Lidovky.cz

66 firem s nastrčenými bílými koňmi. Zadržený Peršan vystavěl důmyslnou síť

Evropa

  11:16aktualizováno  12:31
PRAHA - Policie poodkryla další detaily v kauze Shahrama Abdullaha Zadeha. Rozsáhlá skupina kolem perského obchodníka využívala řetězce 66 obchodních společností s nastrčenými bílými koňmi. Z Německa a Slovinska dováželi pohonné hmoty a pomocí falešných daňových přiznání krátili daně.

Zjednodušené schéma, jak firmy postupují při daňových podvodech na příkladu obchodů s pohonnými hmotami. foto: Generální finanční ředitelství

Takto do Česka přivezli 409 milionů litrů paliva, z čehož měli odvést daň za 2,3 miliardy korun. Místo toho uhradili pouhých 2,6 milionu.

"Skupina organizovala dodávání pohonných hmot takzvaných členských států Evropské unie, zejména z Německa a Slovinska, kdy jako první kupující figurovala vždy společnost s dosazeným bílým koněm ve funkci jednatele. Tito missing tradeři buď nepodávali daňová přiznání, nebo jen s minimální daňovou povinností," informoval na tiskové konferenci  ředitel protikorupční policie Milan Komárek. Pohonné hmoty potom přes další firmy skupina přeprodávala až ke konečnému spotřebiteli.

ČTĚTE TAKÉ:

"S ohledem na způsobenou škodu považujeme tento případ za jeden z nejrozsáhlejších, kterým jsme se historicky zabývali. Předpokládáme, že škoda na daních by ještě měla narůst," předpověděl Komárek.  

Vzhledem k rozsáhlosti kauzy a důmyslné konspiraci jejích aktérů policisté spolupracovali s orgány ministerstva financí. "Bez jejich součinnosti by zdárná realizace případu byla velmi ztížena, v některých případech nemožná," uvedl Komárek. Na případu se podle něj podílela celní správa, Finančně analytický útvar ministerstva a Generální finanční ředitelství. Spolupracovalo i Generální ředitelství cel nebo Celní úřad pro Jihomoravský kraj. Ve vrcholné fázi se na případu podílelo 140 policistů. Samotné vyšetřování ale mělo na starosti pět detektivů brněnské expozituru protikorupčního útvaru.

Policisté mají za to, že zatkli jak architekty spiknutí, tak vykonavatele. Všichni členové skupiny měli jasně vymezené role. Znali vždy jen svého nejbližšího nadřízeného a podřízeného (o jménech figurujících v kauze si můžete přečíst ZDE).

Graf ukazuje, jaký podíl na trhu s pohonnými hmotami měla firma (zelená čára) stíhaná v akutální kauze daňových úniků. Podle informací serveru Lidovky.cz se jedná o firmu Ecoll Invest.

Protikorupční policie při úkonech trestního řízení provedla 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor. (ČTĚTE VÍCE) Podezřelí z této kauzy byli kromě krácení daní obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim devět až 13 let vězení. Třináct obviněných je ve vazbě, dvěma zbývajícím soud nařídil dohled probačního úředníka.

Jak informovaly LN a server Lidovky.cz, Íránci hrozilo zatčení v Dubaji již v roce 2010. Tehdy se mu však podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Za jeho zájmy lobbovali dva čeští premiéři Jan Fischer a Jiří Rusnok. Justice v Emirátech Zadeha vinila ze zpronevěry stamilionu dolarů, v roce 2013 se za něj postavil i tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Snažil se vládnoucí šejky přemluvit, aby uvolnili miliardy, které podle Zadehova tvrzení zmrazili neoprávněně.

Kauza za 2,3 miliardy

  • Vrchní žalobci v Olomouci rozplétají druhý největší daňový únik v historii Česka - výše škody se odhaduje na 2,3 miliardy korun.
  • Jak zjistily LN, Zadeh měl mocné zastánce v české politice - lobbovali za něj exministři Jan Fischer či Karel Schwarzenberg (VÍCE ZDE)
  • Zadeh obchodoval nejen s ropou, ale i s informacemi. Tvrdil, že má informace o Češkách unesených v Balúčistánu (VÍCE ZDE)
  • Podle informací LN měl Zadeh diplomatické ambice - chtěl se stát konzulem v Curychu.
  • Do rozsáhlé sítě podvodů s pohonnými hmotami bylo zataženo 66 firem s nastrčenými bílými koni. (VÍCE ZDE)
  • Nejen Hilton. Zatýkalo si i na dalších exkluzivních adresách (VÍCE ZDE)
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.