Lidovky.cz

Dodavatele u projektů za miliardu vybraly losovačky, kritizuje Brabec

Česko

  16:19aktualizováno  17:05
PRAHA - U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministerstvo životního prostředí. foto: WikipediaReprofoto

Zadavateli byly obce, které zřejmě budou muset vrátit dotace. V jednom případě podalo ministerstvo trestní oznámení, konkrétně u dostavby a rekonstrukce vodovodní sítě za téměř 80 milionů korun v Úvalech u Prahy. "Losovačky" se často používaly při výběrových řízeních na veřejné zakázky, kde se čerpaly peníze z evropských fondů v rámci OPŽP.

"Bohužel případné korekce (vrácení části dotace) dopadnou na obec a je potom otázka, jakou měla smlouvu uzavřenou s administrátorem," uvedl Brabec s tím, že obec odpovídá za transparentnost výběrového řízení. Podle jeho náměstka Jana Kříže je překvapivé, že systém vůbec umožnil tolik losování. Zda a kdo nese odpovědnost, musí podle Brabce posoudit policie a státní zastupitelství.

Prověřovaly se projekty od konce roku 2010 až do konce loňského roku. Kontroloval se způsob výběru dodavatele prostřednictvím elektronického losovacího zařízení v rámci takzvaného užšího výběrového řízení, zda-li nebyl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Kontrolu losovacích projektů požadovala už loni Evropská komise.

Jako netransparentní označilo ministerstvo projekty, které se týkaly hlavně kanalizací nebo čističek odpadních vod, například v Březové nad Svitavou, Frýdlantu nad Ostravicí nebo středočeských Milovicích. Patří mezi 13 projektů, u nichž organizátor nevyhověl možnosti prověřit zařízení, nebo účastníci měli o losování pochybnosti a zadavatel se jimi nezabýval.

Vrácení dotací

Ministerstvo požaduje, aby vrátily dotaci ve výši deseti v případě podlimitních zakázek až 25 procent u nadlimitních. V Úvalech hrozí, že budou muset vrátit celou dotaci, pokud bude orgány činnými v trestním řízení prokázáno, že byl spáchán trestný čin. V souvislosti s tím podalo MŽP v úterý trestní oznámení na neznámého pachatele k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze mimo jiné pro podezření ze spáchání dotačního podvodu a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži.

Brabec zdůraznil, že MŽP dalo podnět i příslušným finančním úřadům, aby přistoupily k vymáhání zaplacené dotace, a také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo použilo při prověřování takzvaný kontrolní list s 22 otázkami o průběhu a způsobu losování. Jako podklad mu složil loňský rozsudek Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu, které se týkaly elektronického losování. Při hodnocení se vycházelo i z notářských zápisů, jež se při losování používaly.

Brabec poukázal na to, že MŽP už v listopadu 2011 upozornilo ministerstvo financí, aby nejpozději od 1. ledna 2012 se elektronické losování nepoužívalo. Zastavilo se až o šest týdnů později. "Podle našeho názoru mělo ministerstvo zastavit losovačky daleko dříve," konstatoval.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.