Lidovky.cz

Narychlo chce svázat ruce NKÚ. Nebudu se o tom bavit, odmítá poslanec

Česko

  6:00
PRAHA - Jedna nenápadná věta může zmařit snahu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Řeč je o pozměňovacím návrhu poslance ČSSD Lukáše Pletichy k novele ústavního zákona, která má kontrolorům rozvázat ruce. Pokud změnu poslanci odhlasují, podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly přijde úřad o možnost dostat se do účetnictví municipálních firem. V krajním případě by obce a kraje mohly uniknout kontrole úplně.

Lukáš Pleticha foto: ČTK

Stěžejním momentem novely je možnost NKÚ kontrolovat účetnictví státních, krajských i městských firem. Ročně jimi totiž protečou stamiliardy korun. Jenže formulace "kontrola hospodaření s majetkem" z Pletichova pozměňovacího návrhu vypadla. Místo toho navrhuje, aby úřad kontroloval pouze "výkon vlastnických práv".

K TÉMATU:

Bezzubí kontroloři

Jinými slovy, kontroloři by se rázem stali bezzubými. Ztratili by totiž možnost proniknout do účetnictví veřejných společností a zjistit například, zda neuzavřely nevýhodnou smlouvu. Místo toho by se mohli pouze podívat, zda obec či kraj vyslaly včas své zástupce do dozorčích rad a podobně.

Před návrhem varuje i prezident NKÚ Miloslav Kala. "Kontrola hospodaření státních, krajských i městských firem by de facto nebyla možná. NKÚ by mohl kontrolovat jen akcionáře a výkon jejich práv. Nedostali bychom se ale 'do střev' hospodaření těchto firem," řekl serveru Lidovky.cz.

Pletichova změna

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který vykonává kontrolu

a) hospodaření s veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů
b) výkonu vlastnických práv v právnických osobách s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku, a to v zákonem stanoveném rozsahu

Šéf NKÚ vedle toho naznačuje, že novela přijatá v takové podobě by byla návodem pro obce a kraje, jak se nezávislé kontrole vyhnout. "Nelze vyloučit, že by využily tuto 'ústavní vymoženost' a účelově zakládaly obchodní společnosti. Takže vedle současných Technických služeb, s.r.o. nebo Dopravních podniků, a.s. by vznikla firma Veřejné zakázky Horní Lhota, a.s. nebo Investice obce Dolní Lhota, s.r.o. Ve svém důsledku by přijetí tohoto návrhu znamenalo zmaření snahy o rozšíření externí kontroly nad veřejnými prostředky," vypočítává Kala.

'Takhle by to nebylo'

Sám autor pozměňovacího návrhu, poslanec a exmístostarosta Jablonce nad Nisou, Lukáš Pleticha nicméně takové obavy nesdílí. "To si myslím, že by to takhle nebylo. To určitě nebyl ten záměr," odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz, proč úpravy navrhuje. Jaký byl tedy jeho záměr? "Aby se kontrolovalo to, co se má kontrolovat," konstatoval.

Když se ho server Lidovky.cz dotázal, zda jeho návrh naopak NKÚ kontrolu neznemožní, zavěsil. "Nezlobte se, já už se o tomhle nebudu víc bavit, začíná schůze," vysvětlil. 

S pozměňovacím návrhem přišel i další zákonodárce ČSSD Štěpán Stupčuk. Ten si nicméně Kala pochvaluje, protože vymezuje kontrolní činnost šířeji než původní novela. Šéf NKÚ označil původní návrh "zmetek" a "zneužití legislativního procesu", které místo rozšíření naopak pravomoci NKÚ oseká.

Zužuje totiž pravomoci kontrolorů ve vztahu k obcím, bez čehož by podle jednoho z navrhovatelů Stanislava Polčáka (TOP 09) neprošel senátem. Kala však prosazuje přijetí ústavní novely v co nejširším znění a případná omezení zapracovat až do novely zákona NKÚ, která aktuálně také leží ve sněmovně.

Miloslav Kala

Nedomysleli důsledky

"Poslaneckou novelu ústavy jsem nepovažoval za správnou. Byly přijaty dva pozměňovací návrhy, kontrolního výboru a ústavně-právního výboru. Důležité je, že oba počítají s kontrolou veřejných prostředků, a ne taxativním výčtem, koho můžeme kontrolovat. Předkladatelé pozměňovacího návrhu ústavně-právního výboru zřejmě nedomysleli všechny jeho důsledky. Konec konců, pokud bude vůle nějak omezit kontrolu městských a krajských firem, bude možné to udělat v rámci novely zákona o NKÚ, která musí ústavní novelu bezpodmínečně doprovodit," míní Kala.

Kontroloři měli dosud přístup pouze k hospodaření státu. Poslanci schvalují rozšíření pravomocí vedle krajů a obcí také na zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy nebo příspěvkové organizace krajů a obcí. Do hledáčku kontrolorů by se po změně mohly dostat i Česká televize, Český rozhlas nebo Česká tisková kancelář. Stejně tak firmy, v nichž drží stát, kraje nebo obce vyšší než poloviční podíl.

Na potřebu rozšířit pravomoci NKÚ dlouhodobě upozorňují protikorupční organizace. Návrh šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, lidovců Pavla Bělobrádka a Stanislava Polčáka podle jejich tvrzení vychází z návrhu iniciativy Rekonstrukce státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.