Lidovky.cz

Policie stíhá primátora Ústí nad Labem. Kvůli vítání občánků

Česko

  11:08aktualizováno  16:03
ÚSTÍ NAD LABEM - Policie stíhá primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD) kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie také požádala předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka o souhlas s vydáním poslankyně a ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD) k trestnímu stíhání.

Vít Mandík byl 11. listopadu zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva primátorem Ústí nad Labem foto: ČTK

Řekla to policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Obvinění souvisí s projektem vítání občánků, které pro město do loňského března organizovala společnost Darothore. Primátor s obviněním nesouhlasí.

Podle policie členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat společnosti majetkový prospěch. "Městu Ústí nad Labem tak vznikla škoda nejméně milion korun. Za uvedené jednání obviněným hrozí trest odnětí svobody od tří do deseti let," řekla Hyšplerová.

Primátor Mandík řekl, že si obvinění převzal v úterý v budově magistrátu. "Proti obvinění jsem již podal stížnost," uvedl. "Nebudu se nijak vyjadřovat," řekl radní magistrátu a starosta ústeckého obvodu Severní Terasa Josef Macík.

Hamáček proti kriminalizaci politiky

Hamáček chce žádost o vydání Kailové neprodleně předat mandátovému a imunitnímu výboru, který bude případ projednávat a pak poslancům doporučí, zda by měla být ke stíhání vydána, nebo ne. "Jsem přesvědčený, že to proběhne bez zbytečného odkladu," řekl Hamáček. Kailová se k případu nevyjádřila, nezvedala telefon, nereagovala ani na textové dotazy.

Šéf Sněmovny si také postěžoval, že policie zveřejnila jméno stíhané poslankyně předtím, než žádost o vydání obdržel. "Já to pokládám za skandální a budu požadovat vysvětlení od pana policejního prezidenta. Je to dle mého názoru naprosto nevhodné. Předseda a poté mandátní a imunitní výbor Sněmovny by měli být první, kdo se dozví, kterého poslance se to týká," zdůraznil Hamáček.

Policie o případu i se zveřejněnými jmény informovala na svých internetových stránkách. Předseda ústecké ČSSD Arno Fišera, který je členem ústecké městské rady, nechtěl obvinění kolegů komentovat. "Nevím o tom vůbec nic," řekl Fišera. Podle předsedy ústecké ODS Radima Holečka by oba obvinění měli odstoupit. "Ctím presumpci neviny a kriminalizace politiky mi rozhodně radost nedělá. S odstoupením z veřejných funkcí, a to minimálně do doby, než budou případně očištěni, by ale váhat neměli," řekl Holeček.

Dodal, že opoziční ODS se bude na začátku příštího týdne zabývat i tím, zda navrhne Mandíkovo a Macíkovo odvolání. Holeček, který je zároveň poslancem, je i pro vydání Zuzany Kailové. "Její vydání k trestnímu stíhání jednoznačně podpořím," řekl. Komunisté, kteří ČSSD v Ústí nad Labem dlouhodobě pomáhají při klíčových hlasování, jsou zdrženliví. "Věc se musí prošetřit. Do případného pravomocného rozhodnutí soudu je třeba všechny mít za na nevinné," řekl zastupitel Viktor Malinkovič (KSČM).

Obvinění čelí i primátoři Prahy, Přerova a Č. Budějovic

  • 18. září 2011 - Policie obvinila libereckého exprimátora Jiřího Kittnera (ODS), podnikatele a bývalého libereckého zastupitele Jiřího Zeronika a někdejšího náměstka primátora Pavla Krenka z toho, že prodali městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou. Podle protikorupční policie způsobili škodu 17,7 milionu korun. V současnosti v případu probíhá soud.
  • 13. ledna 2012 - Vyšetřovatelé navrhli obžalovat z několika trestných činů 11 přerovských radních v čele s primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) a dva městské úředníky kvůli sporným zakázkám na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu. Stíhání Lajtocha a dalších pěti radních bylo třikrát zastaveno, letos v dubnu státní zástupce Lajtocha a dalších pět zástupců přerovského magistrátu obžaloval.
  • 5. září 2012 - Českobudějovický primátor Juraj Thoma (HOPB) byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se podle policie dopustil v červnu 2010, kdy podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení, aniž ho schválila městská rada. V polovině prosince bylo Thomovo stíhání zastaveno. Policie se však loni k vyšetřování vrátila a letos v březnu státní zástupce podal na Thomu obžalobu.
  • 26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radní kvůli kritizovanému projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou získala firma Haguess bez otevřeného výběrového řízení. Mezi obviněnými je primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), jehož začátkem února Sněmovna vydala ke stíhání.
  • 5. srpna 2013 - Policie obvinila 13 bývalých a současných radních z Frýdku-Místku kvůli předraženým veřejným zakázkám, viní je například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými je senátorka a bývalá primátorka Eva Richtrová (ČSSD), kterou ale Senát loni v říjnu odmítl vydat k trestnímu stíhání. V případu podezřelých machinací v přestupkovém řízení ve Frýdku-Místku, které prošetřuje policie, byl v lednu 2013 obviněn primátor města Michal Pobucký (ČSSD).
  • 23. dubna 2014 - Policie oznámila, že stíhá primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD) za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie chce zároveň požádat Sněmovnu o souhlas s vydáním poslankyně a ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD) k trestnímu stíhání. Obvinění souvisí s projektem vítání občánků, které pro město do loňského března organizovala společnost Darothore.

Dárkové šeky pro matky občánků

Vítání občánků bylo společenskou akcí, která se konala několikrát do roka. Matky při ní dostávaly dárkový šek na 5000 korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky. Od loňska se akce nekonají, matky prvorozených dětí dostávají jen šeky.

Město za akci údajně zaplatilo od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu. Trestní oznámení kvůli nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Kraj). Poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit. Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.

O uzavření smlouvy rozhodla městská rada. Mluvčí radnice Karel Rouč už dřív ČTK řekl, že pro tehdy hlasovalo všech deset přítomných radních. Celkem měla rada jedenáct členů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.