Lidovky.cz

Vojáci střeží prázdné domy v lese. Na jejich údržbě armáda tratí

Česko

  7:00
CHOTĚBOŘ/PRAHA - Desátého října 2000 se do prostoru muniční základny Bílek u Chotěboře zřítily při cvičném letu dvě stíhačky. Oba piloti v troskách zahynuli. Vojsko přestalo sklady využívat před devíti lety, přesto ve vysočinských lesích i dnes narazíte na ostrahu. A nejde o čestnou stráž před pomníčkem mrtvých letců.
Česká armáda - ilustrační foto

Česká armáda - ilustrační foto foto: J.Vostárek

"Nepotřebné objekty zůstávají až do jejich převodu na nového vlastníka majetkem resortu. Proto zabezpečujeme buď nepřetržitou ostrahu, případně je objekt střežen elektronicky, nebo naši zaměstnanci provádějí občasný dohled," vysvětluje Jiří Caletka, tiskový mluvčí ministerstva obrany.

A bývalá 52. ústřední muniční základna rozhodně není unikátem. Po republice v režimu "klinické smrti" funguje mnoho dalších–Babice, Tužinka, Janovice, Veselí či Dětřichov.

Když je obrana opouštěla, slibovala si od jejich prodeje desítky milionů. Realita je však jiná. Do prázdných staveb musí naopak investovat. "V některých objektech zabezpečujeme dodávky elektřiny zejména pro venkovní osvětlení a objekty v dobrém technickém stavu temperujeme," vypočítává Caletka. "Roční náklady na provoz a údržbu opuštěných muničních skladů činí přibližně 3,2 milionu korun," dodává.

Policie plánovala, pak vycouvala

Ministerstvo obrany si slibovalo, že nelichotivou tradici přeruší alespoň muniční sklad v Květné u Poličky. Že už jej nepotřebují, ohlásili vojáci na konci roku 2012. Tehdy zbystřilo vnitro, které chtělo areál provozovat. Plánovalo tu zřídit centrální sklad pro policejní pyrotechniky. Loni v létě projekt zhatily peníze. Nutné úpravy by si vyžádaly až 40 milionů, které chyběly.

ČTĚTE TAKÉ:

Květná se proto dostane na prodejní seznam. Už v příštím roce. "Teoreticky bychom si ji pronajmout mohli. Ale bude aukce a v ní nejsme schopni obstát," krčí rameny Petr Škvařil, starosta Květné. Jednou z možných variant proto může být, že si vybavený lesní sklad koupí Poličské strojírny. Bývalá zbrojovka by sem mohla ukládat vyrobené zboží. Alespoň takové informace jdou krajem. Michal Hon, generální ředitel Omnipolu, který strojírny vlastní, však včera na dotazy LN nereagoval.

Atraktivitu bývalých úschoven munice snižuje hned několik faktorů. Aby se k nim nikdo nedostal a zároveň nikoho neohrožovaly, stavěly se hluboko v lesích. Budovala se i nová infrastruktura, což stálo mnoho peněz.

"Objekty se většinou nacházejí na pozemcích cizích vlastníků, jako jsou Lesy ČR. Proto vznikají při prodeji problémy," vysvětluje Jiří Caletka.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Úředníci si to ověřili u muničního skladu v Dětřichově na Svitavsku. Několik přízemních zděných a dřevěných budov se pokoušeli prodat celkem devětkrát. Lesy ČR, na jejichž půdě se stavby nacházejí, však od začátku usilovaly o demolici. A to se nakonec splní. Obrana na vlastní náklady prázdnou základnu srovná se zemí. A stejný osud s největší pravděpodobností čeká i areál v Babicích u Prahy.

Lukrativní kasárna

I přes takové zádrhely však resort vidí v prodeji nepotřebného majetku velké možnosti. Za éry Alexandra Vondry (ODS) se systém restartoval a od té doby citelněji vypomáhá chudobnému armádnímu rozpočtu. Zatímco v roce 2006 si takhle ministerstvo připsalo 178 milionů, předloni to bylo už 896 milionů, a loni dokonce 1,153 miliardy korun. Hned na začátku letošního roku si přitom obrana mohla vydělat několik set milionů najednou. O památkově chráněná kasárna Jana Žižky z Trocnova v pražském Karlíně se přihlásili tři zájemci. Vítězná nabídka činila 589 milionů. Jenže resort prodej na poslední chvíli zastavil.

Ministr Martin Stropnický (ANO) svůj krok hájil tím, že dvě ze tří firem v tendru byly majetkově propojené. "Možná že se to někomu bude zdát jako soutěž, která proběhla úplně v pořádku, ale já k této skupině lidí patřit nemohu," prohlásil i na adresu vítězné společnosti Griva Art, patřící manželce miliardáře Pavla Tykače.

Současnému vedení ministerstva vadil i fakt, že si obrana před prodejem nechala udělat pouze jeden posudek na cenu. Proto nyní v tendru vybrala dvě firmy a čeká na dvě nezávislá ohodnocení.

Kromě karlínského obchodu by letos resort rád vydělal ještě 41,5 milionu za kasárna TGM v Pardubicích či 40 milionů za posádkový dům v Dědicích u Vyškova.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.