Lidovky.cz

Topolánek nedostal vízum do Číny. I když má diplomatický pas

Česko

  6:30
Mirek Topolánek patří k menšině českých expremiérů, kteří využívají možnost cestovat s diplomatickým pasem po světě. Získal jej jednoduše. Po skončení mandátu mají šéfové tuzemských kabinetů právo požádat o V.I.P. cestovní doklad s titulem „bývalý premiér".

„Výhodou je u zemí, kde jinak potřebujete vízum,“ říká Topolánek. Státy mají totiž mezi sebou uzavřeny dohody o takzvaném dílčím bezvízovém styku, který se vztahuje právě na držitele diplomatických a služebních pasů. Česko ji uzavřelo například s Ruskem nebo s Vietnamem.

Zároveň i Mirek Topolánek tvrdí, že jinak je diplomatický pas „spíš nevýhoda“. „Nedostal jsem teď na diplomatický pas vízum do Číny. Podléhá to schvalování v úplně jiném režimu,“ sdělil LN Topolánek. V jakém režimu, na to Topolánek už neodpověděl. Mlčí i čínská ambasáda. Ministerstvo zahraničních věcí zároveň tvrdí, že o žádné speciální proceduře pro diplomatické pasy, která by komplikovala udělení víza, neví.

Je tak možné, že Mirek Topolánek narazil v říši rudého draka buď na administrativního šimla, anebo se stal terčem nenápadné pomsty čínských úřadů. Coby premiér chodil Topolánek po Pekingu v době olympijských her s tibetským odznáčkem na klopě a nechal svoje ministry, když vyvěšovali z oken úřadů tibetské vlajky.

Kolik lidí v Česku užívá diplomatický pas? A kdo na tento doklad má nárok v "politickém důchodu"? A proč říká Vladimír Špidla: "Diplomatický pas? Nikdy!" Více čtěte v LN.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.