Lidovky.cz

Kauza Rittig: soud propustil na svobodu všechny obviněné

Česko

  10:14aktualizováno  11:27
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 5 v sobotu dopoledne propustil na svobodu Petera Kmetě, obchodního partnera lobbisty Iva Rittiga, někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků i advokáta Davida Michala. Trojice je společně s lobbistou Ivem Rittigem a advokátem Markem Stubleyem obviněna z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Návrhy na vazbu pro Rittiga i Stubleyho soud zamítl již v pátek.

Peter Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets, krátce po propuštění foto: Matěj Ludvík, Lidovky.cz

Podle žalobce Adama Borguly však existuje obava, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Zákaz vycestovat uložil Obvodní soud pro Prahu 5 obviněným v únoru. Cestovní doklady jim odňal na návrh žalobce, který měl tehdy za to, že vazbu lze v tomto případě nahradit alternativním opatřením. Obvinění si však proti zákazu úspěšně podali stížnost k pražskému městskému soudu, jenž rozhodnutí zrušil jako nezákonné a nedůvodné.

Obvodní soud pro Prahu 5 propustil 21. března na svobodu lobbistu Iva Rittiga (na snímku). Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí muže do vazby poté, co pražský městský soud lobbistovi zrušil zákaz vycestování z Česka.

Podobně obvodní soud rozhodl dnes i při propuštění Kmetě, Janků a Michala. "Návrh byl nedůvodný. Soud se v podstatě ztotožnil s názorem městského soudu," řekla ČTK Kmeťova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. "Jsem velmi rád, že soud takto rozhodl. Byl velmi objektivní, což oceňuji," řekl novinářům Janků, když opouštěl objekt soudu.

"Jsem rád, že tu existují nezávislé soudy a že soud rozhodl jediným možným způsobem," řekl novinářům po propuštění Michal. Podle něj soud konstatoval, že je podaný návrh zcela nedůvodný. "Státní zástupce naprosto nelogicky navrhoval uložení přísnějšího institutu než zabavení cestovních dokladů, a to vazby," uvedl Michal.

"Bezbřehá libovůle státního zástupce"

Janků a Michal podobně jako v pátek Rittig zkritizovali postup žalobce. "To, čeho jsem byl svědkem, tak to byla opravdu bezbřehá libovůle státního zástupce," prohlásil Janků. Michal to označil za projev absolutní zvůle a nerespektování rozhodnutí městského soudu. Janků vazební důvody označil za nesmysl, protože je obviněným v kauze již od loňského října. "Mé chování nezavdalo sebemenší pochyby o tom, že bych se pokusil šetření mařit, vyhýbat nebo utíkat do zahraničí," zdůraznil Janků. Podobně se vyjádřila i advokátka Kmetě. "Pan doktor Kmeť se nikdy nevyhýbal spolupráci s orgány činnými v trestním řízení," uvedla.

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.