Lidovky.cz

Velmi těsné eurovolby. Vyhrálo hnutí ANO, hned za ním TOP 09 a ČSSD

Evropa

  23:03aktualizováno  23:34
PRAHA - Po 33 hodinách od uzavření volebních místností jsou konečně známy výsledky voleb do Evropského parlamentu. Vítězem se velmi těsně stalo hnutí ANO se 16,13 procenta hlasů. Druhá TOP 09 získala 15,95 procenta a třetí ČSSD 14,17 procenta hlasů.

Andrej Babiš má rádost z vítězství v eurovolbách. foto: MAFRA - Michal Šula

Na čtvrté místo dosáhla KSČM s bezmála 11 procenty hlasů, těsně pod 10 procent hlasů získali lidovci a 7,7 procenta hlasů ODS. Nad pět procent se překvapivě vyhoupli ještě Svobodní, a to se ziskem 5,24 procenta. Těsně pod volitelnou hranicí naopak skončili piráti s 4,78 procenta hlasů.

V přepočtu na mandáty to znamená: první tři strany - tedy ANO, TOP 09 a ČSSD - obsadí v europarlamentu po čtyřech křeslech. Komunisté a lidovci získali tři mandáty, občanští demokraté dva a Svobodní jeden mandát.

Z parlamentních stran tak propadl Úsvit Tomia Okamury, když jeho strana dostala pouze 3,12 procenta hlasů. Lépe skončila i Strana zelených se ziskem 3,77 procenta.

Účast v letošních eurovolbách byla nejnižší ze všech dosavadních celostátních voleb v Česku. Hlasovat přišlo pouze 18,2 procenta voličů. To znamená druhý nejnižší výsledek v EU.

Vítěz kroužkování: Pospíšil

Nejvíce preferenčních hlasů nasbíral Jiří Pospíšil za TOP 09, který jich dostal bezmála 78 tisíc. Přeskočil tak i lídra stranické kandidátky Luďka Niedermayera, ten jich obdržel přes 37 tisíc. Druhou příčku obsadil volební lídr ČSSD Jan Keller - téměř 58 tisíc kroužků. A třetí "nejkroužkovanější" politik těchto eurovoleb je pak Pavel Telička, volební lídr ANO, který jich získal téměř 51 tisíc.

A ještě pro představu: jak by vypadala Poslanecká sněmovny, kdyby podle výsledku eurovoleb dopadly volby parlamentní? Podle propočtu agentury ČTK by ANO získalo 43 poslanců, TOP 09 také. ČSSD by měla 37, KSČM 26, KDU 24, 0DS 19 a Svobodní 8 poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

Oproti eurovolbám před pěti lety tak totální propad potkal ODS. V roce 2009 byla suverénním vítězem, když získala devět křesel. Letos pouze dvě. Tento výsledek ale představitelé strany už před vyhlášením výsledků označovali za případný úspěch. Druhou nejúspěšnější stranou se v roce 2009 stala ČSSD, brala sedm mandátů. Čtyři místa v europarlamentu získali komunisté a zbylá dvě uhráli lidovci. V europarlamentu tak české barvy hájili zástupci čtyř stran. Nyní jich tam bude šest.

Letos si 28 členských států rozdělilo celkem 751 křesel v Evropském parlamentu. Česko v něm bude mít 21 svých zástupců. Mandát získali na pět let. Volby probíhaly už v pátek a sobotu. Výsledky se ale v celé EU zveřejnily teprve ve chvíli, kdy se uzavřely volební místnosti i v posledním státě, tím byla Itálie.

Seznam zvolených poslanců Evropského parlamentu

ANO 2011
Martina Dlabajová, Dita Charanzová, Petr Ježek, Pavel Telička 

TOP 09/STAN

Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina

ČSSD

Jan Keller, Pavel Poc, Miroslav Poche, Olga Sehnalová 

KSČM

Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Miloslav Ransdorf 

KDU-ČSL

Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský 

ODS

Evžen Tošenovský, Jan Zahradil

Strana svobodných občanů

Petr Mach

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.