Lidovky.cz

Policie navrhla obžalovat lobbistu Dalíka kvůli transportérům Pandur

Česko

  14:08aktualizováno  14:09
PRAHA - Policie navrhla obžalovat lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Je obviněný z pokusu o podvod a hrozí mu až 10 let vězení. Informaci o obvinění v případu zveřejnil na webu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Marek Dalík foto: Hynek GlosLidové noviny

Milovníka umění, luxusu a zákulisních her Marka Dalíka čekají perné chvíle. Žalobci dokončili vyšetřování korupčního skandálu při nákupu armádních obrněnců Pandur od firmy Steyr.

ČTĚTE TAKÉ:

Detektivové protikorupční policie nashromáždili důkazy, které potvrzují, že se přítel expremiéra Mirka Topolánka snažil získat 450 milionů korun za pokračování kontraktu. Ten schválil sociálnědemokratický kabinet Jiřího Paroubka. Žalobci Dalíka, jenž považuje kauzu za nesmyslnou, viní z pokusu o podvod, za což mu hrozí až deset let.

V roce 2008 na karlovarském filmovém festivalu Dalík posnídal na terase Grandhotelu Pupp s Mirkem Topolánkem a Luciíí Talmanovou.

Vlivný přítel bývalého premiéra za ODS Mirka Topolánka čelí od října 2012 obvinění, že se snažil získat peníze za zprostředkování miliardového kontraktu. Jeho úlohu popsal detektivům už v květnu 2011 bývalý vysoký manažer Steyru Stephan Szücs.

„Řekl nám, že pokud máme zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur,“ uvedl klíčový svědek schůzky, která se podle žalobců odehrála 8. listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů.

Kromě Szücse se za rakouskou stranu setkání zúčastnil John Ulrich, prezident Steyru, a Victor Jackovich, poradce společnosti General Dynamics, která Steyr vlastní. Proti nim seděl Dalík, Martin Barták, tehdejší náměstek ministryně obrany, a Miroslav Výboh, slovenský zbrojař s velmi dobrými kontakty na vládní stranu Smer.
Ve chvíli, kdy padla řeč o korupční nabídce, však Barták s Ulrichem na jednání nebyli, neboť se odebrali k separátnímu rozhovoru.

Svědectví rakouského manažera vyplulo na povrch až poté, co se korupčními souvislostmi zakázky za 14,4 miliardy korun začal zabývat investigativní reportér MF DNES Janek Kroupa. Na skrytou kameru v únoru 2010 zachytil rozhovor bývalých manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, kteří tvrdili, že se na zákulisních dohodách podíleli politici Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták.

Šťára ve zbrojovce

Po stopě naznačené korupce bezprostředně nato vyrazily orgány činné v trestním řízení v Rakousku a vyžádaly si inkriminovaný záznam. Vyšetřovatelé provedli prohlídku sídla zbrojařské firmy. A byli úspěšní. V centrále Steyru nalezli dokument z konce roku 2007, který mapoval peripetie zakázky. Přesně v té době se situace dramaticky změnila v České republice. Topolánkova vláda v prosinci 2007 zakázku překvapivě zastavila a následně zredukovala na polovinu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová uvedla, že koloví obrněnci neprošli vojskovými zkouškami a Česko od kontraktu na 199 pandurů, který o rok a půl dříve podepsal ministr v demisi Karel Kühnl, odstupuje.

Bradáčová žene Marka Dalíka k soudu

Steyr se proto dle Szücse připravoval na mezinárodní arbitráž o ochraně investic s Českou republikou.

Věrohodnost svědků Pokud kauza dospěje až před soud, přijde na přetřes otázka věrohodnosti svědků. Z tradiční pasti dvou protichůdných svědectví se detektivové pokusili vybruslit tím, že získali několik svědectví, která jdou proti Dalíkovi.

Kromě Szücse vyšetřovatelům potvrdil Dalíkův finanční požadavek za pokračování kontraktu i poradce General Dynamics a bývalý velvyslanec v Bosně a Hercegovině Victor Jackovich. Podle časopisu Respekt právě jeho svědectví přimělo žalobce k obvinění Dalíka.

A vyšetřovatelé se mohou opřít ještě o další materiály, které dokládají věrohodnost zmíněných svědectví. Američtí manažeři Steyru po setkání U Malířů upozornili na nestandardní průběh vyjednávání americkou diplomacii. V jedné z depeší mezi ambasádou USA a ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, kterou zveřejnil web WikiLeaks, stojí: „Začátkem roku 2008 zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru.“

Skutečnost, že se aktéři setkání nerozpomenuli na detaily až po spuštěním vyšetřování, komplikují Dalíkovu obhajobu. „U soudu sice platí, že v pochybnostech se přiklání na stranu obviněného. Avšak věrohodnost svědků je velmi důležitý faktor. Informace z WikiLeaks potvrzují, že svědci nereagovali až na základě trestního řízení a neměnili názory,“ řekl LN bývalý detektiv protikorupční policie, který kauzu Pandur zná.

Dalíkovi by zřejmě příliš nepomohlo, kdyby se za něj postavil exnáměstek Barták, který sám čelí obžalobě v úplatkářské aféře tatra, a navíc během rozhovoru o 18milionech eur u jednání nebyl.

Dalík bude zřejmě spoléhat na výpověď slovenského lobbisty Výboha a izraelského zbrojaře Lova Droriho, jenž u jednání nebyl a dle Szücse měl manažerům Steyru následně vyřídit, že za zmíněný obnos by byl i souhlas premiéra.

Vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé nedokázali nashromáždit dostatek důkazů, aby Dalíka obvinili z korupce, zformuloval státní zástupce Kořán obvinění z pokusu o podvod.

Kauza Pandur

* 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) schválila záměr ministerstva obrany koupit 240 kolových transportérů v rámci modernizace armády.

* 2005 - V éře premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) je vypsáno výběrové řízení. Mezi vážnými adepty na zakázku byly firmy BAE Systems, Patria, Steyr-Daimler-Puch a Rheinmetall.

* 2006 - Po parlamentních volbách a v demisi podepisuje ministr obrany Karel Kühnl (Unie svobody) smlouvu s firmou Steyr o nákupu 199 transportérů s opcí na dalších 35 kusů za 23,6 miliardy korun.

* 2007 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová (dříve KDÚ-ČSL, nyní TOP 09) v květnu oznamuje zmenšení objemu kontraktu.

* 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) 10. prosince odstoupila od smlouvy se Steyrem.

* 2007 - Armáda hovoří o potřebě maximálně 110 obrněnců.

* 2009 - Jen pár dní před koncem vlády podepsal náměstek ministryně obrany Martin Barták v březnu smlouvu na dodání 107 transportérů Pandur za 14,4 miliardy korun.

* 2011 - Bývalý zaměstnanec Steyru v březnu před vyšetřovateli vypověděl, že Marek Dalík požadoval v listopadu 2007 na setkání v luxusní restauraci U Malířů 18 milionů eur za to, že česká vláda bude pokračovat v nákupu pandurů. Vypověděl, že šlo o tři splátky po šesti milionech.

* 2012 - V říjnu 2012 policie zadržela a obvinila Marka Dalíka z pokusu o podvod.

* 2014 - Vrchní státní zastupitelství v Praze předalo „dokončený“ trestní spis Dalíkovu obhájci Tomáši Sokolovi. Podle informací LN chtějí žalobci Dalíka obžalovat. Jeho advokát nový krok nechtěl komentovat.

 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.