Lidovky.cz

Žádá vás kamarád přes Facebook o drobnou půjčku? Jde o podvod, varuje policie

Česko

  11:00
PRAHA - Na Facebooku se šíří nový podvodný způsob, jak z lidí vymámit peníze. Strategie pachatele či několika pachatelů spočívá v tom, že se na sociální síti vydávají za skutečného přítele oběti a žádají o drobné půjčky. Místo toho však jen získávají citlivá data k účtům a čerpají další finanční prostředky. Policie v Česku registrovala už kolem deseti případů.

Facebook - ilustrační foto: Shutterstock

Policie před podvodníky varovala na svém webu. "Pachatel žádal například padesát korun a nakonec odčerpal šestnáct tisíc, zkrátka kam ho pustil limit karty," řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Macalíková. Na základě zkušeností kriminalistů policie očekává i další případy. Vyšetřování je ale teprve v začátcích.

Jak podvodníci postupují? "Pachatel si vytvoří profil, nebo se nabourá do profilu skutečného facebookového přítele. Takže to vypadá, jako byste komunikovali se skutečným 'přítelem', ale není to tak," popsala Macalíková.

Obdobný případ

O podobném případu jsme informovali už v polovině května. Tehdy se neznámý podvodník naboural do profilu jedné ženy a od několika důvěřivých přátel vylákal telefonní číslo a další informace.

Ukázka strategie podvodníka na Facebooku.

Ty pak zneužil při nákupu zboží a platbách přes mobilní telefon. Poškozeným stouplo vyúčtování za telefon o tisíce korun.

VÍCE ZDE.

Podvodník zažádá o drobnou finanční výpomoc, kterou je nutné zaplatit platební kartou. S obětí podvodu potom dále komunikuje. Podle Macalíkové může uživatele Facebooku například přesvědčovat o tom, že potřebuje padesát korun na na doplnění kreditu na sázky nebo jiné služby, protože on sám má zablokovanou kartu.

"Po dohodě pak zasílá odkaz, kterým se webová stránka přesměruje jinam, na podvržené stránky, jež ale vypadají velmi reálně. Mohou kopírovat stránky existujících společností," vysvětlila mluvčí. Podvedený vypíše údaje o své platební kartě. Požadovanou částku ale skutečně nezaplatí. Pachatel či pachatelé jen využívají platební údaje, které dále využívají k odčerpání dalších finančních prostředků.

Jak přesně dochází ke zneužívání cizích profilů na sociální síti, policie zatím neví. "Pachatelé se dopouští minimálně trestného činu podvod, máme ale podezření také na trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči dat," řekla Macalíková.

Lidem, kteří se s obdobným případem setkají, policie doporučuje peníze nikam neposílat a okamžitě informovat nejbližší policejní stanici. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.