Lidovky.cz

Ministr Stropnický poprvé navštívil misi: přijel za vojáky v Mali

Afghánistán

  19:28
BAMAKO/PRAHA - Ministr obrany Martin Stropnický v pátek navštívil české vojáky v africkém státě Mali. Poprvé ve funkci tak zavítal mezi účastníky některé ze zahraničních misí. Stropnický do hlavního města Bamaka a výcvikového centra v Kati přijel jen pár dní předtím, než vláda projedná návrh na prodloužení mandátu pro působení českých vojáků v africké zemi.

Ministr obrany Martin Stropnický (vlevo) navštívil 25. dubna českou jednotku výcvikové mise EU TM ve výcvikovém kempu v Kati v Mali. foto: ČTK

"Osobně jsem se přesvědčil, v jak těžkých podmínkách tady čeští vojáci slouží," řekl po skončení cesty Stropnický. Na pondělní jednání vlády předloží materiál, na jehož základě by se působení Čechů v Africe mělo prodloužit. Podle ministra by vojáci ze střední Evropy mohli být v Mali nasazeni, dokud potrvá mezinárodní mise EUTM. "Budu o tom mluvit s náčelníkem generálního štábu i prezidentem republiky, který zahraniční mise podporuje," uvedl Stropnický.

Česká armáda se postupně stahuje z Afghánistánu, kde ve velkém měřítku působila v uplynulých letech. Těžiště zájmu ozbrojených sil Západu se čím dál více přesouvá právě na "černý kontinent". Současný mandát pro zapojení vojáků do výcvikové mise pod hlavičkou Evropské unie skončí v červnu.

Platný mandát počítá s maximálním nasazením 50 českých vojáků do výcvikové mise. V Bamaku jich je nyní 34 v jednotce, která hlídá velitelství celé operace sídlící v bamackém hotelu Nord Sud. Další čtyři vojáci působí na výcvikové základně v Kati. Trénují zdejší ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.

Stropnický byl v Mali "na skok". Do Afriky vyletěl brzy nad ránem, ve vlasti přistane zhruba hodinu po půlnoci. Ministr chtěl osobně poznat místo, kde jeho vojáci působí. Spolu s ním do Mali zavítali členové sněmovního výboru pro obranu .

Před rokem zahájila Francie operaci Serval namířenou proti extremistům napojeným na teroristickou skupinu Al-Káida, kteří v roce 2012 obsadili sever Mali. Následně se připojila Evropská unie s výcvikovou misí. V jejím rámci Češi nejprve chránili velitelství v hlavním městě Bamaku a později se zapojili do výcviku maliských ozbrojených sil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.