Lidovky.cz

Svobodní vykradli ODS. Bývalá pravicová jednička balancuje nad propastí

Evropa

  7:00
PRAHA - Rozdíl jediného mandátu. Nebo jinak: rozdíl pouhých dvou procent hlasů. Řeč je o dvou partajích - ODS a Svobodných. Právě strana Petra Macha je nyní podle politologa Josefa Mlejnka hlavním konkurentem ODS. Už nikoli TOP 09. Pokud občanští demokraté nezískají zpět voliče, kteří v eurovolbách přešli ke Svobodným, může mít ODS vážné problémy, míní politolog.

Lídr ODS do eurovoleb Jan Zahradil při čekání na volební výsledky. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Lidovky.cz: Kdybyste měl jmenovat tři nejzajímavější body letošních eurovoleb, co byste zmínil?
Zaprvé určitě nízká volební účast. Je to dost velký propad ve srovnání s posledními volbami. Zajímavé také je, že i při tak nízké volební účasti vyhrálo hnutí ANO. To znamená, že má přeci jenom nějaké kmenové voliče a začíná se etablovat na politické scéně. A pak je zajímavý úspěch Strany svobodných občanů, což je strana, která bezprostředně konkuruje ODS.

Lidovky.cz: Lze výsledek tedy chápat jako vzkaz pro ODS, že pokud nezabere, tak její místo na pravici zaujmou Svobodní?
Ono je to dáno i tím, že se Svobodní hodně specializují na problematiku EU. Jsou ještě euroskeptičtější než ODS. Takže část voličů jim dala přednost. Už ve sněmovních volbách měli poměrně slušný výsledek a nyní se ukazuje, že to oni jsou nyní bezprostřední soupeř ODS. Pokud se ODS nepodaří přetáhnout zpět významnou část voličů Svobodných, tak může mít ODS vážné problémy.

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse

Lidovky.cz: Ještě mnohem hůř než ODS si vedlo parlamentní hnutí Úsvit Tomia Okamury. Čím to, že strana překvapila nedávno ve sněmovních volbách a nyní propadla?
To je dáno tím, že byla nízká volební účast. Voliči Úsvitu jsou lidé, kteří k evropským volbám nechodí. Volit chodí, když mají dojem, že o něčem rozhodují, ale volby do europarlamentu jsou pro ně příliš odtažitá věc. Za druhé, Okamura sám nekandidoval, což mohlo uškodit. A za třetí je třeba zmínit osobu lídryně a její následné odstranění z kandidátky.

Lidovky.cz  Mluvíte o Kláře Samkové. Uškodilo Okamurovi její nasazení?
Úsvit se začíná profilovat na antiromské tematice, Okamura dělá různé narážky a tak dále. Paní Samková sice Romka není, ale mezi lidmi je za Romku často považována. A údajně voliči Úsvitu na internetových diskuzích dávali najevo, že s Okamurou skončili, protože nasadil jako lídryni Samkovou - pro ně Romku. Takže tím si asi moc nepomohl a nakonec ji stejně odstranil, ale zas už moc pozdě, takže její jméno zůstalo na lístcích.

Lidovky.cz  Lidovci na rozdíl od Úsvitu úspěch z minulých voleb zopakovali. Získali bezmála 10 procent. Lze to považovat za znamení, že se jim podařilo opět se uchytit na politické scéně?
Oni mají pevné voličské jádro, jsou disciplinovaní a chodí volit. Takže když byla nízká volební účast, tak jim to hodně napomohlo. Myslím, že těch 10 procent je právě tím, spíše než že by vedli nějakou skvělou kampaň.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz  Vítězem kroužkování se stal Jiří Pospíšil, získal téměř 78 tisíc preferenčních hlasů. Jak moc pomohl TOP 09 k druhému místu?
TOP 09 musela potvrdit svou pozici v pravé části spektra. Porazit významně ODS. O to hlavně hrála. To, že k TOP 09 přistoupil Jiří Pospíšil, té straně samozřejmě hodně pomohlo. Ukázalo se, že nebylo zrovna prozíravé zbavit se politika, který dokáže získávat velkou popularitu a dát straně nějaký osobní bonus. Tedy že lidé tu stranu volí hlavně kvůli němu. 

Lidovky.cz  Pokud bychom vše měli shrnout, komu tedy pomohla nízká volební účast?
Nízká volební účast pomůže stranám, které mají disciplinované voliče.

Lidovky.cz  To se říká hlavně o voličích KSČM. Komunisté ale zrovna nezazářili.
Ano, jim to mělo taktéž pomoct, nestalo se tak příliš. Důvodem je, že se jednalo o volby do Evropského parlamentu. Komunističtí voliči obecně vnímají EU velmi negativně. A tak přestože jsou disciplinovaní, tak část jich strana ztratila, protože EU nesnáší nebo k ní mají odpor. Kdežto například kmenoví voliči lidovců mají k EU vztah, myslím, pozitivní.

K TÉMATU:

Lidovky.cz Svobodní ale pevnou voličskou základnu nemají - nebo dosud ji neměli moc velkou, a přesto uspěli. Jim pomohla ta (anti)evropská orientace?
Ano, ale i to, že k nim přešli voliči ODS, kteří nejsou spokojeni se současným vedením ODS. Ze Svobodných udělali takovou náhradu za ODS. Ta část ODS, která je velmi euroskeptická, volila Svobodné, protože jim vyhovuje, že jsou ještě víc euroskeptičtí než ODS.

Lidovky.cz Mají podobně jako Svobodní šanci uspět v budoucnu i Piráti? Přeci jenom skončili těsně pod volitelnou hranicí.
To mě na těchto volbách taky zaujalo, že se jen velmi těsně nedostali Piráti. Oni se přetahují o voliče se Stranou zelených. Kdyby kandidovali společně, tak jsou v Evropském parlamentu. Ale teď se mezi nimi propast rozšiřuje, a to ve prospěch Pirátů...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.