Lidovky.cz

O ní bez ní. Marvanovou nepozvali na schůzku k BIS. Absurdní, diví se

Česko

  11:00
PRAHA - Hanu Marvanovou překvapila zpráva, že si sněmovní komise na středu pozvala na kobereček šéfa BIS Jiřího Langa, ale s ní poslanci mluvit nechtějí. Schůzku totiž vyprovokoval spor o to, proč a o čem exnáměstkyně ministerstva spravedlnosti jednala se šéfem tajné služby.

Hana Marvanová foto: Lidové noviny

„Mělo by být naprosto standardní, že odpovědní veřejní činitelé se zajímají o to, co BIS uvádí ve svých každoročních otevřených zprávách," říká k tomu Marvanová.

O plánované schůzce Langa se členy stálé komise pro kontrolu činnosti BIS informovaly pondělní Lidové noviny. Má na ní objasnit, jakým způsobem tajná služba komunikuje s vedením ministerstev a kde leží mantinely takové komunikace. Exnáměstkyni ale pozvánka nedorazila. Přitom právě její spor o to, zda jednala s tajnou službou z vlastní vůle, nebo z pověření ministryně Heleny Válková (ANO) setkání vyprovokoval.

K TÉMATU

Musela jsem tak učinit

"Jsem překvapena, že má parlamentní komise jednat o mé schůzce s ředitelem BIS a nejsem na toto jednání pozvána, abych se mohla k tomu vyjádřit," diví se Marvanová. Svůj krok hájí, jako náměstkyně, pod níž spadala také oblast fungování soudů a státních zastupitelství, ho prý dokonce musela učinit.

"Otevřené zprávy BIS přitom v několika posledních letech hovoří o tom, že někteří soudci či státní zástupci jsou ovlivňovány skupinami napojenými na organizovaný zločin a že největší problém se týká insolvenčních řízení u krajských soudů. Tím je ohroženo samotné fungování právního státu a důvěra v justici," tvrdí Marvanová.

Její setkání se šéfem BIS vedlo ke sporům ve vedení ministerstva. Podle šéfky rezortu Válkové a dvou jejích náměstků sice Marvanová mluvila o prorůstání organizovaného zločinu do justice na základě zpráv BIS, Válková jí ale žádný pokyn k jednání s tajnou služnou nedala s tím, že pouze ona je pro takové jednání příslušná. Marvanová navíc nedisponovala bezpečnostní prověrkou.

Exnáměstkyně, bývalý náměstek pro vězeňství Pavel Štern a vrchní ředitelka ministerstva Jiřina Dienstbierová tvrdí, že pokyn na poradě vedení naopak zazněl, což dokládají přípisem, aby se Marvanová zúčastnila semináře BIS. Podle druhého tábora však šlo pouze o školení a jednat s Langem vůbec neměla.

V minulosti již dokonce existovala pracovní skupina ministerstva spravedlnosti a BIS, která se zabývala systémovými opatřeními a změnami legislativy, které by problém vyřešily.

Problém řešili již dříve. Neúspěšně

Marvanová připomíná, že v minulosti již BIS a rezort spravedlnosti problém prorůstání organizovaného zločinu do justice řešily, ale bez úspěchu. "Proto jsem o něm na poradě vedení ministerstva informovala a paní ministryně mi řekla, ať to řeším s vedením BIS sama. Jednání, které se uskutečnilo, se týkalo pouze veřejně dostupných informací a v žádném případě jsem nejednala o nějakých utajovaných skutečnostech. Výsledkem tohoto jednání byly náměty na změny zákonných předpisů, zejména v oblasti předpokladů pro výkon funkce soudce a státního zástupce a jejich kárné odpovědnosti," popisuje bývalá náměstkyně.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a její náměstek pro vězeňství, probaci a mediaci Pavel Štern (vpravo).

Před varováním BIS všichni zavírají oči

Vedení ministerstva by podle ní s tajnou službou naopak mělo jednat v případě, že by se nehovořilo o utajovaných skutečnostech, i bez bezpečnostní prověrky. "V jednání s BIS tedy nejenže nevidím žádný problém, ale naopak problém je v tom, že se doposud dostatečně vlády a ministři či prezidenti nezabývali tím, na co upozorňují a před čím varují zprávy BIS. Jako kdyby před tím všichni zavírali oči. Přitom BIS už roky upozorňuje na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy," uvádí Marvanová.

Poslanecká komise by se podle ní měla zabývat především důvodem, proč se riziky, na která upozorňuje BIS, nikdo nezabývá. "A nyní poněkud absurdně má jednat komise pro kontrolu BIS ne o tom, proč se závěry BIS nikdo nezabývá, ale o tom, proč jeden náměstek v rámci plnění svých povinností tyto závěry z otevřených zpráv BIS týkající se justice řeší," kroutí hlavou exnáměstkyně.

Ta počátkem června po několikaměsíčních sporech s Válkovou z ministerstva spravedlnosti odešla. Válková tvrdí, že jádrem sporu byla vedle sporu o BIS i neochota Marvanové respektovat její pozici šéfky ministerstva. Marvanová pro změnu tvrdí, že za jejím odchodem stály  lobbistické skupiny z justice či advokacie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.