Lidovky.cz

Svoboda se vrátil do sněmovny jako lobbista. Dostal kartu asistenta

Česko

  6:00
PRAHA - S nástupem nových poslanců se objevují známé sněmovní triky. Místa asistentů v mnoha případech obsazují byznysmeni, právníci nebo lobbisté, aby získali snadný přístup do kuloárů Poslanecké sněmovny. Aktuálně nejznámější tváří je exministr zahraničí a bývalý šéf lidovců Cyril Svoboda, nově asistent poslance Tomáše Podivínského (KDU-ČSL).

Cyril Svoboda v Lidových novinách foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Svoboda, zakladatel Diplomatické akademie, se motivací získat kartu do sněmovny netají. Umožní mu tam totiž neomezený přístup a kontakt s politickými špičkami. Poslanci navíc mohou mezi asistenty měsíčně rozdělit až 35 875 korun, exministr se však brání, že tolik peněz zdaleka nedostává. 

"Mám smlouvu na tisíc korun měsíčně. Tomáši Podivínskému pomáhám i proto, že se známe léta letoucí. Je to ale především cesta jak komunikovat s lidmi ve sněmovně. Takovou možnost vstupu a komunikace využívá mnoho lidí, to nemá cenu zastírat," přiznal Svoboda serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ale tvrdí, že může být užitečný a je připraven roli asistenta plnit. "Není to rozhodně prázdná slupka, nejsem ješitný člověk a asistentskou práci mu mohu poskytnout, například konzultace k návrhům zákonů," dává příklad diplomat a právník.

Pikantní na celé věci je, že dříve na ministerstvu zahraničí pro Svobodu pracoval jako asistent Podivínský. "Ptal se mě, jestli se mě to nedotkne, to ale vůbec ne. Situace se změnila, život má vlny," glosuje výhodné angažmá Svoboda.

Při zběžném exkurzu na webu sněmovny zaujme i jméno sociálního demokrata Libora Joukla, asistenta Pavla Antonína, dříve také Petra Zgarby (oba ČSSD). Joukl však pracuje především jako náměstek Kraje Vysočina a stejně jako Svoboda tvrdí, že dostává symbolickou odměnu a jde mu hlavně o vstup.

"Asistenta dělám už asi dvanáctý rok. Kolega pracuje na plný úvazek, já dělám na úvazek nula nula nic. Mám za to tisícovku, dvě. Jde o to, že mám kartu do Poslanecké sněmovny," vysvětlil serveru Lidovky.cz.

Pro Antonína tak nedělá žádnou administrativu, ale lobuje ve sněmovně za svůj kraj. "Vstup mi umožňuje provazovat naši krajskou politiku do sněmovny. Není to o tom, že bych mu vyřizoval poštu, nebo telefonáty, ale jelikož jsem každý týden v Praze, v případě potřeby se ve sněmovně mohu zastavit a přivézt panu poslanci poštu," tvrdí Joukl.

Úspěšný byznysmen asistentem

Poslanci Úsvitu Marku Černochovi zase asistentskou práci obstarává Georgi Bidenko, úspěšný byznysmen vedoucí firmu s miliardovými obraty. Nicméně popírá, že spíš než o asistentskou práci mu jde o vstup do sněmovny a možnost nerušeně lobbovat. Jeho angažmá je prý pouze dočasné. 

"Podílel jsem se na kampani Marka Černocha a zároveň jsem člen předsednictva hnutí Úsvit, tak jsem chtěl jen navázat na Středočeský kraj a funkce se budu vzdávat příští měsíc. Šlo o to jen rozjet regionální kancelář a pomoct svými zkušenostmi, protože ta agenda je poměrně široká," uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Majitel advokátní kanceláře a specialista na veřejné zakázky Jan Olejníček zase pracuje pro sociálního demokrata Štěpána Stupčuka. Zákonodárce ale rázně odmítá, že by to bylo kvůli přístupu do sněmovny. "Do sněmovny se můžete dostat i jinak. Oba moji poradci jsou právníci, abych byl schopen nasát zákonodárné aktivity vlády a poslanců. Potřebuji rešerše a stanoviska k jednotlivým návrhům, protože není v silách jednoho člověka vše vstřebat. Dostávají za to standardní odměnu do 35, nebo 37 tisíc hrubého," vypočítal Stupčuk.

Jeden poslanec, pět asistentů

Hned pět asistentů využívá poslanec Jan Birke (ČSSD). Důvod? Kromě funkce poslance je stále také starostou Náchoda. "Poskytují mi potřebný servis. Nemám je proto, že bych je chtěl jenom za nějaký kamarády. To v žádném případě," tvrdí Birke.

Kartu do sněmovny má jeho pražský asistent Tomáš Bůzek a asistentka Nina Adlof. "Na více karet nemám nárok a ani jsem jich víc nechtěl," uvedl Birke. Další asistentka pracuje v jeho regionální kanceláři v Náchodě. "A ostatní dva pánové jsou kolegové, kteří se mnou spolupracují na různých věcech spojených s výkonem mandátu. Ti ale přístup do sněmovny nemají."

Podobně je na tom i jeho stranický kolega Robin Böhnisch. Asistentů má pět, většina prý ale pro něj pracuje v regionu. "Poslanec má nárok na dvě vstupní karty pro své asistenty. Já využívám dokonce jen jednu," zdůraznil poslanec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.