Lidovky.cz

Chovanec chce více žen na kandidátkách. Jinak sníží příspěvky za mandát

Česko

  9:05aktualizováno  13:23
PRAHA - Podíl žen na kandidátních listinách do sněmovních a krajských voleb by měl dosahovat nejméně 30 procent, jinak by stát stranám snížil zhruba o 30 procent příspěvek na získané mandáty. Vyplývá to z návrhu volební novely, který do připomínkového řízení poslalo ministerstvo vnitra. Úpravu prosadil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto: ČTK

Vláda má podle svého legislativního plánu dostat předlohu v srpnu a zákon by měl platit od května příštího roku. Podle dnešního Práva, které na návrh upozornilo, se změna nelíbí koaličnímu ANO, pravicové opozici ani komunistům. Fórum 50%, které prosazuje rovné zastoupení žen a mužů v politice, úpravu naopak velmi vítá.

Cílem návrhu je podle důvodové zprávy větší zapojení žen do veřejného a politického života. "Zastoupení žen v české politice je dlouhodobě nízké. V žebříčku sestavovaném Meziparlamentní unií je Česká republika v současné době na 60. místě ze 144 zemí, spolu s Eritreou a Uzbekistánem," píše se ve zprávě. V rámci Evropské unie je podle dokumentu zastoupení žen ve volených orgánech v Česku podprůměrné.

Ženy i na předních místech kandidátek

Navrhovaná kvóta také stanovuje rozmístění žen na kandidátkách, aby strany pravidlo neplnily jen formálně umístěním žen na zadní nevolitelná místa. Na prvních dvou místech kandidátky by tak měli být zástupci obou pohlaví a nejméně jedna žena by měla být také v každé následující trojici kandidátů. Příspěvek na mandát poslance by se při nesplnění kvót snížil na 598 500 korun z běžných 855 000 Kč ročně, za člena krajského zastupitelstva by strany za rok braly 166 250 místo 237 500 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle výsledků průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění z minulých let si tři čtvrtiny lidí v Česku myslely, že ženy podporu při vstupu do politiky potřebují. Změny v sestavování kandidátek by uvítaly téměř tři pětiny dotázaných. Rostla i podpora kvót. Zatímco v roce 2006 by pro ně byla třetina lidí, v roce 2009 už skoro polovina.

Kde se kvóty dodržují

Kvóty podle důvodové zprávy mají dobrovolně politické strany v severských zemích, Francie je má v ústavě a Belgie, Španělsko, Slovinsko a Polsko ve volební legislativě. V Polsku dokonce nemůže být přijata kandidátní listina s nedostatečným podílem žen.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfky společnosti Fórum 50% Jany Smiggels Kavkové stranám v Česku nic takového nehrozí. Uvedla, že jim navrhovaná pravidla nijak nebrání zapojit se do volební soutěže a umožňují jim svobodně se rozhodnout, zda a na jaké místo ženy na kandidátky zařadí. "Pokud kritéria nedodrží, mohou se zúčastnit voleb, přijdou jen o část státních dotací," řekla  šéfka Fóra 50%. Podle ní je zavedení podpůrných opatření jediný způsob, jak zastoupení žen v české politice zvýšit.

Zastoupení žen v politických stranách

Ženy tvoří 30 až 55 procent členské základny stran. Ty by podle Smiggels Kavkové tedy neměly mít problém pravidla dodržet. S tvrzením, že kvůli kvótám se dostanou do politiky neschopné ženy, šéfka Fóra 50% nesouhlasí. "Argument je zcela nesmyslný. U mužů se předpokládá, že jsou díky tomu, že jsou muži, a priori kvalitní kandidáti. U žen se jejich kvalita stále zpochybňuje. Přitom tvoří víc absolventů vysokých škol, jsou úspěšné v mnoha profesích, jsou aktivní na trhu práce," podotkla Smiggels Kavková.

Podle ní dosud mnohdy muže ve vedení stran ani nenapadne, že mezi straníky jsou také ženy. Ukázalo to například sestavování nynější vlády. ČSSD nejdřív nenominovala žádnou ženu. Poté, co se případný ministr práce kandidatury vzdal, našel šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka hned několik žen, které by mohly resort vést.

Fórum 50% chce o návrhu jednat s politiky. Domluvit si chce schůzky se šéfy vládního ANO i KDU-ČSL. Problematiku chce vysvětlit i jednotlivým zákonodárcům. Ve Sněmovně by se měl konat také seminář.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.