Lidovky.cz

Debata k eurovolbám. Nejvíc nepravd posbíral John s Liškou, tvrdí Demagog.cz

Evropa

  13:49aktualizováno  18:36
PRAHA - Ondřej Liška (SZ) a Radek John (VV) v debatě k nadcházejícím eurovolbám dvakrát nemluvili pravdu a vynesli řadu neověřitelných výroků. Nejlépe z debaty vyšel Petr Mach ze Svobodných, jenž se nezmýlil ani v jednom ze zkoumaných výroků. Výroky politiků, tentokrát předsedů menších neparlamentních stran, zkoumal server Demagog.cz.

Čestný předseda VV Radek John. foto: Česká pozice

V debatě v České televizi, která proběhla 14. května, se utkali předsedové menších neparlamentních uskupení a zároveň lídři kandidátek do Evropského parlamentu: Ondřej Liška ze Strany zelených, Radek John, čestný předseda a lídr kandidátky Věcí veřejných, Ivan Bartoš z České pirátské strany a Petr Mach ze Strany svobodných občanů.

Tématem debaty bylo čerpání dotací z evropských fondů, zaplavování Česka evropskými směrnicemi či podpora alternativních zdrojů energie. Demagog.cz analyzoval výroky kandidátů a zjistil, že nejvíc nepravd pronesli Radek John s Ondřejem Liškou.

Staronový předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Liška se proti pravdě provinil například při debatě o služebním zákonu. „My jsme na to tlačili, ale evidentně ten odpor ODS a ostatních stran byl tak obrovský, že my sami s našimi šesti poslanci proti 194 jsme nedokázali protlačit toto."

Demagog tvrzení označil jako "nepravdu" proto, že v době, kdy Liška se šesti poslanci za zelené seděl ve sněmovně, se o služebním zákonu hlasovalo dvakrát, avšak ani jednou zelení nebyli sami proti 194 poslancům, jak Liška uvádí.

Reakce Ondřeje Lišky, předsedy Strany zelených

"Tvrzení o tom, že jsem lhal, je neoprávněně přehnané. V obou případech bylo totiž mé tvrzení opodstatněné a založené na pravdivém sdělení, pouze v detailu nepřesné.

1) ve věci služebního zákona jsem byl dotázán, jak to, že ho zelení (sami) neprosadili. Odpověděl jsem na to ilustrací toho, kolik jsme měli sílu v počtu mandátů - 6 z 200, a nevztahoval to ke konkrétnímu hlasování. Navíc samotný demagog.cz správně uvádí, že jsme jako zelení hlasovali proti odkladu a byli jsme ve výrazné menšině. 

2) můj výrok o počtu operačních programů byl pravdivý, ovšem mylně jsem uvedl "předminulé" namísto "minulé" programovací období. Česko jich mělo skutečně přes dvacet a Irsko dva základní, resp. tři, pokud počítáte i program pro rozvoj lidských zdrojů. Takže dělat ze mě lháře je mimo mísu."

Server Demagog.cz Liškovi napočítal dva nepravdivé výroky, čtyři neověřitelné a jeden zavádějící. Čtyřikrát mluvil předseda Strany zelených pravdu.

John zavádějící, Mach pravdivý

Lídr kandidátky Věcí veřejných Radek John mluvil nepravdivě například při diskusi o evropské legislativě.

„Za 10 let ČR automaticky musela přijmou 3400 nařízení Evropské unie a pak tam jsou nějaké další regulace a těch je dohromady asi 4000, ty se musí implementovat. Takže 7 tisíc věcí legislativních přišlo z Evropské unie, což je opravdu více než z českého parlamentu,“ řekl v televizi John.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Výrok je podle serveru nepravdivý, protože Česká republika nebyla nucena přijmout všechny legislativní opatření EU, pouze ta, která se jí výslovně týkají. Od roku 2002 je jejich počet pouze 1300.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluvil pravdu třikrát, jeden jeho výrok byl označen jako zavádějící, v jednom případě také mluvil nepravdu. A opět šlo o tématiku evropské legislativy.

„85 procent legislativy vychází z legislativy, která vzniká na poli Evropského parlamentu,“ uvedl v debatě Bartoš. Demagog však jeho tvrzení označil za nepravdu s odůvodněním, že "neexistuje žádný přesný, racionální a použitelný způsob, jak vypočítat procento národní legislativy ovlivněné Evropskou unií." Server však upozorňuje na to, že podobný výrok byl v minulosti hodnocen pouze jako "zavádějící".

Demagog.cz

Demagog kontroluje a ověřuje pravdivost výroků českých politiků při jejich veřejných televizních diskuzích.

Nejlépe z televizní debaty vyšel předseda Svobodných Petr Mach, jenž podle serveru mluvil šestkrát pravdu a jen jeden jeho výrok byl zavádějící.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.