Lidovky.cz

Chci zůstat v Klokánku, prosí chlapec. Sociální pracovnice nařídila ‚diagnosťák‘

Česko

  10:00
PRAHA - "Je to tu hezké, ale stejně chci moc domů. Prosím teto, chci domů.“ E-mail s touto prosbou poslal po pár hodinách v diagnostickém ústavu čtrnáctiletý Martin, který je ukázkovým příkladem úřednické zlovůle. Spolu se svým desetiletým bratrem pobýval v Klokánku, protože jejich matka je závislá na drogách a alkoholu. Sociální pracovnice jim ale dala na vybranou: buď se vrátí k matce, anebo půjdou do diagnostického ústavu. Po půlroční nečinnosti úřadu si pro chlapce nakonec auto přijelo. A to přesně den předtím, než měli odjet na dětský tábor od Nadace Ivany Zemanové.

Klokánek (ilustrační foto) foto: ČTK

Do Klokánku v Brništi na Českolipsku se chlapci dostali po dohodě sociálního úřadu s jejich matkou. Spolu s bratry ve věku 10 a 14 let do zařízení přišly i jejich sestry, kterým v tu dobu bylo 3 a 7 let. „Bylo vidět, že jsou zanedbané a že se o ně matka nestará. Děti byly špinavé, zavšivené, nebyla poznat ani původní barva jejich oblečení,“ vypráví ředitelka Klokánku Jitka Mankovecká. „Nedostávali najíst. Když měli hlad, museli si něco ukrást, protože doma nic nebylo.“

Matka se ale po půl roce rozhodla, že chce děti zpátky do péče. Úřady jí vrátily jen dcery, chlapci se k matce vrátit nechtěli. Příslušný soud proto rozhodl, že vzhledem k situaci v rodině budou umístěni do Klokánku.

Záleží na výkladu práva: já si myslím tohle...

Poté se ale matka dětí přestěhovala a celý případ se dostal do působnosti jiného sociálního úřadu, a to konkrétně v Rumburku. Rodina připadla Zdeňce Balcarové, tajemnici komise péče o rodinu a dítě. Kámen úrazu ovšem nastal tehdy, když si úřednice po Novém roce vyložila po svém znění nového občanského zákoníka. V něm se píše, že dítě může být umístěno do Klokánku maximálně na dobu 6 měsíců. Balcarová se proto snažila děti vrátit matce, přestože věděla, jaká je v rodině situace, a že děti návrat k matce vehementně odmítají.

Do sporného výkladu zákona se proto vložilo samo ministerstvo spravedlnosti i sociálních věcí. Oba rezorty vydaly výkladové stanovisko právě pro tuto část zákona. Z něho vyplývá, že pro potřeby zájmu dítěte je možné po uplynutí doby umístit ho do daného zařízení opakovaně. „Slibovali jsme si usměrnění rozhodovací praxe. Takové stanovisko ovšem samozřejmě není závazné, takovou pravomoc ministerstvo nemá. Přesto nás mrzí, že není respektováno a že je při rozhodování upřednostňován formální přístup před evidentním zájmem dítěte,“ uvedl v reakci pro Lidovky.cz Robert Pelikán, první náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která se případem čtrnáctiletého Martina zabývala.

Sociální pracovnice ale odmítla podat žádost o prodloužení pobytu chlapců v Klokánku. „Snažila se chlapce přesvědčit, ať se vrátí k matce. Že prý je biologická rodina přednější. Ti se ale domů prostě vrátit nechtěli,“ popisuje Mankovecká. Balcarová nakonec podala žádost o umístění do diagnostického ústavu, a to i přesto, že veškeré psychologické posudky i další vyšetření chlapců potvrzovaly, že jsou z cela v pořádku a nemají problémy s chováním ani učením.

Soud v lednu žádosti vyhověl a rozhodl o tom, že se chlapci přestěhují do diagnostického ústavu v Liberci, který má sloužit jako zařízení pro problémové děti. Jenže ani půl roku poté se nic nedělo, jen na konci února a března přijela sociální pracovnice Balcarová za chlapci do Klokánku a snažila se je znovu přemluvit, aby se vrátili k matce.

Dopis poslal až prezidentovi

Tehdy už chlapci tušili, že jim hrozí umístění do diagnostického ústavu. Starší Martin se proto dal do boje a s prosbou o pomoc psal na ministerstvo spravedlnosti, sociálních věcí, do médií, k soudům, a dokonce i do kanceláře prezidenta republiky. Touto cestou se případ dostal i k první dámě Ivaně Zemanové. Ta chlapcům slíbila, že se věcí bude zabývat, a mezitím jim domluvila dvě místa na dětském táboře, který spolupracuje s její nadací.

Zneužití dětí - ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že se sociální pracovnice Balcarová ředitelce Klokánku od března neozvala, vypadalo to, že chlapci na tábor odjedou. Jenže ve středu se Balcarová ozvala s tím, že si pro chlapce přijede tento pátek, tedy přesně den před tím, než měli oba odjet na dětský tábor. „Bránila se, že o táboru nevěděla, ale to je hloupost, protože tohle musíme příslušnému sociálnímu úřadu hlásit,“ říká Mankovecká. „Na poslední chvíli jsme kupovali spací pytle, kluci měli zabaleno a těšili se.“

„Sociálka má větší moc než já“

Přitom za to, aby úřad počkal s převozem chlapců do diagnostického ústavu až po táboře, se přimlouvala nejen ředitelka Klokánku Mankovecká, ale orodoval také úřad v Rumburku i Ústeckém kraji. A špatné rozhodnutí sociální pracovnice potvrzuje i Božena Lányová, ředitelka diagnostického ústavu v Liberci, kam měli být chlapci převezeni. "Děti mohly na tábor jet z Klokánku a z jejich hlediska by bylo lepší, kdyby k nám přijeli až po táboře. To se ale bohužel nestalo a já je dle platné legislativy pustit nemohu.“ "Sociálka má větší moc než já. V zásadě není důvod, aby ty děti byly tady, když nejsou ohroženy na životě," dodala.

Balcarová své rozhodnutí ale nezměnila. V pátek ráno si pro chlapce přijela a odvezla je do diagnostického ústavu. Předtím navíc tvrdila, že zde budou pobývat jen pár týdnů, než se v září přestěhují k náhradní rodině. Její kolegyně ale v pátek tuto informaci popřela.

Serveru Lidovky.cz se Balcarovou nepodařilo kontaktovat. Poté, co chlapce převezla do diagnostického ústavu v Liberci, si vzala na 14 dní dovolenou. Služební i soukromý mobil má vypnutý a na sms zprávy nereaguje. Už dříve ale vzkázala, že se s médii odmítá bavit.

Se situací, kdy si soudy spolu s úředníky špatně vykládají problematiku zákona, si neví rady ani samo ministerstvo. „Bohužel, ministerstvo v tomto ohledu nemá žádnou pravomoc. Státní zastupitelství obecně má určité možnosti do takových řízení zasáhnout, nejsem si ovšem jist, nakolik je to i tento případ. Budeme ale věc se státním zastupitelstvím řešit, snad ještě lze něco dělat,“ dodal Pelikán.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.