Lidovky.cz

Děti by měly mít jisté místo ve školce od dvou let, prosazuje Dienstbier

Česko

  15:12aktualizováno  17:08
PRAHA - Právo na sociální bydlení, rovný přístup ke vzdělání, posílení pravomocí ombudsmana i na místo dítěte v jeslích či ve školce chce prosadit ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Soustředit se chce i na boj s chudobou a změnu pravidel exekucí. Řekl to v úterý na tiskové konferenci, kde zveřejnil své priority. Představil také svůj tým.

Jiří Dienstbier. foto: MAFRA - Petr Topič

"Svoboda a rovnost každého člověka je základním předpokladem pro zajištění důstojného života. Každý by měl mít šanci na své osobní štěstí," uvedl Dienstbier. Podle něj se vláda ve svém programu zavázala k tomu, že pro to vytvoří předpoklady.

Sociální bydlení i do Česka

Sociální bydlení v Česku chybí. Zákon o něm by měl podle navrhovaného legislativního plánu vlády platit od konce roku 2016. Diensbier na něm má spolupracovat s ministryněmi práce a pro místní rozvoj. Obrysy normy mají být hotovy příští rok do pololetí. Ještě letos do konce června se ministryně práce chystá předložit novelu, která upraví doplatky na bydlení a pravidla pro jejich přidělení v ubytovnách. Podle Dienstbiera by se tak měl například platit na jednu místnost jen jeden doplatek.

Jisté místo v předškolních zařízeních by měly mít podle ministra děti od dvou let. "Taková úprava v některých zemích platí. Je to velmi důležité z pohledu politiky rovných příležitostí, aby oba rodiče mohli pokračovat v profesní kariéře a nemuseli ji obětovat tomu, že rodina chce mít děti," uvedl Dienstbier.

Brzy by měla být na stole také novela, podle které by posílila pravomoci ombudsmanky. I ona by se mohla na Ústavní soud obracet s návrhem na zrušení sporných zákonů či jejich částí.

ČTĚTE VÍCE:

Dienstbierovu sekci legislativy vede náměstkyně Kateřina Valachová, která dřív působila v úřadě ombudsmana či vedla senátní legislativce. Novinářům řekla, že nyní analyzuje třeba řízení o zákonech, kterými se kvůli jejich možné neústavnosti zabývají ústavní soudci.

Valachová řídí také osmičlenný tým, který má připravit ucelený pozměňovací návrh ke služebnímu zákonu. Norma je ve Sněmovně, její puštění do dalšího projednávání bylo jednou z podmínek prezidenta Miloše Zemana pro jmenování Sobotkovy vlády. V týmu jsou legislativci z úřadu vlády, ministerstev práce, vnitra a financí. Nyní se pracuje na paragrafech.

Koaliční strany by měly do konce týdne dodat "věcně politické zadání" o úpravě úřednické zkoušky či přechodném období, upřesnila náměstkyně. Chce obnovit i pravidelné porady legislativců resortů. V potaz chce při posuzování navrhovaných zákonů brát také připomínky neziskových organizací, odborů a profesních komor.

Některé rady byly neakce schopné

Sekci lidských práv, pod niž spadá i agentura pro sociální začleňování, řídí právnička Martina Štěpánková. Ta dřív v úřadu vlády pracovala, v posledních letech byla v poradně pro občanství a lidská práva. Jako první chce obnovit fungování vládních rad. "Některé rady byly do určité míry - řekněme - v posledním období neakceschopné," řekla Štěpánková. Zmínila třeba radu pro záležitosti romské menšiny či lidskoprávní radu. V radách by se měli doplnit chybějící členové.

Dienstbierův "úřad" sídlí ve Strakově akademii a i v kancelářích ve Vladislavově ulici. Jednotlivá pracoviště podle ministra čeká přeskupení. S nabíráním nových pracovníků se nepočítá. Zpět ale Dienstbier zas od ministerstva práce převezme oddělení rovných příležitostí. Získá také několik postů ze sekce evropských záležitostí úřadu vlády. Od března pod Dienstbierovu legislativní sekci spadá i vládní odbor boje proti korupci a oddělení státní služby. Do budoucna by mohli přibýt navíc experti, kteří budou pracovat na evropských projektech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.