Lidovky.cz

Žalobci loví důkazy doma u advokátů. Vybojovat si je ale musí u soudu

Česko

  6:00aktualizováno  11:57
Policisté stále častěji ťukají na dveře advokátů s povolením k domovní prohlídce. Jenže o zabavené důkazy se musí přetahovat s Českou advokátní komorou. A velmi často neúspěšně. Opakované střety podle všeho skončí u Nejvyššího soudu či změnou zákona.

Domovní prohlídka se natáčí, aby se předešlo budoucím sporům. foto: Milan Bureš a David Neff

Ta čísla mluví za vše. V roce 2012 prohledávala policie všehovšudy pět nemovitostí spjatých s advokáty, loni to už bylo sedmadvacet kanceláří či domů. A křivka neúprosně stoupá. Za první čtyři měsíce letošního roku vyšetřovatelé uskutečnili 12 prohlídek. "Statistiku vedeme od roku 2012, protože v předchozích letech by se domovní prohlídky daly spočítat na prstech na jedné ruky," říká mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Pro představu: do advokátní kanceláře zavítali kriminalisté i kvůli vyšetřování kauzy kolem perského obchodníka Shahrama Zadeha. V případu je totiž obviněný i brněnský advokát Petr Dokládal. Avšak ne všechny dokumenty si policie mohla jako důkazy odnést. Například počítač si ponechala advokátní komora a o jeho vydání vyšetřovatelům tak musí rozhodnout soud.

Kriminalisté hledali v minulých měsících důkazy také v domě advokáta Tomáše Jindry, jehož jméno figurovalo v kauzách kolem tajemnice Jany Nagyové (dnes Nečasové), u právníků lihového bosse Radka Březiny či v korupčním skandálu spjatém s kladrubským národním hřebčínem. Odnést si policisté zpravidla chtěli šanony, paměťové disky či počítače.

Instrukce: Nic nedávat

Zvýšený tlak na advokáty souvisí s největší pravděpodobností s ofenzivnějším přístupem české policie a nástupem nové generace státních zástupců, byť zdůvodnění z oficiálních míst zní méně květnatěji. "Policie začala rozkrývat trestní věci, které mají souvislost s konáním advokátů," konstatuje stroze pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Její tým kupříkladu stíhá právníky lobbisty Iva Rittiga za praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek. Rittigovi advokáti měli podle policie administrovat podezřelé finanční transakce.

Statistika advokátní komory signalizuje i dosud nepříliš ventilovaný střet, který se odehrává mezi státními zástupci na jedné straně a obhájci na straně druhé.

17 loňských sporů o listiny zabavené při domovních prohlídkách

1 x se policie neobrátila na soud

9 x dosud nerozhodnuto

4 x důkazy vydány zpět advokátům

3 x vydáno zcela či částečně policie

Zdroj: Česká advokátní komora

Totiž: u domovních prohlídek advokátních kanceláří musí být přítomen zástupce komory, který policii uděluje souhlas se zabavením důkazů. Loni přitom v 17 kauzách odmítl vyšetřovatele pustit do listin, které chtěli zkoumat. Prý šlo o materiály, které se dotýkaly klientů a vztahovala se na ně advokátní mlčenlivost. Požadované dokumenty se proto zapečetily a putovaly na půdu advokátní komory.

Státním zástupcům pak nezbývalo nic jiného, než se domáhat vydání důkazů u soudu. "Výrazně nám to komplikuje a zpomaluje vyšetřování. Víme, že komora instruuje své zástupce, aby souhlasy neudělovali vůbec," uvádí Pavel Komár, náměstek olomouckého vrchního zastupitelství.

Kde vlastně advokáti pracují?

Nejde přitom pouze o dokumenty zabavené přímo v advokátních kancelářích. Nejvyhrocenější přetahovaná se odehrává u důkazů, pro něž si policisté přišli do bytů či domů, v nichž advokáti bydlí. "Hlavní problém představuje nikoli právní úprava, ale její odlišný výklad jednotlivými aktéry. Advokátní komora na rozdíl od soudů vykládá pojem místa výkonu advokacie extenzivně jako každé místo, kde má advokát uloženy informace, které se mohou jeho práce dotýkat," vysvětluje pražská návladní Bradáčová.

Ukázalo se to v kauze lihového bosse Březiny, který se snažil prostřednictvím svých advokátů z vazby ovlivňovat svědky, policisty i soudce. Když odmítla komora uvolnit dokumenty zabavené u Březinových právníků, vyšetřovatelé se obrátili na soud, který konstatoval, že u prohlídek v jejich bydlišti vůbec nemusel být zástupce komory přítomen. Komora přesto zapečetěné věci vydat odmítla - a jak popsal server Lidovky.cz v pátek - státní zástupci udělili advokátům pokutu 40 tisíc korun.

"Náš názor je, že je-li v prostorech vykonávána advokacie a jsou tam klientské záležitosti, tak u takové domovní prohlídky být musíme," opakuje advokátní mluvčí Chaloupková.

V jednom se přitom advokáti se státními zástupci shodnou. A sice že se neshodnou a jednoznačný výklad musí dát vyšší soudní instance. Čeká se proto na rozhodnutí Nejvyššího soudu. "Navrhujeme i legislativní úpravy," doplňuje státní zástupce Komár. Do té doby však lze očekávat další spory státních zástupců s advokátů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.