidských práv po celém světě. Po světě petici podepsalo na 300.000 lidí, delegace AI ji předala přímo v Moskvě.

PSALI JSME:

Český prezident už dříve uvedl, že je přesvědčen, že do olympiády by se neměla míchat politika a lidská práva.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.