Lidovky.cz

Na Homolce obvinili 4 lidi včetně exšéfa a primáře. Chtěli se obohatit o 53 milionů

Česko

  9:37aktualizováno  16:07
PRAHA - Protikorupční policie od rána zasahuje na několika místech kvůli nemocnici Na Homolce. Podle informací serveru Lidovky.cz zadržela čtyři lidi včetně exředitele Vladimíra Dbalého a primáře chirurgického oddělení Michala Toběrného, a to kvůli zakázce na skenování chorobopisů předražené o miliony korun.

Policisté zasahovali v nemocnici Na Homolce. foto: MAFRA - DAN MATERNA

Policisté zasahují i v sídle společnosti Bialešová s.r.o., která pro nemocnici spravuje účetnictví, její část dokonce sídlí v areálu nemocnice. “Od brzkého rána je tady sedm policejních aut, na místě mají v plánu zůstat až do večera a zítra se vrátí,“ hlásí z místa zpravodaj serveru Lidovky.cz.

Zátah se podle informací serveru Lidovky.cz týká zakázky na skenování chorobopisů. Tu vyhrálo sdružení dvou firem s cenou 174 milionů korun, jenže za tři čtvrtiny vysoutěžené ceny skenovala úplně jiná společnost, rozdíl si nechali výherci tendru.

Kauza řečí paragrafů

  •   2 osoby jsou obviněny pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti . 
  •  1 osoba pro účastenství ve formě pomoci ke zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. 
  •  1 osoba pro účastenství ve formě pomoci ke zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

“Mohu potvrdit pouze, že toto trestní řízení, které se právě teď vede a provádí se v něm procesní úkony, se vztahuje k jedné z veřejných zakázek vypsané nemocnicí Na Homolce, potažmo její vedení,“ řekla serveru Lidovky.cz pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová. V tiskové zprávě později vrchní návladní potvrdili, že stíhají čtyři osoby a že jim jde opravdu o zakázku na digitalizaci chorobopisů. „Obvinění měli jednat jako organizovaná skupina, která zmanipulovala veřejnou zakázku Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů, a tímto jednáním měli způsobit  nemocnici škodu ve výši nejméně 56,9 milionu korun a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53,4 milionu korun,“  uvedl státní zástupce Zdeněk Matula. 

Stopka od problematické žalobkyně

Kauzu přitom policie vyšetřovala už dvakrát. A dvakrát ji nechalo státní zastupitelství zastavit. Podle informací serveru Lidovky.cz poslední stopku vystavila žalobkyně Dagmar Máchová, která je aktuálně kritizovaná za pochybný postup v případu Opencard (více se o ní dozvíte ZDE). Vyšetřování, které vyústilo v dnešní zákrok, nechala obnovit až pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Totiž: po svém příchodu do Prahy nechala revidovat několik kauz, které její předchůdci - Vlastimil Rampula s Liborem Grygárkem - nechali usnout. A právě jedním z resuscitovaných případů bylo podezření kolem digitalizace chorobopisů.  

Zakázka budila od počátku pochybnosti. Trestní oznámení kvůli ní podával i Nadační fond proti korupci, a to pro podezření z přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku či zneužití informace a postavení v obchodním styku. Jak ukazuje aktuální obvinění, policisté se vydali jinou cestou. Dbalého a spol. stíhají i kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti, což s největší pravděpodobností souvisí s tím, že si žil nad poměry. Kriminalisté mimo jiné prověřovali nákup dvou nemovitostí jeho otce přibližně za 11 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak i protikorupční fond upozorňoval, nemovitosti získal nezvyklým způsobem. Dbalý se proti tvrzením ostře ohradil a kroky fondu označil za účelovou snahu kriminalizovat jeho i otce.

“Policie zřejmě zasahuje na základě našeho trestního oznámení, průběžně jsme jim dodávali nějaké věci. Není v tento okamžik podstatné, zda byl Vladimír Dbalý zadržen v souvislosti s naším oznámením nebo jinými kauzami, kterých bylo za jeho úřadování poměrně hodně. Podstatné je, že podivné ředitelování pana Dbalého nezůstalo bez patřičné odezvy,“ pochvaluje si šéf fondu Petr Soukenka.

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Dbalý byl šéfem Homolky od konce roku 2006, kdy jej do čela jmenoval tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V březnu 2012 ho ve funkci vystřídal neurochirurg Michal Šetlík. Nové vedení nemocnice téměř ihned po svém nástupu spolupráci s Šachta & Partners ukončilo.

Od éry předchůdců se nyní distancuje. “Jestliže se v médiích objevují v souvislosti se šetřenými kauzami jména osob, které jsou v současné době ve spojení s nemocnicí Na Homolce, budu v tuto chvíli postupovat podle principu presumpce neviny, na niž má každý občan právo,“ uvedl v prohlášení Šetlík.

Ten pohrozil, že obviněné zaměstnance nemocnice odvolá, pokud kriminalisté potvrdí informaci o jejich trestním stíhání.  

Policie se už loni v červnu zajímala o pronájem skladů firmě KTH (dříve Alseda), která je spojena s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal. V nemocnici pak zasahovala v dubnu, detektivové si tehdy odnesli smlouvy na pronájem skladů na léky a zdravotnický materiál.

Nemocnice podle něj pronajímala od července 2009 Alsedě sklady materiálu za 140 tisíc korun měsíčně. Firma posléze dostala od dodavatelů za uskladnění několikanásobně více. Podezření kolem nemocnice se však objevilo i kvůli nákupu zdravotnických přístrojů.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.