Lidovky.cz

Berkovcova mise na Krym. Tají organizátora i financování

Česko

  9:25
PRAHA - Byl to jen omyl, nebo snaha utajit jméno sponzora, který poslanci Stanislavu Berkovcovi (ANO) zorganizoval pozorovatelskou misi na Krym? Organizace, kterou Berkovec uvedl, totiž neexistuje. Média už ale upozornila, že i on byl členem výpravy, kterou ke krymskému referendu vyslala skupina sympatizující s ruskou vládou a ultrapravicovým aktivistou.

Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) foto: TOP09

O svých dojmech z pozorovatelské cesty na Krym, kde se sám přesvědčil o průběhu tamějšího referenda, hovořil Berkovec pro server Deník.cz. "Dostal jsem se tam přes Evropskou organizaci pro demokracii a volby, která se angažuje v mezinárodních pozorovatelských misích," uvedl v rozhovoru.

Jenže žádná taková organizace neexistuje. Skutečný název organizátora mise oznámil až další z účastníků výpravy poslanec Milan Šarapatka (Úsvit). Jedná se o Eurasijskou pozorovatelnu pro demokracii a volby.

AKTUÁLNĚ:

Jak přitom upozornila Česká televize, na jejím webu pravidelně publikuje belgický aktivista Luc Michel, kterého francouzská média označují za člověka s ultrapravicovými názory a též podporujícího světové diktátory. Navíc veškeré jejich zpravodajství o situaci na Ukrajině vychází ze spolupráce se stanicí Russia Today, kterou financuje ruská vláda.

Berkovec má však o organizaci, která mu umožnila cestu na Krym, jinou představu. "Myslím, že zmíněná organizace spolupracuje s Bruselem, protože tu s námi byli pozorovatelé a poslanci z Kypru, Francie, Polska či Bulharska," prohlásil.

Snažil se poslanec tím, že zkreslil název, pořadatele utajit? Nebo se o organizátora cesty na Krym nezajímal ani na tolik, aby si zapamatoval jeho název? Server Lidovky.cz poslance telefonicky během středy nezastihl, na zaslanou sms zprávu s dotazem neodpověděl.

Gratis, nebo za své?

Zarážející je ale ještě další rozpor v popisu této pozorovatelské mise. Zatímco Šarapatka připustil, že měl celou cestu "gratis" včetně letenek, Berkovec v rozhovoru tvrdil, že si vše financoval sám. "Cesta se uskutečnila na mé vlastní náklady," uvedl.

Poslanec Šarapatka nepovažuje za zásadní, kdo celou výpravu financoval. "Šlo o to zjistit, jak referendum probíhá. Je lhostejné, kdo zaplatil letenku. Důležité bylo vědět, co se tam děje. Alespoň mně to tak přijde," prohlásil.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je však jiného názoru. "Žádal bych poslance, aby si všímali, kdo je kam zve, a aby si dávali pozor, kým se nechávají najmout. Ta otázka, kdo to platí, je podle mě zásadní," komentoval výpravu poslanců ministr.  

ČTĚTE TAKÉ:

Jak Šarapatka, tak Berkovec po návratu z Krymu uvedli, že referendum o přistoupení k Rusku proběhlo svobodně a všichni pozorovatelé ze zahraničí se mohli pohybovat volně podle svého přání. Česko ale výsledek hlasování neuznalo. Jak prezident Miloš Zeman, tak předseda vlády Bohuslav Sobotka zdůraznili, že referendum bylo vyhlášeno v rozporu s ukrajinskou ústavou a probíhalo za neregulérních podmínek. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.