Lidovky.cz

Olympiádu na Letné vyšetřuje policie. Padla i trestní oznámení

Česko

  14:00
PRAHA - Jsou to bezmála čtyři měsíce, co roztál led na kluzišti olympijského parku v Praze na Letné. Doteď se ovšem čtrnáctidenní akcí za 66 milionů korun zabývají úřady a nově i policie. Podle zjištění LN protikorupční jednotka prověřuje trestní oznámení na šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

Do Olympijského parku Soči - Letná se dá vyrazit i na brusle. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Kromě něj se policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zaměřili i na bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka a majitele agentury Česká sportovní Miroslava Černoška. Policie poslala dotazy na ministerstvo školství, které na vznik parku dalo 15 milionů. Právě bývalý náměstek pro sport Kocourek se za něj zasazoval ve vládě.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie však nechce případ komentovat. Podobně jako školský resort. „Tuto informaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit,“ uvedla pro LN mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Zajímá se i antimonopolní úřad

Že se na park nyní soustředí pozornost, přiznává sám Kejval. „V této chvíli nemám oficiálně potvrzeno, že bych já nebo někdo další byl prošetřován policií kvůli olympijskému parku na Letné. Nicméně vzhledem k tomu, že bylo již podáno několik účelových oznámení na tuto akci, je to zřejmě jen další pokus o otravování vzduchu ve sportu,“ uvedl předseda olympijského výboru.

Financování parku prověřuje i antimonopolní úřad. „Zrovna dnes máme odeslat dokumenty, které po nás Úřad pro ochranu hospodářské soutěže požaduje,“ řekl Kejval. Je si ale jistý, že úřad neshledá pochybení. „Kontrolu již prováděla revizní komise, mimochodem na základě bezmála identického podání, které dorazilo i na antimonopol, a dospěla k závěru, že toto podání bylo neoprávněné,“ sdělil Kejval.

Důvod „ostřelování“ podle něho může souviset se změnami, které prosazuje ohledně financování sportu. „Předpokládám, že řadě lidí se nelíbí, že chceme zprůhlednit finanční toky ve sportu. Zřejmě si transparentnost představovali jinak, než že budeme tlačit na zveřejňování všech vyúčtování a podobně. Takže jsem počítal s tím, že budeme pod tlakem,“ tvrdí šéf olympijského výboru. Podobně zrod trestního oznámení vidí i předseda České unie sportu a zároveň místopředseda olympijského výboru Miroslav Jansta: „Věřím, že jde o účelovou akci.“

Kejval se snaží omezit vliv takzvaných servisních organizací a prosazuje, aby peníze šly přímo jednotlivým svazům podle jasných pravidel. Pokud svaz potřebuje služby servisní organizace, může si ji najmout na základě soutěže. Mimochodem právě ve sportu nyní běží i rozsáhlá prověrka peněz ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten prošetřuje finanční toky ve dvaceti svazech, například ve Fotbalové asociaci, České unii sportu, Českém atletickém svazu nebo České obci sokolské. „Kontrola začala v lednu a skončit by měla v říjnu,“ potvrdila LN mluvčí úřadu Olga Málková.

Kontroloři podle ní měli v plánu už na konci minulého roku, že se do těchto organizací vydají. „Analyzujeme, které oblasti mohou být rizikové. Do toho zohledníme, jaké informace v otevřených zdrojích se o nich napsaly, a co jsme už zkontrolovali. Jednu věc rozhodně nekontrolujeme každý rok,“ vysvětlila také Málková.

Místo parku by se dalo postavit několik hal

Park měl vyjít podle původních propočtů Českého olympijského výboru na 80 milionů, nakonec ale stál „jenom“ 66 milionů korun. Patnácti miliony na něj přispělo ministerstvo školství, 3,2 milionu ministerstvo průmyslu. Zbytek dodali sponzoři.

Ještě před otevřením areálu se objevila řada námitek, že jednorázová akce za tolik peněz je zbytečný luxus. „Za ty peníze by šlo třeba postavit jeden či dva menší zimní stadiony s životností několik desítek let, které mohou vychovat několik generací sportovců,“ prohlásil například Ondřej Mirovský (SZ), zastupitel Prahy 7, na jejímž území park stál.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.