Lidovky.cz

Rodiče ukládají pupečníkovou krev dítěte za tisíce. Použití? Mizivé

Česko

  11:30
PRAHA - Uchování pupečníkové krve, či stavební spoření? I takové zdánlivě paradoxní dilema mohou řešit rodiče očekávající narození dítěte. Jsou totiž doslova bombardováni reklamními zprávami o tom, že pupečníková krev zajistí dítěti zdravý život. Silná slova v nich mohou vyvolat pocit, že si počínají nezodpovědně, pokud mu tuto možnost nedají. Rodiče za uložení krve vydávají desítky tisíc korun, její využití je ale zatím sporadické

Na sběr a skladování vlastní pupečníkové krve se v Česku specializují dvě soukromé společnosti. foto: MAFRA - Dan Materna

„Je to postavené na strachu, že ohrozí zdraví svého potomka. Soukromé banky ale manipulují s nepodloženou teorií. Nyní je použitelnost buněk z vlastní pupečníkové krve ke konkrétní léčbě téměř nulová. V případě nouze navrch fungují veřejné banky, které poskytnou vhodnou krev od dárců,“ tvrdí farmaceutka Martina Rabatinová.

Metody ve fázi výzkumu

K čemu se používá pupečníková krev

  • Zmrazit a uchovávat v tekutém dusíku se dá pupečníková krev mnoho let. Odebírá se hned po porodu.
  • Krev pocházející z placenty a pupečníkové šňůry obsahuje různé typy kmenových buněk.

Použití:

  • K transplantacím mezi anonymním dárcem a příjemcem, mezi sourozenci nebo k transplantaci člověku, kterému byla při porodu krev odebrána. Nejčastějším typem je transplantace od dárce nebo mezi sourozenci, u některých nemocí, typicky geneticky dané leukemie, není použití vlastní pupečníkové krve vhodné.

Na sběr a skladování vlastní pupečníkové krve se v Česku specializují dvě soukromé společnosti. Cord Blood Center je na trhu přes deset let. Národní centrum tkání a buněk (NATIC) službu nabízí druhým rokem. Rodiče uložení krve dítěte vyjde i se skladováním na desítky tisíc korun. Ještě nedávno obě společnosti na svých webových stránkách uváděly desítky diagnóz, jež mají být léčeny právě vlastní pupečníkovou krví. Ani jedna z nich přitom nezdůrazňovala, že v současnosti jde velmi často jen o metody ve fázi výzkumu. Zavádějící informace o léčbě onkologických onemocnění, jako je třeba leukemie, již z informačních materiálů stáhly. Obě společnosti Lidovým novinám potvrdily, že zatím nebyl k léčbě využit ani jeden z jimi uložených štěpů.

Vedle soukromých subjektů v ČR funguje pod Ústavem hematologie a krevní...

„Primárním cílem ukládání vlastní pupečníkové krve není její využití pro léčbu hematologických či vrozených metabolických nebo imunologických onemocnění osoby, která si ji ukládá. Vnímáme ji především jako zdroj kmenových buněk, které mají potenciál využití v regenerativní medicíně,“ zdůrazňuje vedoucí lékařka firmy NATIC Dagmar Hrůzová. Tyto buňky by se podle ní mohly stát výchozím materiálem pro moderní terapii ušitou „na míru“ potřebám pacienta.

Vedle soukromých subjektů v ČR funguje pod Ústavem hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) veřejná Banka pupečníkové krve, která ji sbírá od dárkyň. „Každý si musí rozmyslet, jestli se mu peníze za úschovu vlastního štěpu chtějí vydat. Pravděpodobnost jeho použití je mizivá, udává se poměr jedna ku třem až čtyřem tisícům,“ řekl Ivan Fales z ÚHKT.

V jakých případech má smysl ukládat pupečníkovou krev? Celý text najdete ve víkendovém vydání LN.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.